Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У різних соціальних мережах, зокрема Threads, поширюють цитату «експерта ООН» Альфреда Моріса де Заяса: «План Зеленського, що складається з десяти пунктів, є відсталим і безглуздим. Це все одно, що Сербія поверне собі Косово чи Німеччина свої 700-річні провінції Східну Пруссію, Померанію, Сілезію та Східний Бранденбург».
Утім, це — маніпуляція. Альфред-Моріс де Заяс виступає на боці російської пропаганди. Понад 80 країн підтримує Українську Формулу миру, це демонструє, що світова спільнота визнає законні вимоги України.
Скриншот публікації
15 листопада 2022 року Президент України Володимир Зеленський на саміті G20 представив Українську Формулу миру. Вона складається з 10 пунктів та передбачає відновлення територіальної цілісності України, виведення з України російських військ, припинення бойових дій, ядерну та продовольчу безпеку тощо.
Альфред-Моріс де Заяс у 2018 році пішов з посади незалежного експерта ООН з питань сприяння встановленню демократичного і справедливого міжнародного порядку. Тобто він вже не є «експертом ООН», як пишуть у соцмережах. Колишній експерт дійсно публікував пост на своїй сторінці у твіттері, де розкритикував Формулу миру Зеленського. У своїх заявах де Заяс підтримує сепаратистські утворення, оперуючи правом народу на самовизначення, ставить під сумнів факт Голокосту, а 27 лютого 2022 року, на третій день після повномасштабного вторгнення росії в Україну, в інтерв’ю китайському телеканалу CGTN озвучив низку кремлівських наративів, які ми вже спростовували:
- «росія готова до мирних переговорів з Україною, проте НАТО та США відкидають цю можливість»;
- «НАТО та членство України у союзі становлять загрозу росії»;
- «НАТО провокує росію військовою підтримкою для України»;
- «НАТО порушило домовленість не розширюватися на схід, чим спровокувало рф до нападу на Україну»;
- «У 2014 році в Україні за підтримки Заходу до влади прийшов неконституційний режим»;
- «Завдяки нелегітимному парламенту у 2014 році в Україні почали забороняти російську мову, з’явилась мова ненависті до росіян, які живуть в Україні»;
- «Крим, Донецька та Луганська області мали право на відокремлення від України, і росія мала законне право підтримати їх бажання відокремитися».
Також де Заяс посилається у своєму виступі на американського економіста Джеффрі Сакса, який також просуває кремлівські наративи на західну аудиторію.
Некоректно порівнювати українські території з колишніми німецькими. Так, територіальна цілісність України визнана ООН та світовою спільнотою ще з 1991 року. Водночас Федеративна Республіка Німеччина не має територіальних претензій до земель, що належали Третьому Рейху чи Німецькій імперії у минулому. Подібні претензії вважаються нелегітимними та суперечать принципам територіальної цілісності, закріплених міжнародним правом. Оскільки територія сучасної Німеччини загальновизнана світовою спільнотою, тоді як окупація росією українських земель є грубим порушенням міжнародного права.
Альфред-Моріс де Заяс — не перший «експерт», який виступає на боці кремля. Так, у 2017 році іноземні видання повідомляли, що росія заплатила $50 тисяч спеціальному доповідачу ООН Ідрісу Джазарі — автору доповіді ООН, де критикували санкції США та ЄС, накладені у відповідь на анексію Криму.
Попри заяви колишнього експерта ООН, вже понад 80 країн підтримали Українську Формулу миру. Це свідчить про широку міжнародну підтримку зусиль України щодо відновлення миру та своєї територіальної цілісності.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний