Індекс реформ 75. Остання реформа року: НБУ трохи спростив життя інвесторам

Індекс реформ 75. Остання реформа року: НБУ трохи спростив життя інвесторам

13 Січня 2018
FacebookTwitterTelegram
2733

Індекс реформ склав +0.6 бала з 18 по 24 грудня 2017 року (у попередньому раунді індекс дорівнював +0.8 з можливих від -5.0 до +5.0). У цьому періоді позитивні зрушення відбулись у законодавстві, що стосується урядування та монетарної системи. Реформаторських законодавчих змін, що впливають на державні фінанси, бізнес середовище та енергетику, не було.

Головні події цього раунду – меморандум, що визначає порядок запровадження єдиної електронної системи фінансової звітності для фінансового сектору та постанова про рахунки умовного зберігання (ескроу).

Графік 1. Динаміка Індексу реформ

Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному  раунді оцінювання

Головні події випуску

Меморандум, що визначає порядок запровадження єдиної електронної системи фінансової звітності, +2.0 бала

Для підприємств, які складають фінансову звітність за міжнародними стандартами, буде створена електронна система для прийому, обробки, перевірки та розкриття інформації у єдиному електронному форматі. Цей формат – XBRL (англ. eXtensible Business Reporting Language – “розширювана мова ділової звітності”) – є відкритим стандартом обміну діловою інформацією. На заході цей стандарт уже давно використовується для подання фінансової звітності.

Меморандум, який уклали Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, Нацбанк, Мінфін та Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, визначає порядок створення такої електронної системи. В системі буде створено єдине вікно для подання звітності та забезпечено процес обміну діловою інформацію. Зокрема, це дозволить банкам отримувати від суб’єктів господарювання фінансову звітність за міжнародними стандартами в автоматичному режимі.

Графік 3.  Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5

Постанова, що запроваджує рахунки умовного зберігання (ескроу), +2.0 бала

Рахунки умовного зберігання (ескроу) раніше в Україні не використовувалися, проте вже давно поширені в міжнародній практиці, зокрема для операцій з активами. З такого рахунку гроші перераховуються при виконанні певної умови.

Постанова НБУ №133 від 18.12.2017 визначає порядок використання таких рахунків.  

Коментар експерта

“Зміни, внесені НБУ, спрямовані перш за все на регулювання операцій ескроу рахунків. Такі рахунки використовуються в міжнародній практиці в операціях злиття та поглинання при продажі бізнесу, а також в деяких інших угодах. Вони роблять транзакції безпечнішими та підвищують довіру сторін. Один з учасників вносить суму до банку. Якщо виконуються певні умови (наприклад, перехід права власності на компанію до покупця зареєстровано в державному реєстрі), банк видає ці гроші продавцю бізнесу. Якщо ні, він повертає гроші покупцеві. Верховна Рада України затвердила зміни до законів, що дозволяють створювати такі рахунки, та ці зміни набрали чинності в червні 2017 року. НБУ мав 6 місяців, щоб  оновити правила, що дозволяють використовувати такі рахунки на практиці.”

Зоя Милованова, редколегія VoxUkraine Law

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами

Державне управління +1.0
Врегульовано питання участі незалежних членів наглядової ради та представників держави в наглядових радах інших компаній +1.0
Державні фінанси 0.0
Монетарна система +2.0
НБУ удосконалює умови ведення депозитарної діяльності та розрахунків за операціями з державними цінними паперами +1.0
Національний банк запроваджує щорічну оцінку стійкості банків +1.8
Фінансовий сектор отримає єдину Cистему фінансової звітності +2.0
Запроваджено рахунки умовного зберігання (ескроу) +2.0
Бізнес середовище 0.0
Енергетика 0.0

(Див. графіки та таблиці на сайті)

Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за п’ятьма напрямками:

  1. Державне управління
  2. Державні фінанси
  3. Монетарна система
  4. Бізнес середовище
  5. Енергетика

Детальніше про Індекс та методологію розрахунку можна дізнатись на сайті reforms.voxukraine.org

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний