Індекс реформ 220: розвиток телемедицини та реформа корпоративного управління у газотранспортній системі

Індекс реформ 220: розвиток телемедицини та реформа корпоративного управління у газотранспортній системі

Photo: ua.depositphotos.com / MilanMarkovic
18 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
1087

До 220 випуску Індексу реформ за період з 28 серпня по 10 вересня потрапило чотирнадцять реформ. У релізі ми висвітлили найбільш значні з них: закон про розвиток телемедицини та закон про впровадження корпоративного управління в «Операторі газотранспортної системи України». Загальна оцінка Індексу реформ склала +1,4 бала з діапазону можливих значень від -5 до +5 (у минулому випуску його значення становило +0,8 бала).

Графік 1. Динаміка Індексу реформ

Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання

Закон про телемедицину, +2 бали

На початку вересня президент України Володимир Зеленський підписав зміни до законодавства задля розвитку телемедицини. Телемедицина — це складова е-системи охорони здоров’я, яка передбачає надання деяких медичних послуг дистанційно, наприклад, через онлайн-консультації з лікарями.

Зміни мають вирішити стратегічні питання розвитку телемедицини в Україні. Документ містить визначення понять у цій сфері. Зокрема, «теледіагностика та консультування»; «телемедична мережа» (система відповідних послуг, їх надавачів та організаційно-технічних заходів у межах е-системи охорони здоров’я); «телеметрія» — технології та засоби, які дозволяють дистанційно вимірювати показники стану здоров’я пацієнта та автоматично обробляти такі дані.

Передбачається, що медичні або реабілітаційні послуги із застосуванням телемедицини зможуть надавати заклади охорони здоров’я або медики-ФОПи, які одержали ліцензію на провадження медичної практики.

Інформація про проєкт «Індекс реформ», перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.

Коментар експертки

Тетяна Корчак, фахівчиня з юридичних питань Українського центру охорони здоровʼя (UHC):

«З ухваленням Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування телемедицини» держава визнала стратегічну важливість та ефективність телемедицини як способу наблизити медичні послуги до пацієнта. Закон оновлює термінологію, що стосується телемедицини, а також вперше саме на рівні закону закріплює визначення важливих її складових.

Верховна Рада заклала міцний фундамент, що дозволяє надалі будувати довгострокові плани розвитку телемедицини. Ці плани Уряд визначив у Стратегії розбудови телемедицини до 2025 року.

Проте закон, попри гарні наміри, має недосконалості з юридичної точки зору. Це не означає, що закон не працюватиме, але у процесі його реалізації можуть виникати труднощі через неузгодженості з іншими законами та подекуди відсутність правової визначеності.

  • В Україні, окрім телемедицини, існує ще телереабілітація. Закон України “Про реабілітацію в сфері охорони здоровʼя” визначає її складовою частиною телемедицини. На жаль, новоприйнятий Закон не визначає телереабілітацію як частину телемедицини в цілому та використовує обидва поняття у контексті надання реабілітаційної допомоги. Відмінностей між ними не визначено. 
  • Закон декларує, що телемедицина може застосовуватись, зокрема, під час надання екстреної медичної допомоги. Однак Закон України “Про екстрену медичну допомогу” про таку можливість не згадує.  
  • Закон вводить поняття цифрової компетентності працівників сфери охорони здоровʼя і водночас покладає на них обовʼязок постійно підвищувати її рівень. Однак, що саме вважається цифровою компетенцією, достеменно невідомо, оскільки Закон цього не пояснює і не визначає необхідності врегулювати це питання підзаконними нормативно-правовими актами. 
  • Закон все ще не визначає можливості отримання інформованої згоди від пацієнта в електронній формі, що було б доречним у випадку застосування телемедичних рішень. Відтак залишається необхідність отримання такої згоди у письмовій формі, що не зовсім узгоджується із самою концепцією дистанційного медичного обслуговування. 

Зрештою, Закон відсилає нас до підзаконних нормативно-правових актів, які ще не розроблено. Адже більшість процесів, повʼязаних із застосуванням телемедицини, будуть визначені МОЗ». 

Закон про оптимізацію структури «Оператора газотранспортної системи України», +2 бали

У серпні Верховна Рада ухвалила, а Президент підписав закон, який визначає правові та організаційні засади реформи управління компанії – оператора газотранспортної системи України (ТОВ «Оператор ГТС», ОГТСУ). 

«ОГТСУ» створили у 2019 році під час так званого анбандлінгу — відокремлення від НАК «Нафтогазу України» функції транспортування газу. Відтак газотранспортна система залишилась у власності держави, а управління нею перейшло до «ОГТСУ», яким у свою чергу управляло Міністерство фінансів через АТ «Магістральні газопроводи України» (МГУ). 

За новим законом, корпоративні права ОГТСУ перейдуть від МГУ до Міністерства енергетики України. Водночас компанія отримає новий статут, який має бути погоджений із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства — міжнародної організації, метою якої є інтеграція європейських країн у єдиний енергетичний ринок.

Відповідно до документу, ОГТСУ також отримає нову наглядову раду, яку мають обрати до 31 жовтня.

Зміни, впроваджені цим законом, необхідні для виконання меморандуму з Міжнародним валютним фондом (МВФ).

Коментар експерта

Роман Ніцович, DiXi Group:

«Закон передбачає перехід від дворівневої “матрьошки” до моделі єдиної компанії в управлінні газотранспортною системою України, яка є більш прозорою та ефективною. Завершення корпоративної реформи Оператора ГТС відповідно до узгодженої цільової моделі — також один зі «структурних маяків» за програмою макрофінансової допомоги від ЄС. Реалізація таких положень як передача корпоративних прав ОГТСУ безпосередньо Міністерству енергетики, прийняття нового статуту, відбір та призначення Наглядової ради — «структурні маяки» за програмою підтримки від МВФ».

Графік 3. Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами

Державне управління +1.5
Закон про передачу державних сільськогосподарських земель в оренду +1.0
Правила ввезення в Україну гуманітарної допомоги зміняться з 1 грудня +1.0
Урегульовано окремі питання здійснення фінустановами фінансового моніторингу стосовно політично значущих осіб +0.5
Державні фінанси 0.0
Монетарна політика +1.0
Нові вимоги щодо діяльності страхових посередників +1.0
Новий закон про кредитні спілки +0.8
Бізнес середовище +2.0
Віртуальні активи та цифровий контент стануть об’єктами цивільного права +1.3
Закон про цифровий контент і цифрові послуги +1.0
Закон про спрощення діяльності для малих виробників вина +1.0
Закон, який врегульовує діяльність відокремлених підрозділів юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави +1.0
Енергетика +2.0
Закон про оптимізацію структури «Оператора газотранспортної системи України» +2.0
Людський капітал +2.0
Закон про телемедицину +2.0
Уряд запровадив умови ліцензування для медзакладів та центрів, які надають послуги з реабілітації +2.0
У разі реорганізації музею подальшу долю колекції необхідно узгоджувати з Мінкультом: закон про новий порядок використання музейних зібрань +1.0
В Україні змінять Порядок ведення обліку школярів +1.0

Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за шістьма напрямками: державне управління, державні фінанси, монетарна система, бізнес середовище, енергетика, людський капітал.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний