Індекс реформ 96. Незначні зміни процедур отримання субсидій та надання гарантій місцевою владою

Індекс реформ 96. Незначні зміни процедур отримання субсидій та надання гарантій місцевою владою

9 Листопада 2018
FacebookTwitterTelegram
4748

Індекс реформ склав +0,2 бала за період з 15 по 28 жовтня 2018 року з можливих значень від -5,0 до +5,0. В попередньому раунді індекс дорівнював +0,9 бала.

Графік 1. Динаміка Індексу реформ

Динаміка Індексу реформ

Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному  раунді оцінювання

Значення Індекс реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання

Події раунду

Серед подій цього раунду – зміни у порядку призначення субсидій населенню на житлово-комунальні послуги (+1,0 бал). Постановою від 17 жовтня 2018 № 841 КМУ намагається прибрати прогалини, які виникли після запровадження нового порядку у квітні цього року (Індекс реформ #84).

Також внесено зміни у процедури надання гарантій місцевими органами влади (+1,0 бал). Згідно із законом «Про державну допомогу суб’єктам господарювання», гарантії місцевої  влади є однією з форм державної допомоги. Тому постанова від 24 жовтня 2018  №877 встановлює обов’язок погодження надання такої допомоги з Антимонопольним комітетом. Разом з тим, процедури погодження гарантій  Мінфіном спрощено.

Коментар експерта

«Місцеві гарантії надаються місцевими радами, в основному, для забезпечення виконання зобов’язань комунальних підприємств з метою розвитку комунальної інфраструктури або впровадження ресурсозберігаючих технологій. Тільки фінансово спроможні місцеві ради можуть дозволити собі надавати кредити з бюджету стосовно суб’єктів господарювання, зобов’язання яких вони гарантують. Крім того, обсяг та умови надання місцевих гарантій погоджуються з Мінфіном.

Зміни до Порядку надання місцевих гарантій щодо отримання рішення Антимонопольного комітету у випадках, передбачених Законом України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» може ускладнити діяльність місцевих рад та комунальних підприємств, оскільки потребуватиме додаткових витрат часу. Разом з тим, позитивним є рішення щодо скорочення переліку документів для отримання погодження Мінфіну, що зменшує тиск на місцеві ради та відповідає принципам реформи децентралізації.»

Ангела Бочі, Програма ДОБРЕ (USAID)

Графік 3. Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5

Події, що визначали значення індексу

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій

 

Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами

Державне управління 0.0
Державні фінанси +1.0
Уряд вдосконалив умови оформлення допомоги у сплаті житло-комунальних послуг +1.0
Урядом врегульовано питання надання пільг і субсидій на оплату послуг з утримання будинків +1.0
Уряд вніс зміни до Порядку надання місцевих гарантій +0.5
Монетарна система 0.0
Бізнес середовище 0.0
Енергетика 0.0

(Див. графіки та таблиці на сайті)

Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за п’ятьма напрямками:

  1. Державне управління
  2. Державні фінанси
  3. Монетарна система
  4. Бізнес середовище
  5. Енергетика

Детальніше про Індекс та методологію розрахунку можна дізнатись на сайті reforms.voxukraine.org

Автори