Індекс Моніторингу Реформ (iMoРe). Випуск 27 | VoxUkraine

Індекс Моніторингу Реформ (iMoРe). Випуск 27

29 Січня 2016
FacebookTwitterTelegram
1376

Індекс моніторингу реформ (іMoРe) VoxUkraine дає комплексну оцінку зусиль уряду України з проведення економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за п’ятьма напрямами. Значення iMoРe за двадцять сьомий період моніторингу (11–24 січня 2016 року) становить +1,4 бала з можливого діапазону від -5,0 до +5,0 бала. 

Випуск 27: Поступ у боротьбі з корупцією

Серед подій у цьому випуску експерти найвище оцінили антикорупційні зміни, проте також зазначили, що ефективність ухвалених документів залежатиме від бажання влади їх упроваджувати.

Графік 1. Динаміка Індексу моніторингу реформ

IMoRe report2016_01_24_UKR - Microsoft Word

Графік 2. Значення іМоРе та його компонентів у поточному раунді оцінювання

56475

За кількістю позитивно оцінених подій найбільший прогрес відбувся за напрямом «Державне управління та боротьба з корупцією», оцінка якого становила +2,0 бала, і насамперед завдяки антикорупційній складовій. Зокрема, рішення проводити усі державні закупівлі ліків через міжнародні організації (розпорядження КМУ 1396-р від 04.11.15) отримало загалом +4,5 бала, з яких +2,75 бала за напрямом «Державне управління та боротьба з корупцією» та +1,75 бала за напрямом «Державні фінанси».

Ще два регулювання набрали від експертів загалом по +4,0 бала. Це, по-перше, постанова Кабінету міністрів 1180 від 16.12.2015, що має на меті вдосконалити проведення конкурсного відбору керівників підприємств державного сектора. Експерти високо оцінили цей крок у напрямку боротьби з корупцією та підвищення ефективності управління державними підприємствами. Водночас наголосили, що успіх реформи залежатиме від якості впровадження, вказуючи на постійні скандали з призначенням нових керівників держпідприємств. Зокрема, Олександр Жолудь із МЦПД зазначає, що ця постанова «не вирішує критичне питання негативного досвіду постійних оскаржень призначень у судах». Проте вона полегшує й пришвидшує процедуру проведення конкурсу.

Також +4,0 бала отримало запровадження вимоги до небанківських фінансових груп надавати Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, інформацію про свою діяльність та власників (розпорядження комісії 2724 від 12.11.2015).

+3,0 бала від експертів отримало затвердження ліцензійних умов діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів залізничним транспортом (постанова КМУ 1168 від 9.12.2016). Вероніка Мовчан з ІЕД каже: «Позитив [регулювання – Ред.] – усунення дублювання функцій [органів ліцензування та державного нагляду і контролю – Ред.] та запровадження технічних регламентів. Ризик – вимоги до кваліфікації можуть бути обмежуючим фактором для виходу на ринок».

Закон про Державне бюро розслідувань (794-VIII від 12.11.2015), яке розслідуватиме злочини вищих посадових осіб держави та працівників новостворених антикорупційних органів, експерти оцінили у +2,5 бала. Хоча закон був прийнятий у листопаді, підпис Президента під ним з’явився лише недавно.

Щодо прогресу реформ за іншими напрямами, оцінка сектора «Енергетична незалежність» становила +2,0 бала завдяки уніфікації українського законодавства про безпеку постачання природного газу з європейським. Зокрема, йдеться про затвердження Правил про безпеку постачання природного газу (наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості 686 від 02.11.2015). Прогрес у кожному з трьох інших секторів – «Державні фінанси», «Монетарна політика та фінансові ринки» і «Ринкова та торговельна політика» був оцінений у +1,0 бала.


(Див. графіки та таблиці на наступних сторінках та на сайті http://imorevox.in.ua/?page_id=577http://imorevox.in.ua/list_rounds.php)

Довідкова інформація: Індекс Моніторингу Реформ (ІМоРе) VoxUkraine призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за п’ятьма напрямками:

  1. Державне управління і боротьба з корупцією
  2. Державні фінанси та ринок праці
  3. Монетарна політика та фінансові ринки
  4. Ринкова політика і зовнішня торгівля
  5. Енергетична незалежність

Детальніше про Індекс та методологію розрахунку можна дізнатись на сайті imorevox.in.ua.

VoxUkraine – це ініціатива, створена групою міжнародних та вітчизняних економістів, присвячена реформам та економічному розвитку України. Цілями VoxUkraine є поширення науково обґрунтованого аналізу та коментарів щодо економічних та суспільно-політичних подій в Україні, підвищення рівня дискусії та формулювання системного підходу до реформ, а також інтеграція України в світову мережу економістів та діячів, відповідальних за економічну політику.


Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами протягом 11–24 січня 2016 року

Державне управління та боротьба з корупцією +2,0
МОЗ у 2016 році здійснюватиме всі держзакупівлі ліків через міжнародні організації +2,8
Нацкомфінпослуг зобов’язала небанківські фінансові групи надавати інформацію про свою діяльність і власників +2,5
Рада прийняла закон про Державне бюро розслідувань +2,5
Керівники великих держпідприємств мають призначатися обов’язково за конкурсом – постанова Кабміну +2,0
Уряд удосконалив механізм роботи залізничних перевізників в Україні +1,0
Державні фінанси +1,0
МОЗ у 2016 році здійснюватиме всі держзакупівлі ліків через міжнародні організації +1,8
Рада полегшила держзакупівлі для національної поліції 0,0
Монетарна політика та фінансові ринки +1,0
Нацкомфінпослуг зобов’язала небанківські фінансові групи надавати інформацію про свою діяльність і власників +1,5
Адміністративна рада затвердила нову структуру Фонду гарантування вкладів +1,5
Нацбанк спростив для банків відкриття коррахунків і узгодив інструкцію про міжбанківський переказ із централізацією його функцій +1,0
Ринкова та торговельна політика +1,0
Керівники великих держпідприємств мають призначатися обов’язково за конкурсом – постанова Кабміну +2,0
Уряд удосконалив механізм роботи залізничних перевізників в Україні +2,0
Кабмін видалив із переліку екологічно небезпечних об’єктів стільникові базові станції +1,0
Енергетична незалежність +2,0
Україна уніфікувала законодавство про безпеку постачання природного газу з європейським +2,0

Графік 3. Події, що вплинули на значення індексу протягом 11–24 січня 2016 року (оцінка події є сумою її оцінок за різними напрямами, тому вона може перевищувати +5 або бути меншою за -5)

4567

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій протягом 11–24 січня 2016 року

7654

image-13256

Індекс Моніторингу Реформ

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний