Коріння податкового зла
Втім, найбільш серйозним негативним моментом від існування СЕЗ і експерименту в ГМК став його вплив на податкову систему в цілому.
У держфінансів незалежної України майже відразу виникла серйозна проблема - вкрай спотворене податкове законодавство. З одного боку, загальний режим оподаткування в країні був "каральним" для бізнесу, через що значна частина компаній переходила в тіньовий сектор [7]. З іншого, податкове законодавство було наскрізь "прошито" значною кількістю галузевих податкових пільг, які дуже дорого обходилися державі. Наприклад, тільки винятки з режиму оподаткування ПДВ в середині 1990-х років призводили до втрат бюджету не менше 2% ВВП.
Під тиском МВФ у середині 1990-х Україна дещо "залатала" дірки в податковому законодавстві й за рахунок цього змогла знизити ставки податків. Наприклад, податок на доходи підприємств був замінений податком на прибуток (стягувався тільки з прибутку підприємства, а не з прибутку і заробітної плати, як раніше), ставка ПДВ була знижена з 28% до 20%, а граничну ставку ПДФО з рекордних 90% знизили спочатку до 60% [8], а згодом - до 40%.
Водночас, ліквідуючи одні спотворення в податковій системі, під тиском галузевих лобістів Україна впроваджувала нові - такі як СЕЗ і пільги для ГМК. За
оцінками МВФ (Звіт №03 / 173 за липень 2003 р.), тільки за 2001 рік металурги "заробили" на недоплаті податку на прибуток 1 млрд грн. СЕЗи і ТПР обходилися бюджету ще в 600-800 млн грн недоотриманих податків. Разом це становило близько 1% ВВП на рік.
Але це не все. З урахуванням інших податкових пільг загальний розмір втрат бюджету в 2001 році тільки з ПДВ та податку на прибуток склав 3,4% ВВП. Для порівняння, загальні надходження бюджету від цих податків становили 9,2% ВВП (МВФ, 2003).
Таким чином, на три гривні цих податкових надходжень до бюджету одна “пільгова” гривня залишалася на підприємствах. Більш того, запровадження цих податкових пільг значно нівелювало зусилля, які уряд спрямовував на зменшення викривлень у сфері оподаткування ПДВ. З 1998 по 2000 роки загальний обсяг пільг з ПДВ був скорочений з 3,7% ВВП до 2,1% ВВП. У той же час, пільги з податку на прибуток зросли вдвічі (з 0,8% ВВП до 1.6% ВВП) [9].
Порочне коло
Ключовим негативним наслідком такої практики було (і частково залишається) те, що зниження доходів бюджету за одним напрямком потрібно компенсувати за рахунок інших платників податків.
"Податкова система України стала більш викривленою, ніж це є нормою для інших країн в перехідному періоді. Високі податкові ставки стали необхідними через вузьку базу", - йдеться в дослідженні МВФ від 2003 року. Наприклад, незважаючи на зобов'язання знизити граничну ставку ПДФО з 40% до 30%, які Україна взяла в рамках співпраці з МВФ у 1997 році, станом на 2003 рік це зроблено не було. В свою чергу, високі ставки податків приводили до загального погіршення інвестиційного клімату в Україні. З цієї причини ще під час масового створення СЕЗ, у 2000 році, МВФ виступив категорично проти такої практики.
«МВФ уважає, що ми наламали дров, бо після появи СЕЗ значно зменшилися бюджетні надходження», -
так описував претензії Фонду 2000 року радник Кучми з економічних питань Анатолій Гальчинський.
СЕЗи закриваються
Для того, щоб "погодитися" з міжнародними кредиторами, Україні знадобилося 5 років. У березні 2005 року уряд Юлії Тимошенко провів через парламент
проект Закону «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» та деяких інших законодавчих актів України», який скасував усі пільгові митні та податкові режими підприємницької діяльності на території СЕЗ. Цим рішенням парламент не ліквідував СЕЗ як такові, але змінив їх сутність: вони були позбавлені спеціального правового режиму.
Це скасування було передумовою
для отримання кредиту від Світового банку, для якого Україна повинна була знизити обсяг галузевих пільг не менше ніж на 55% в порівнянні з 1 січня 2002 року. Від дії експерименту в ГМК влада відмовиться самостійно ще за президентства Леоніда Кучми. Хоча ще довгий час уряд і Верховна Рада будуть повертатися до практики надання податкових пільг окремим галузям, які мають потужне лобі в парламенті.
У 2011 році обсяг «випадаючих» доходів держбюджету, тобто коштів, які він недоотримав через надані пільги,
склав 58,8 млрд грн або 4,5% ВВП. На той момент їх отримували понад 15 галузей економіки, більшості яких пільги були дані на десять років або навіть без обмеження терміну дії.
Рішучий крок у ліквідації галузевих пільг був зроблений лише в грудні 2014 року. А починаючи з 2017 року Україна повинна відмовитися від останньої значної галузевої пільги - спеціального режиму оподаткування аграрного сектора, обсяг непрямої підтримки якого в 2015 році, за даними Міністерства фінансів, склав 18 млрд грн.