МАНІПУЛЯЦІЯ: Легалізація медичного канабісу принесе користь невеликій групі людей

МАНІПУЛЯЦІЯ: Легалізація медичного канабісу принесе користь невеликій групі людей

30 Грудня 2022
FacebookTwitterTelegram
648

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито у легалізації медичного канабісу зацікавлена невелика група людей. Замість неї уряду варто було б зайнятися затриманими виплатами переселенцям, питаннями гривневого курсу, створенням нових робочих місць.

Утім, це — маніпуляція.  Із початком повномасштабного вторгнення кількість пацієнтів, які потребують медичного канабісу, зросла до 5-7 млн людей.

Із початком повномасштабного вторгнення потреба у препаратах на основі медичного канабісу в Україні зросла. За підрахунками голови Комітету ВРУ з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайла Радуцького, наразі йдеться про 57 млн людей, що потребують лікування із застосуванням медичного канабісу. До війни озвучувались цифри у 2-3 млн осіб. Крім того, за даними міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, через війну психологічної підтримки потребуватимуть близько 15 млн людей, з них 3-4 млн потребуватимуть медикаментозного лікування. Вживання канабісу може бути частиною комплексу заходів із подолання посттравматичного синдрому у військових та цивільних, постраждалих від війни.

Що стосується інших питань, то за кожне із них відповідає окреме міністерство чи інше відомство. Усі вони діють здебільшого паралельно один від одного, вирішуючи свій спектр питань. Так, одне із завдань МОЗ розроблення, координація та контроль за виконанням державних програм розвитку охорони здоров’я, зокрема профілактики захворювань, надання медичної допомоги, розвитку медичної та мікробіологічної промисловості. Закон про медичний канабіс націлений саме покращення умов надання медичної допомоги населенню та розвитку медичної промисловості. 

Соціальні питання відносяться до компетенції Мінсоцполітики. Згідно з постановою Кабміну від 20 березня 2022 року, Мінсоцполітики з держбюджету надано 10 млрд грн для забезпечення щомісячних виплат внутрішньо переміщеним особам (ВПО). Затримки у виплатах справді були, особливо в перші місяці. Однак постановою передбачено, що кожен переселенець отримає весь обсяг допомоги з дати подачі заяви. Тобто якщо виплати не надходили три місяці, на четвертий місяць заявник отримує виплату у трикратному розмірі. 

За збалансування валютного курсу відповідає НБУ. Із липня 2022 року офіційний курс гривні до долара США скореговано на 25% та зафіксовано на рівні 36,5686 грн/дол. США. Основною метою фіксації є підтримання стійкості економіки в умовах війни.

Питаннями стимулювання появи нових робочих місць займається Мінекономіки. Зокрема влітку 2022 року уряд запустив низку грантових програм для підтримки малого та середнього бізнесу в рамках проєкту «єРобота». Станом на жовтень надано грантів на суму 552 млн грн, внаслідок реалізації яких створено більше 6 тис. робочих місць. У грудні виділено додатково 657 млн грн на надання грантів. Мінекономіки також залучає безробітних до суспільно корисних робіт із відбудови країни в рамках проєкту «Армія відновлення». Станом на середину грудня вже залучено більше 3 тис. безробітних в 9 регіонах України.

Крім того, прийняття законопроєкту про медичний канабіс також сприятиме формуванню нових робочих місць, оскільки покращуватиме ринкові умови для вирощування та реалізації технічної коноплі. Законопроєкт передбачає послаблення контролю щодо виробництва технічної коноплі, підвищуючи гранично допустиму норму тетрагідроканнабінолу (ТГК) в її складі з 0.08% до 0,2%. В ЄС у 2021 році підвищили норму від 0,2% до 0,3%, зокрема щоб відкрити доступ фермерам до 500 нових, більш ефективних, сортів технічної коноплі. Українські аграрії значно обмежені в доступі до сировини, що не дозволяє їм пропонувати конкурентоспроможну продукцію на зовнішньому ринку. 

В Україні щороку засівається лише 2-4 тис. га земель під технічну коноплю та працює 3 переробні заводи. Однак історично Україна вважалася лідером із вирощування технічних конопель, за радянських часів на її території вирощувалося близько 120 тис. га технічних конопель. 

ТГК — це психоактивний компонент канабісу, присутній в технічній коноплі в незначних межах. Технічна конопля — це сорти коноплі, що використовуються у промислових цілях, вони мають у складі менше активних речовин та більше волокон. Її зокрема використовують для виробництва конопляної олії, крупи, молока. Стебла йдуть на конопляне волокно, а з нього роблять конопляний папір, мотузки, парусини, тканини для виготовлення одягу та інших текстильних виробів, додають до будівельних матеріалів. Також стебла з листям та макухою від насіння використовуються як корм для худоби. Крім того, коноплі можуть використовуватися в косметології.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний