Індекс реформ 180: єдина електронна система для медзакладів

Індекс реформ 180: єдина електронна система для медзакладів

Photo: ua.depositphotos.com / DragosCondreaW
21 Березня 2022
FacebookTwitterTelegram
13418

Індекс реформ становить +0,7 бала за період з 14 по 27 лютого 2022 року з можливих значень від -5,0 до +5,0. У попередньому раунді індекс дорівнював +1,0 бал. 

Графік 1. Динаміка Індексу моніторингу реформ

Графік 2. Значення Індексу моніторингу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання

Наприкінці періоду моніторингу регуляцій для 180 випуску Індексу реформ через напад Росії в країні почалася війна, і урядовці змістили фокус уваги з довготривалих реформ на регуляції, що забезпечують життєдіяльність країни в умовах воєнного часу. Через це у найближчий період щільність економічних реформ істотно знизиться з об’єктивних причин. Вокс Україна переорієнтується на відстеження законів воєнного часу – до перемоги.

Заклади охорони здоров’я, які провадять медичну практику, працюватимуть в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ), +1,5 бала

Для того, щоб централізувати медичну інформацію, 16 лютого уряд ухвалив постанову  №126 від 16 лютого 2022 р., якою внесено зміни до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики. Постанова впроваджує обов’язок для медзакладів всіх форм власності зареєструватися в Реєстрі суб’єктів господарювання у сфері охорони здоров’я центральної бази даних електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ). Також медичні установи мають вносити в електронну систему первинні документи, вести там облік медичних послуг та здійснювати обробку персональних даних та іншої інформації про пацієнтів. Медзаклади отримали 5 місяців, щоб привести свою діяльність у відповідність до постанови.

Інформація про проєкт «Індекс реформ», перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.

Коментар експерта

Ксенія Алеканкіна, старший аналітик, «Вокс Україна»

«Нові зміни дозволять зібрати всю важливу інформацію про пацієнта та медичні послуги, які надав медзаклад, в одному місці. 

Це позитивний крок, адже він зменшує ризик загубити важливу медичну інформацію про стан здоров’я пацієнта при переході від одного лікаря до іншого чи з одного рівня лікування на інший. Раніше таке часто відбувалося через втрату паперових медичних карток, а після медреформи через відсутність вимоги для лікарів обмінюватися даними про пацієнта. Наприклад, мало хто з дорослих пацієнтів пам’ятає, які щеплення він отримував у дитинстві. 

Ще один позитивний наслідок нововведення — можливість швидше обробляти медичну інформацію та отримувати медичну статистику, необхідну для ухвалення рішень у медичній сфері.

Потенційний ризик, притаманний нововведенню — витоки чутливої персональної інформації про пацієнтів. У постанові зазначено, що робота в електронній системі має здійснюватися з дотриманням вимог Закону України «Про захист персональних даних», однак як на практиці буде відбуватися захист даних поки не зрозуміло».

Графік 3. Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами

Державне управління 0,0
Державні фінанси +2,0
Заклади охорони здоров’я, які провадять медичну практику, мають працюватимуть в електронній системі охорони здоров’я (ЕКОЗ) +1,5
Монетарна система 0,0
Бізнес середовище +1,5
Закон, що удосконалює порядок розроблення, прийняття та впровадження авіаційних правил +1,0
Україна переходить на європейські габаритно-вагові норми +1,0
Енергетика 0,0

Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за п’ятьма напрямками: державне управління, державні фінанси, монетарна система, бізнес середовище, енергетика.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний