Індекс реформ. Випуск 24

Індекс реформ. Випуск 24

11 Грудня 2015
FacebookTwitterTelegram
1418

Індекс реформ дає комплексну оцінку зусиль уряду України з проведення економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за п’ятьма напрямами. Значення Індексу реформ за двадцять четвертий період моніторингу (23 листопада – 6 грудня 2015 року) становить +1,2 бала з можливого діапазону від -5,0 до +5,0 балів. 

Темп реформ дещо пришвидшився, насамперед завдяки довгоочікуваним антикорупційним законам, прийнятим відповідно до плану дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України.

У двадцять четвертому моніторинговому періоді експерти оцінили чимало нормативних актів – усього дев’ятнадцять подій. Найвищу оцінку отримав прогрес реформ за напрямом «Державне управління та боротьба з корупцією» – +2,0 бали  саме до цієї категорії належать прийняті антикорупційні закони. За напрямом «Ринкова та торговельна політика» кількість оцінюваних подій була найбільшою (десять), але темп реформ за цим напрямом експерти оцінили лише на +1,0 бал. Протягом періоду моніторингу було прийнято низку важливих рішень, зокрема ратифіковано Угоду СОТ про спрощення процедур торгівлі та підписано закон про підвищення прозорості діяльності АМКУ. Також по +1,0 балу отримали сектори «Монетарна політика та фінансові ринки», «Державні фінанси» та «Енергетична незалежність».

Графік 1. Динаміка Індексу реформ

ua-1

Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання

ua-2

Найвищу оцінку від експертів здобув закон про фінансування партій (№ 731-VIII від 08.10.2015) – +3,0 бали. Дмитро Котляр із Реанімаційного пакета реформ зазначив, що ця подія – «системна реформа, спрямована на запобігання політичній корупції». На його думку, 

це найважливіша з антикорупційних реформ, ухвалених за останні півтора року. В разі реалізації вона змінить політичну систему країни. Запровадження державного фінансування партій позбавить їх залежності від олігархів та інших приватних інтересів. Водночас державне фінансування збалансовується жорстким контролем за партійними фінансами – від встановлення обмежень на приватні внески до вимог про оприлюднення фінансових звітів, проходження зовнішнього аудиту та державного контролю за дотриманням вимог законодавства.

Також пропонуємо ознайомитися зі статтею Антона Марчука, присвяченою цьому закону, на сайті VoxUkraine. Іншою антикорупційною ініціативою, що отримала високу оцінку (+2 бали), став закон щодо спецконфіскації з метою усунення корупційних ризиків (№ 770-VIII від 10.11.2015).

+2,0 бали (сума за напрямами «Енергетична незалежність» та «Державні фінанси») отримав план дій з енергоефективності на період до 2020 року (розпорядження КМУ 1228-р від 25.11.2015). Дмитро Науменко («Сильніші разом!») зазначає, що це

важливий рамковий документ, прийняття якого вже давно вимагав від України Секретаріат Енергетичного співтовариства і донори. Його прийняття дозволить встановити чіткі вимірювані цілі зі зниження енергоспоживання та створити низку важливих секторальних програм, спрямованих на стимулювання енергозбереження. 

І хоча виконання плану потребуватиме бюджетних витрат, майбутнє зниження споживання енергоносіїв принесе як економічні, так і політичні вигоди.

+2,0 бали отримав закон щодо забезпечення прозорості діяльності Антимонопольного комітету України у сфері справ про концентрацію та узгоджені дії (№ 782-VIII від 12.11.2015). Це один із нормативних актів, прийняття яких передбачається Угодою про асоціацію України з ЄС. Також +2,0 бали отримало спрощення проведення операцій з рахунками в національній та іноземній валюті (постанова НБУ 833 від 27.11.2015), що поліпшує умови ведення бізнесу. У +1,5 бала було оцінено спрощення процедури отримання держпідтримки на розвиток тваринництва.

+1 бал отримала ратифікація Угоди СОТ про спрощення процедур торгівлі. Вероніка Мовчан з Інституту економічних досліджень та політичних консультацій наголошує, що

нетарифні бар’єри, до яких належать і витрати, пов’язані з процедурою перетину митного кордону країни, є в сучасному світі основним торговельним бар’єром. Тому дуже важливим є підписання та якомога скоріша імплементація положень Угоди СОТ про спрощення процедур торгівлі.

Таку саму оцінку експерти надали закону про зовнішню трудову міграцію (№ 761-VIII від 05.11.2015), який визначає основи соціального захисту трудових мігрантів та членів їхніх сімей. Кілька менш важливих подій також отримали оцінку +1 бал (таблиця 1).

Протягом моніторингового періоду у Міністерстві юстиції було зареєстровано постанови НКРЕКП, потрібні для імплементації закону «Про ринок газу». Це зокрема Кодекс газотранспортної системи, Кодекс газорозподільної системи, Кодекс газових сховищ, Правила постачання природного газу (постанови НКРЕКП 2493, 2494, 2495 та 2496 від 30.09.2015 відповідно). Зважаючи на великий обсяг документів, ці постанови потребують ґрунтовнішого вивчення, тому в поточному раунді не оцінювалися.


Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за п’ятьма напрямками:

  1. Державне управління і боротьба з корупцією
  2. Державні фінанси та ринок праці
  3. Монетарна політика та фінансові ринки
  4. Ринкова політика і зовнішня торгівля
  5. Енергетична незалежність

Детальніше про Індекс та методологію розрахунку можна дізнатись на сайті reforms.voxukraine.org


Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами протягом 23 листопада – 6 грудня 2015 року

Державне управління та боротьба з корупцією +2,0
В Україні запровадили держфінансування партій та обмеження на внески фізичних і юридичних осіб на підтримку партій +3,0
Порошенко підписав закон про спецконфіскацію майна для ліквідації корупційних ризиків +2,0
Порошенко підписав закон про уточнення підслідчих справ органів досудового розслідування з «безвізового пакета» +1,0
Медична субвенція буде спрямовуватися на видатки місцевих бюджетів – закон +1,0
Рада прийняла закон про запобігання впливу корупції на результати спортивних змагань +1,0
Державні фінанси +1,0
Затверджено план дій з енергоефективності до 2020 року +1,0
Рада прийняла закон про зовнішню трудову міграцію +1,0
Уряд спростив процедуру отримання держпідтримки на розвиток тваринництва +0,5
Рада прийняла закон, що забезпечує неперервність страхових виплат на час реорганізації Фонду соцстраху +0,5
Монетарна політика та фінансові ринки +1,0
НБУ спростив операції з рахунками в національній та іноземній валюті +1,0
Невелике пом’якшення валютного регулювання +1,0
Ринкова та торговельна політика +1,0
Рада прийняла закон про оприлюднення справ про концентрацію та узгоджені дії +2,0
Уряд затвердив ліцензійні умови для здійснення охоронної діяльності +1,0
Уряд спростив процедуру отримання держпідтримки на розвиток тваринництва +1,0
НБУ спростив операції з рахунками в національній та іноземній валюті +1,0
Кабмін спростив процедуру поводження з відпрацьованими мастилами +1,0
Порошенко підписав закон про ратифікацію протоколу про зміни до Марракеської угоди про заснування СОТ +1,0
Рада ратифікувала угоди зі США, ОАЕ та Чорногорією про повітряне сполучення +1,0
Рада ратифікувала угоду з Кіпром про морське торговельне судноплавство +0,8
Уряд затвердив ліцензійні умови для діяльності туроператорів 0,0
Рада ратифікувала протокол з Таджикистаном про вилучення низки товарів з режиму вільної торгівлі 0,0
Енергетична незалежність +1,0
Затверджено план дій з енергоефективності до 2020 року +1,0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Графік 3. Події, що визначали значення індексу протягом 23 листопада – 6 грудня 2015 року (оцінка події є сумою її оцінок за різними напрямами, тому вона може перевищувати +5 або бути меншою за -5)

ua-4

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій протягом 23 листопада – 6 грудня 2015 року

ua-3

image-13256

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний