На початку року ми розглядали, що в більшості країн інфляція за результатами 2021 року виросла. Переважно це відбулося через те, що після пандемії попит (підігрітий «кількісним пом’якшенням») відновився швидше, ніж пропозиція, зокрема ланцюжки постачання. Ми очікували підвищення ключових ставок центробанками. Зрозуміло, що через війну та кризу на ресурсних ринках (зокрема, енергоносіїв та продовольства), спричинену росією, зростання цін прискорилося ще більше. Чи підвищили центральні банки свої ставки? Як видно на графіку, переважно так – у більшості країн сьогодні ключова ставка вища, ніж рік тому.
Особливо помітним є зростання у сіхдноєвропейських країнах – наприклад, центральний банк Польщі підвищив свою ставку з 0,1% у червні 2021 року до 6% у червні 2022 року (в 60 разів).
Помітним є зростання ставки у США та Великобританії (з 0,125 до 1,75% та з 0,1 до 1,25% відповідно). Це зробить активи цих країн більш привабливими. Європейський центробанк поки що тримає ставку на нульовому рівні. Однак, імовірно, доволі швидко він також підвищить свою облікову ставку. А наразі курс євро до долара знизився до 1,05 з 1,2 дол. за євро рік тому.
Застереження
Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний