МАНІПУЛЯЦІЯ: Аналітичний центр HJS визнає факт неналежного контролю за небезпечними радіоактивними матеріалами в Україні

МАНІПУЛЯЦІЯ: Аналітичний центр HJS визнає факт неналежного контролю за небезпечними радіоактивними матеріалами в Україні

30 Березня 2024
FacebookTwitterTelegram
429

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали поширюють звіт аналітичного центру HJS, де нібито визнали факт неналежного та недостатнього контролю небезпечних радіоактивних речовин Києвом. 

Це маніпуляція. У звіті описують ситуацію з ядерною безпекою в Україні через російські ракетні удари. Автори не вказують, що саме Київ не дотримується контролю небезпечних ядерних речовин. Навпаки, звіт вказує, що ключову небезпеку радіаційній безпеці країнам НАТО, зокрема Британії, створюють російські обстріли ядерних обʼєктів в Україні. МАГАТЕ під час останніх інспекцій не виявили жодних порушень радіаційної безпеки в Україні. 

Скриншот допису

11 грудня 2023 року британській аналітичний центр HJS (Henry Jackson Society) опублікував звіт «Ukraine’s Nuclear Shadow: National Security Implications for NATO and the UK». У документі, зокрема, оцінюють безпрецедентні повітряні атаки російських військ на ядерні та радіологічні об’єкти в Україні, їхню окупацію, що серйозно підірвало їхню безпеку. Крім того, у статті досліджують вплив російських атак на фізичну цілісність цих об’єктів, вказують на значне збільшення ризиків, пов’язаних із ядерними аваріями, втратою чутливих до розповсюдження ядерних матеріалів та несанкціонованим доступом до радіоактивних речовин. Зокрема звертають увагу, що їх можуть використати у зловмисних цілях. Водночас у самому тексті жодним чином не згадують про те, що саме Київ недостатньо контролює небезпечні речовини.

У дослідженні Великій Британії та іншим країнам-членам НАТО пропонують низку політичних рекомендацій щодо даної ситуації. Наприклад, вказують, що потрібно використати наявні дипломатичні та політичні канали для ядерної деескалації, надати політичну і фінансову підтримку МАГАТЕ у створенні «зони ядерної безпеки» навколо АЕС в Україні, розгорнути прилади для виявлення радіації. Наприкінці додають, що Великій Британії та НАТО варто ініціювати розробку та прийняття міжнародного правового інструменту щодо безпеки та захищеності ядерних та радіологічних об’єктів під час збройних конфліктів. 

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) під час регулярних перевірок ядерних об’єктів, які контролює Україна, не виявили жодних порушень. Також 7 березня 2024 року Рада керуючих МАГАТЕ схвалила резолюцію про необхідність термінового повернення Запорізької АЕС під повний контроль України.

Ми вже спростували фейки про те, що у Польщі підвищився рівень радіації після вибухів в Україні та про те, як Україна нібито розміщує зброю на території АЕС.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний