Індекс Моніторингу Реформ (iMoРe). Випуск 30 | VoxUkraine

Індекс Моніторингу Реформ (iMoРe). Випуск 30

14 Березня 2016
FacebookTwitterTelegram
1338

Індекс моніторингу реформ (іMoРe) VoxUkraine дає комплексну оцінку зусиль уряду України з проведення економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за п’ятьма напрямами. Індекс моніторингу реформ в останній декаді лютого – на початку березня залишився на рівні +1,4 бала з можливого діапазону від -5,0 до +5,0 балів. У цьому випуску не було «зіркових» реформ, проте доволі велика кількість «середняків» з оцінками у 2-3 бали забезпечила помірний прогрес іMoРe.

Випуск 30: Прогрес у боротьбі з корупцією та антиреформа

Найбільш помітними серед реформ були затвердження порядку обрання наглядових рад держбанків, закони з «безвізового пакету», встановлення прозорішого порядку відшкодування ПДВ, скасування обмежень на віртуальний реверс газу та застарілих санітарних норм. На жаль, також відбулася й одна антиреформа – це зміни до виборчого законодавства, що дозволяють виключати кандидатів із виборчого списку після виборів.

Графік 1. Динаміка Індексу моніторингу реформ*.

Індекс Моніторингу Реформ (iMoРe). Випуск 30

Команда іМоРе вважає прийнятним темпом реформ рівень індексу 2 і вище

 

Графік 2. Значення іМоРе та його компонентів у поточному раунді оцінювання

Індекс Моніторингу Реформ (iMoРe). Випуск 30

Найважливіші позитивні нововведення

  • Порядок обрання членів наглядових рад держбанків: +3,0 бали

Новий порядок (постанова КМУ 97 від 11.02. 2016) впроваджує вимоги до членів наглядових рад щодо освіти, досвіду роботи, репутації, незалежності як від банку, так і від органів влади. На думку експертів iMoRe, такі вимоги до кандидатів є слушними, проте ефективність реформи значною мірою залежатиме від її практичного застосування.

  • Закони з «безвізового пакету»: +3,0 бали

У лютому Рада прийняла кілька законів, необхідних для лібералізації ЄС візового режиму для громадян України. Але наразі Президент підписав лише два з них – це закон (1019-VIII від 18.02.2016) щодо спецконфіскацій (+3,0 бали) і закон (1021-VIII від 18.02.2016) про удосконалення засад діяльності Нацагентства з виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (+2,0 бали).

  • Порядок ведення реєстрів з відшкодування ПДВ: +2,5 бали

Змінами до Податкового кодексу наприкінці минулого року було запроваджено два відкриті реєстри з відшкодування ПДВ. Це є суттєвим зрушенням вперед у впровадженні прозорого та гарантованого відшкодування податку. Щоправда, на думку багатьох експертів, наявність двох реєстрів замість одного дає можливості для зловживань і підвищує корупційні ризики, тому в цьому питанні ще є невирішені проблеми. Але в будь-якому разі нова постанова КМУ (68 від 22.02.2016) про порядок ведення реєстрів заяв про відшкодування ПДВ сприятиме формуванню більш прозорої системи повернення податку бізнесу.

  • Скасування застарілих санітарних норм часів СРСР : +2,0 бали

Це позитивна новина. Про санітарні норми менше говорили публічно, ніж про, наприклад, обов’язкову сертифікацію, але проблем бізнесу ці норми створювали багато. Також очікується антикорупційний ефект, оскільки скасування цих норм унеможливить покарання за їх порушення, а отже, зникне й можливість вимагати хабар за “заплющення очей” на їх недотримання.

Вероніка Мовчан, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій

  • Зняття обмежень на віртуальний реверс газу: +2,0

Зміни до Митного кодексу (закон 994-VIII від 04.02.2016 ) дозволять отримувати реверсний газ без його фізичного транспортування та заощадити кошти на транзиті газу.

Внесення змін дозволяє повноцінно використовувати режим заміщення газу при роботі з Угорською ГТС, де немає обмежень подібних до тих, що існують на Українсько-Словацькій ділянці (ГТС Газпрому).

Денис Саква, інвестиційна компанія Dragon Capital 

Але повне розблокування реверсу буде можливе лише після досягнення домовленостей на рівні Єврокомісія – Газпром, тобто необхідно, щоб нові правила торгівлі визнала Росія.

Дмитро Науменко, інформаційна кампанія «Сильніші разом!»

Антиреформа

Окрім позитивних змін, у цьому випуску була і ложка дьогтю.

Зміни до закону «Про вибори народних депутатів України» щодо виключення кандидатів з виборчого списку: -2,0 бали

Закон (1006-VIII від 16.02.2016) дозволяє партіям виключати кандидатів у народні депутати України з виборчого списку в багатомандатному окрузі після оголошення результатів виборів і до прийняття рішення ЦВК про визнання їх обраними. Така норма підриває інститут виборів, оскільки дозволить партійним лідерам змінювати їхні результати на власний розсуд. У перспективі це знизить загальну якість парламенту.


(Див. графіки та таблиці на наступних сторінках та на сайті http://imorevox.in.ua/?page_id=577, http://imorevox.in.ua/list_rounds.php)

Довідкова інформація: Індекс Моніторингу Реформ (ІМоРе) VoxUkraine призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за п’ятьма напрямками:

  1. Державне управління і боротьба з корупцією
  2. Державні фінанси та ринок праці
  3. Монетарна політика та фінансові ринки
  4. Ринкова політика і зовнішня торгівля
  5. Енергетична незалежність

 Детальніше про Індекс та методологію розрахунку можна дізнатись на сайті imorevox.in.ua.

VoxUkraine – це ініціатива, створена групою міжнародних та вітчизняних економістів, присвячена реформам та економічному розвитку України. Цілями VoxUkraine є поширення науково обґрунтованого аналізу та коментарів щодо економічних та суспільно-політичних подій в Україні, підвищення рівня дискусії та формулювання системного підходу до реформ, а також інтеграція України в світову мережу економістів та діячів, відповідальних за економічну політику.


Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами протягом 22 лютого– 6 березня 2016р.

Державне управління та боротьба з корупцією +1.8
Верховна Рада ухвалила “безвізовий” закон про удосконалення засад діяльності Нацагентства з виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів +2.0
Рада прийняла закон з “безвізового пакету” щодо спецконфіскацій +2.0
Рада за рекомендацією МВФ зробила прозорою роботу Спеціалізованої антикорупційної прокуратури +2.0
Кабмін оприлюднив порядок ведення реєстрів з відшкодування ПДВ +1.5
Кабмін затвердив порядок обрання членів наглядових рад держбанків +1.0
Проект акту Кабміну повинен узгоджуватися в Нацдержслужбі – постанова уряду +0.5
Рада прийняла закон, що дозволяє партіям виключати кандидатів з виборчих списків -2.0
Державні фінанси та ринок праці +1.0
Кабмін оприлюднив порядок ведення реєстрів з відшкодування ПДВ +1.0
Рада прийняла закон з “безвізового пакету” щодо спецконфіскацій +1.0
Уряд спростив механізм кредитування індивідуальних забудовників житла на селі +0.5
Кабмін змінив пропорції розподілу ЄСВ за видами страхування 0.0
Монетарна політика та фінансові ринки +1.0
Кабмін затвердив порядок обрання членів наглядових рад держбанків +1.0
Ринкова та торговельна політика +2.0
Уряд скасував санітарні норми часів СРСР +2.0
Кабмін затвердив порядок обрання членів наглядових рад держбанків +1.0
Рада внесла зміни до закону про стимулювання державно-приватного партнерства +1.0
Рада ратифікувала зміни до Угоди про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності, що спрощують імпорт ліків-генериків +1.0
Рада ратифікувала Протокол про застосування Договору про ЗВТ з Узбекистаном +0.5
Енергетична незалежність +1.0
Рада зняла митні обмеження на віртуальний реверс газу +2.0

Графік 3. Події, що визначали значення індексу протягом 22 лютого– 6 березня 2016р. (оцінка події є сумою її оцінок за різними напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5 )

Індекс Моніторингу Реформ (iMoРe). Випуск 30

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій протягом 22 лютого – 6 березня 2016р.

Індекс Моніторингу Реформ (iMoРe). Випуск 30

image-13256


Індекс Моніторингу Реформ

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний