Кримінал чи економіка? Що більше цікавить українські місцеві медіа | VoxUkraine

Кримінал чи економіка? Що більше цікавить українські місцеві медіа

19 Червня 2019
FacebookTwitterTelegram
6052

VoxUkraine спільно з компанією SemanticForce дослідили, про що пишуть регіональні медіа та виявили, яку частку всіх матеріалів складають тексти на економічну тематику та які економічні теми зустрічаються у цих ЗМІ найчастіше.

Нова епоха фейків потребує від журналістів дотримання професійних стандартів, а від читачів – уваги та медіаграмотності. Попри те, що серед джерел інформації для українців лідирує телебачення, онлайн-ЗМІ знаходяться на другому місці, а їхня популярність зростає. Водночас на тлі розвитку популярності національних онлайн-видань зростає інтерес і до регіональних онлайн-ЗМІ.

Тому цікаво визначити, чим живуть регіональні медіа, які теми вони вважають актуальними та про що пишуть найбільше. А також – яка їхня роль у підвищенні рівня економічної дискусії в країні? Чи пишуть вони про економіку взагалі, і якщо так, то про що саме з економіки?

Як ми рахували

За період грудня 2018 по травень 2019 ми отримали всі новини з сайтів регіональних ЗМІ.

Ми відібрали регіональні медіа, які активно співпрацюють з VoxUkraine, зокрема в рамках проекту VoxConnector, а також великі регіональні ЗМІ. Всього до нашої бази потрапило 159 регіональних онлайн-ЗМІ з усіх областей України. Протягом квітня-травня ми також опитали телефоном майже 80 ЗМІ, які беруть участь у проекті VoxConnector – про те, який контент вони розміщують, та який найбільше користується попитом.

Фінальна вибірка становить 452 071 публікацію.

Для визначення того, яку частку статей у регіональних ЗМІ складають матеріали з економіки, ми використовували індуктивний метод, заснований на словниках (PLSA). Ми виділили 10 категорій статей, які зустрічаються у ЗМІ: економіка, політика, культура, спорт, кримінал, військовий конфлікт на Сході України, медицина, освіта, релігія, інше (загальносуспільна тематика).

Для кожної з цих 10 категорій ми створили словник ключових слів. Категорії «Економіка» та «Політика» ми додатково деталізували на підкатегорії. Економіку – щоб дослідити, чи пишуть регіональні журналісти про економіку, та якщо пишуть, то про що саме. А політику тому, що хотіли перевірити гіпотезу, що регіональні ЗМІ почали у середньому більше писати про політику з початку президентських передвиборчих перегонів (січень 2019).

Спойлер: про політику локальні ЗМІ багато писали тільки у квітні, до того інтерес до цієї теми був приблизно на одному рівні. А ось економіка виявилася найпопулярнішою темою.

Алгоритм рахував кількість спільнокореневих слів та їхніх форм для української та російської мов. Кількість накопичувалась кумулятивно по всій довжині тексту та після підрахунку дорівнювала балу, який отримувала субкатегорія, а сума балів всіх субкатегорій – це сума категорії. Після того, як усі категорії отримали оцінки, вони порівнювались між собою, і категорія з найбільшим балом присвоювалась статті.

Наприклад, категорія «Економіка» складається з 14 підкатегорій. Серед них є підкатегорія «Бюджет», ключові слова якої: бюджет, податок, ЄСВ, ПнВК, ПДФО, субвенція, дотація, державне казначейство, ОВДП та ін. Тобто якщо в тексті зустрічається якесь із цих слів, то це +1 бал до підкатегорії «Бюджет» категорії «Економіка».

На категорію статті впливало і те, де саме у тексті алгоритм знайшов співпадіння. Заголовок та підзаголовок необхідно додатково зважувати та пріоритизувати, оскільки в них має міститися основна тема та ідея статті. Пошук співпадінь у тексті важить менше, оскільки до тексту новини могли потрапити теги та рекомендації статей на інші теми. Якщо наш словник знаходив співпадіння у заголовку чи підзаголовку, то значення додатково зважувались (вага = 5), співпадіння у тілі статті мали вагу 1. Вага у 5 балів була визначена тому, що саме при ній вдалося досягти найбільшої точності категоризації. Ми  починали з ваги у 2 бали, поступово її збільшуючи.

Таким чином нам вдалося вдосконалити категоризацію. Вірогідність неправильного присвоєння категорії становить 8%. Перевірка на правильність категоризації проводилась поступовою перевіркою на випадковій вибірці зі 100 новин доти, доки ми не отримали прийнятний рівень помилки.

Оскільки однією з глобальних цілей VoxUkraine є розвиток економічної дискусії,  теми у категорії «економіка» ми додатково зважували (вага = 1.05). Якщо в статті згадуються економічні показники, то по-перше, є зацікавленість у цій тематиці, і по-друге, цю тематику можна і варто розвивати та поглиблювати.

Що цікавить регіони? Найчастіші теми статей

Економіка, кримінал, політика та культура – найбільш популярні теми у регіональних ЗМІ. Статті на ці теми становлять 70% всього масиву досліджених статей.

Статті на економічну тематику – це 32% всіх новин  регіональних ЗМІ за останні півроку. Це найбільший показник серед усіх інших категорій, що, по-перше, нас приємно здивувало, а по-друге, спростувало одну з наших гіпотез про те, що більшість статей буде з кримінальної хроніки (на неї припадає 21,3% статей).

Ще одним цікавим відкриттям стало те, що про політику локальні медіа пишуть так само часто, як і про культуру.  І це при тому, що дані збирались саме за період передвиборчої гонки, яка почалась у січні 2019. За словами редакторки одного регіонального медіа, новини про локальні культурні події набирають багато переглядів, оскільки всім цікаво знати чим “живе” власне місто. А ось новини про велику політику можна прочитати і на національних ЗМІ.

При цьому про культуру досліджені 159 ЗМІ писали приблизно однакову кількість новин щомісяця впродовж останніх півроку – у середньому по 6 тис. публікацій на місяць. А от статті про політику розподілились нерівномірно, і їхня кількість зростала з наближенням дня голосування:  найменше публікацій на цю тему вийшло у грудні (11,3% ), а в квітні – у 2,5 рази більше – 28,9% публікацій.

Загалом, про культуру у середньому пишуть на 1000 публікацій на місяць більше, ніж про політику: тобто 6000 проти 5000. Якщо прибрати екстремум у квітні, то у середньому з кожних 100 статей з нашої вибірки 16 будуть про культуру і 14 – про політику.

Ще один сюрприз цього дослідження – це неочікувано мала кількість статей про православну церкву (1,3% всіх публікацій). Найбільше публікацій на цю тему виходило взимку, коли Україна отримала томос. За грудень-січень на церковну тематику вийшло майже стільки ж статей, скільки й за лютий-травень. Процес переходу церков до ПЦУ регіональні ЗМІ висвітлювали не надто інтенсивно: вже в лютому середньомісячна кількість публікацій на цю тему скоротилася вдвічі й залишилася на такому рівні – у середньому по 4,6 публікації на місяць в одному ЗМІ.

Освіта, конфлікт на Сході України та спорт отримали приблизно рівні частки уваги ЗМІ – близько 2%. Частіше за ці теми, але рідше за політику на сайтах локальних ЗМІ з’являються статті на тему медицини – 4% загального масиву та в середньому 21 стаття на місяць в одному ЗМІ. Тобто можна вважати, що в середньому кожне медіа пише про статті про медицину по 5 разів на тиждень.

Регіональні ЗМІ багато пишуть на економічну тематику. Нові виробництва та способи ведення бізнесу, тарифи на газ, бюджет та інвестиції у регіональний розвиток є темою новин частіше за статті інших категорій. У кожній третій статті згадуються економічні показники та терміни, а це значить, що економічну тематику варто та треба розвивати.

Економічна дискусія в регіонах

32 статті з кожних 100 статей з нашого масиву стосувались економіки. За словами самих регіональних журналістів, тема економіки важлива, оскільки допомагає зрозуміти вплив глобальних процесів української економіки на регіони. Журналісти з локальних ЗМІ у статтях про економіку переважно дають своїм читачам практичні знання та навички.

Мотивацію писати про економіку регіональні журналісти пояснюють тим, що часто це незаповнена ніша, яка може привернути як спеціалізовану бізнес-аудиторію, так і пересічних громадян.

Також статті про економіку можуть стати способом монетизації для регіональних медіа: бізнес починає розглядати таке ЗМІ як майданчик для реклами. Особистий досвід журналістів, з якими ми спілкувались, свідчить про те, що охочіше читають великі статті про економіку, ніж короткі повідомлення  зі стрічки новин на цю ж тематику. Це не репрезентативні дані, а скоріше тренд та зауваження для роздумів.

Яка саме економічна тематика є найбільш цікавою для локальних ЗМІ?

Щоб відповісти на це запитання, ми виділили 14 підтем у темі «Економіка»:

  • Транспорт
  • Бізнес
  • Бюджет
  • Енергетика
  • Банки
  • Доходи
  • Міжнародна фінансова підтримка
  • ЖКГ і тарифи
  • Агросектор
  • Інвестиції
  • Валюта
  • Інфляція
  • Макроекономічні індикатори
  • Рейдерство

Найпопулярнішими економічними темами у регіонах є ті, що описують життя регіону: транспорт (45%), бізнес (19%), бюджет (10%). Це ті теми, в яких локальні ЗМІ можуть конкурувати з великими національними медіа.

Про транспорт писали у 45% випадків публікацій про економіку. Що не дивно: ця підтема складається зі згадок про місцеві дороги (у більшості ремонт доріг, але не тільки), перевезення, вартість проїзду у міському транспорті.

Статті про регіональний бізнес та вплив національного бізнесу на регіон становлять 19% від усіх статей про економіку. Сюди входили публікації про відкриття нових підприємств, роботу заводів та фабрик, а також діяльність органів-регуляторів, новини про проведення бізнес-форумів тощо. Регіональний бізнес цікавий для читача і для самих бізнесменів. Такі матеріали формують майданчик для обговорення та загальне позитивне враження про розвиток бізнес-середовища у регіоні.

Тема бюджету також є актуальною та затребуваною у регіональних ЗМІ — 10% статей на економічну тематику стосуються саме її. До неї увійшли статті про бюджетний процес на державному рівні, податки та відповідні державні органи, а також про громадський бюджет, регіональний бюджет, субвенції та дотації на регіон.  Підтема децентралізації та відповідного розподілу коштів є найцікавішою для читача. За словами журналістів, такі статті набирають найбільше переглядів.

Трохи нижчою популярністю в регіональних ЗМІ користуються теми енергетики (6%), банків (4,9%), доходів населення (4,1%) та міжнародної фінансової підтримки (4,1%). Це – теми радше для “великих” ЗМІ, і особливої новизни регіональні медіа сюди привнести не можуть. А, отже, не мають конкурентної переваги, тому вони не зацікавлені про це писати.

Ще менш популярними є теми агросектору – лише 1,3% масиву «Економіка», Інвестицій (1,1%) та ЖКГ (2,6%).   

Відносно мало з’являються у регіональних ЗМІ публікації на теми валюти (0,8%), інфляції (0,5%), макроекономічних індикаторів (0,2%) та рейдерства (0,1%). Ми спеціально включили тему «Рейдерство» також до економіки, а не лише до криміналу, щоб виявити, наскільки гостро стоїть ця проблема та наскільки багато про рейдерство пишуть у контексті економіки. На щастя, зовсім небагато. А в темі «Кримінал» статей про рейдерство ще менше – 0,06% цієї групи.

Висновки

  1. Регіональні ЗМІ пишуть про економіку більше, ніж про інші теми. Ми проаналізували 452 071 публікацій на сайтах 159 регіональних медіа та виявили, що 32% (148 892) стосуються економіки. На другому місці зі значним відривом ідуть статті про кримінал (21%), на третьому – загальносуспільна тематика категорії “Інше” (16,8%) та публікації про культуру (8,58%) та політику (8,07%).
  2. Найменш популярними виявились теми Церкви (1,25%), АТО (2,11%)  та Освіти (2,48%). При цьому про Церкву найбільше писали у грудні та січні, а про освіту та АТО пишуть приблизно рівномірно протягом кожного місяця останніх півроку.
  3. Серед тем про економіку найпопулярніші  Транспорт (45%), Бізнес (19,2%) та Бюджет (9,8%). Менше 1% статей про економіку становлять публікації  про макроекономічні показники (0,1%), інфляцію (0,2%) та валюту (0,5%).
Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний