Індекс реформ 203: постанова про діяльність Експортно-кредитного агентства

Індекс реформ 203: постанова про діяльність Експортно-кредитного агентства

Photo: ua.depositphotos.com / eric1513
28 Лютого 2023
FacebookTwitterTelegram
2871

До 203 випуску (номер випуску до аудиту — 196) Індексу реформ за період з 2 по 15 січня потрапила лише одна регуляція — постанова НБУ про ліцензування Експортно-кредитного агентства (ЕКА) — завдяки цій події Індекс склав +0,2 бала з діапазону можливих значень від -5 до +5.

Нагадуємо, що Індекс рахується як середнє значення за шістьма напрямками спостереження.

Графік 1. Динаміка Індексу реформ

Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання

Постанова про діяльність ЕКА, +1 бал

На виконання минулорічного закону про ефективне функціонування Експортно-кредитного агентства Нацбанк ухвалив постанову, якою врегулював порядок його ліцензування та умови провадження страхової діяльності. 

У постанові фіксується зобов’язання Експортно-кредитного агентства впровадити систему корпоративного управління та внутрішнього контролю, зокрема комплаєнсу, який має уберегти агенство від порушення законодавства України та порушення етики ведення бізнесу.

Встановлені вимоги до структури власності ЕКА та її розкриття (якщо корпоративні права отримає хтось, крім держави) — вона підпадає під ті самі правила, які встановлені для інших надавачів фінансових послуг.

Документ також фіксує право НБУ проводити безвиїздний нагляд, планові та позапланові інспективні перевірки Експортно-кредитного агентства.

Інформація про проєкт «Індекс реформ», перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.

Коментарі експертів

Віталій Ваврищук, голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU:

«Постанова НБУ про ліцензування та умови провадження діяльності Експортно-кредитним агентством (ЕКА) має на меті деталізувати вимоги до роботи ЕКА, які на рівні закону встановлені лише верхньорівнево.

Закон про ЕКА з подальшими змінами визначив, що НБУ є регулятором та наглядовцем за роботою ЕКА. 

Така практика не є універсальною у світі – в багатьох юрисдикціях пруденційний нагляд за роботою ЕКА не здійснюється, натомість її фінансовий стан оцінюють рейтингові агентства.

В Україні підхід, за яким роботу ЕКА контролює НБУ, є виправданим, адже потенційно це може посилити довіру до установи тих, у чиїх інтересах ЕКА здійснює страхування. Тож постанова НБУ – це і є перша спроба встановити базові правила роботи ЕКА. Документ фокусується на ліцензійних умовах, стандартах побудови корпоративного управління та ризик-менеджменту, розрахунку страхових резервів, алгоритмах оцінки платоспроможності, правилах подання фінансової та актуарної звітності.

Документ по суті дозволяє повноцінно запустити роботу ЕКА, і це його основний позитив. 

Водночас він має низку суттєвих недоліків. Наприклад, окремі вимоги до роботи ЕКА є занадто деталізованими, і їхній формат більше схожий на формат внутрішніх документів юридичної особи, ніж на підзаконний акт. Проте ключове застереження стосується розділів, що врегульовують розрахунок страхових резервів та оцінки платоспроможності ЕКА. Виписані у цих розділах правила базуються на усталеній в Україні практиці розрахунку резервів та регулятивного капіталу, яка жодним чином не узгоджується із європейським законодавством.

Тож постанову НБУ про роботу ЕКА слід розглядати як тимчасовий документ, який дозволяє запустити повноцінну операційну роботу ЕКА, проте буде докорінно змінений протягом наступних років, коли будуть поступово впроваджуватися норми європейського законодавства».

Олена Коробкова, Голова Ради Незалежної асоціації банків України:

«Потреба в цій постанові виникла у зв’язку з тим, що з 07.01.2023 введені в дію зміни до Закону про страхування, відповідно до яких ЕКА є страховиком з особливим статусом, регулювання та нагляд за діяльністю якого здійснює НБУ. Отже, НБУ визначив порядок регулювання та нагляду і вніс необхідні зміни до низки чинних НПА. 

Для нас важливе інше: зміни до закону про страхування є кроком до гармонізації регулювання фінринку. Адже якщо хтось страхує, то має і регулюватися як страховик, навіть якщо з особливим статусом. Це позитив.

Постанова – технічний документ на виконання закону, який не має для широкого ринку самостійної цінності. 

Нагадаю, ЕКА створено відповідно до Закону «Про забезпечення масштабної експансії експорту товарів (робіт, послуг) українського походження шляхом страхування, гарантування та здешевлення кредитування експорту».

Тут варто зазначити, що ЕКА не є банком або страховиком у класичному розумінні. Відповідно до законодавства, банки можуть надавати тільки банківські та фінансові послуги, визначені законодавством, а страховики – виключно страхові послуги, визначені законодавством. ЕКА поєднує обидва види діяльності. Відповідно, регулювання, встановлені профільним (банківським, страховим) законодавством, не зовсім підходять ЕКА.

Тому вищезазначеним законом було передбачене затвердження низки додаткових регуляцій, що забезпечуватимуть діяльність ЕКА (статут, положення про ЕКА, ліцензійні умови тощо). Це переважно технічні документи».

Графік 3. Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами

Державне управління 0,0
Державні фінанси 0,0
Монетарна система +1,0
Новий закон про медіа +1,0
Бізнес середовище 0,0
Енергетика 0,0
Людський капітал 0,0

Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за шістьма напрямками: державне управління, державні фінанси, монетарна система, бізнес середовище, енергетика, людський капітал.

За підтримки 

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний