КОНСПІРОЛОГІЯ: У корейському серіалі «Теріус у мене за спиною» передбачили пандемію COVID-19

КОНСПІРОЛОГІЯ: У корейському серіалі «Теріус у мене за спиною» передбачили пандемію COVID-19

30 Вересня 2021
FacebookTwitterTelegram
977

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію, що пандемію COVID-19 передбачили у південнокорейському серіалі “Теріус у мене за спиною” 2018 року. Наприкінці десятої серії першого сезону персонажі розповідають про генетично модифікований коронавірус, створений людьми як біологічна зброя. Його летальність становить близько 90%. 

Проте коронавірусні інфекції були відомі людству задовго до пандемії COVID-19. Корейський серіал не є доказом “спланованої” пандемії.

Це твердження вже перевіряли іноземні фактекери з Stopfake.kz, Snopes, BOOM.  У соцмережах почали порівнювати події серіалу з пандемію COVID-19 ще з березня 2020 року.

Серіал “Теріус у мене за спиною” дійсно вийшов у 2018 році. А от про існування коронавірусів людство дізналося в середині 1960-х років. Коронавіруси — це не окремий вірус, а група вірусів, які вражають верхні дихальні шляхи організму. Вони отримали таку назву завдяки спайковим білкам, що знаходяться на поверхні вірусу та нагадують корону. 

Модель SARS-CoV-2, червоні частинки — це спайкові білки

У природі існують кілька сотень коронавірусів, більшість із яких передається між тваринами: свинями, кажанами, верблюдами, котами тощо. Лише 7 із них передаються людям:

  1. HCoV-229E (ідентифікований у 1966)
  2. HCoV-OC43 (1967)
  3. HCoV-NL63 (2004)
  4. HCoV-HKU1 (2005)
  5. SARS-CoV (2003)
  6. MERS-CoV (2012)
  7. SARS-CoV-2 (2020)

Перші чотири не несуть серйозної безпеки для людей — їх переносять у легкій або середній формі. 15-30% усіх випадків звичайної простуди пов’язані з інфікуванням цими чотирма вірусами. А от останні три коронавіруси відрізняються підвищеною заразністю та летальністю. 

Спалах захворюваності після інфікування SARS-CoV відбувся в 2002-2004 роках — тоді зареєстрували 8 098 випадків захворювання та 774 смерті. Поширення MERS-CoV у 2012-2021 роках призвело до 2574 випадків захворювання та 886 смертей. Про ці спалахи неодноразово розповідали у новинах. Навіть у тому уривку з серіалу, який поширюють у соцмережах, один із персонажів згадує SARS-CoV і MERS-CoV.

Щодо створення вірусу з високою летальністю, то створення зброї масового знищення, у тому числі біологічної зброї, — це популярна тема у масовій культурі, про яку створювали художні твори задовго до пандемії COVID-19. Наприклад, у фільмі “V означає Вендетта” (2005) фашистська партія, яка встановила диктатуру у Великій Британії, розробила вірус для залякування населення. 

Також у художніх творах про зомбі-апокаліпсис часто згадують смертельні віруси як причину занепаду людства. Так, у фільмі “Я — легенда” (2007) вчені намагалися модифікувати вірус кору для лікування раку, однак зазнали невдачі — випадково вони створили вірус, який знищив або перетворив на зомбі більшість населення світу. “Я — Легенду” теж намагалися порівнювати з пандемію COVID-19. Дезінформація стала настільки поширеною, що сценаристу самого фільму довелося спростовувати цю теорію змови.  

Поки доказів того, що вірус розробили в лабораторії, не виявили. ВООЗ дотримується думки, що SARS-CoV-2 має природне походження. Американські розвідувальні агентства в доповіді, опублікованій у серпні 2021 року, вважають, що вірус SARS-CoV-2 не був розроблений як біологічна зброя. Більшість агентств схиляються до версії, що він виник природнім шляхом.

Нагадуємо, що:

  • Японський фільм “Колапс штучного інтелекту” та відеогра “Marvel’s Spider-man” не є доказами спланованої пандемії.
  • У мультсеріалі “Сімпсони” не передбачили пандемію COVID-19.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний