МАНІПУЛЯЦІЯ: Небезпека COVID-19 перебільшена — це доводить статистика смертності в Росії

МАНІПУЛЯЦІЯ: Небезпека COVID-19 перебільшена — це доводить статистика смертності в Росії

27 Жовтня 2021
FacebookTwitterTelegram
157

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про небезпеку COVID-19 на прикладі Росії. Автори відео стверджують, що:

  • Небезпека від COVID-19 перебільшена. Станом на початок вересня 2021 року в Росії 168 тис. осіб померли від COVID-19, показник смертності — 2,5%. Тоді як у Росії щодня помирають 5 тис. осіб (тобто близько 1,8 млн на рік) від різних причин, незалежно від COVID-19. 
  • Під час піку захворюваності на COVID-19 у Росії (грудень 2020 року-січень 2021 року) лише 0,55% всього населення інфікувалися вірусом.
  • 95% госпіталізованих пацієнтів із COVID-19 в Ізраїлі — це вакциновані. 
  • Пандемію COVID-19 запланували.

Проте тези про “безпечність” COVID-19 є маніпулятивною.

Наведені дані про кількість померлих від COVID-19 та коефіцієнт смертності в Росії відповідають дійсності. Утім, автор безпідставно применшує загрозу від COVID-19.

По-перше, некоректно порівнювати кількість смертей від інфекційного захворювання зі смертями, не пов’язаними з поширенням вірусів. Головні причини смерті в Росії — серцево-судинні, онкологічні захворювання — не можна попередити карантинними заходами та вакцинацією (крім випадків, коли людей прищеплюють від окремих видів раку). Названі типи хвороб не передаються від людини до людини, на відміну від COVID-19.

Деякі смерті, наприклад, спричинені серцево-судинними захворюваннями, можна було б уникнути ефективним лікуванням, зміною способу життя. Із інфекційними хворобами, які передаються повітряно-крапельним шляхом, як COVID-19, не все залежить від дій однієї людини: дотримання безпечної поведінки однією особою не гарантує, що цю особу не наражатимуть на хворобу інші, які не дотримуються безпечної поведінки.

Причина смерті  Кількість смертей (Росія, 2020)
Усі причини 2 138 586
COVID-19 144 691
Серцево-судинні захворювання 938 536
Злоякісні утворення 291 461
Травми, отруєння та інші наслідки впливу зовнішніх чинників 139 583

Кількість смертей від різних причин у Росії, 2020 рік

По-друге, реальна кількість інфікованих COVID-19 може відрізнятися від офіційної статистики. Частина інфікованих, які відчували симптоми COVID-19, могли не звернутися до лікаря та не пройти тестування. Інша частина могла перенести хворобу безсимптомно, і це теж не відображено в офіційних даних. Причому інфікована людина без симптомів COVID-19 теж може заразити оточуючих.

Наприклад, станом на 25 жовтня 2021 року в Україні за офіційною статистикою 2,7 млн осіб або 6,5% населення перехворіли на COVID-19 із початку пандемії. Тоді як у результаті серологічного дослідження, проведеного у червні-липні 2021 року за координації Центру громадського здоров’я, виявилося, що не менше 40% українців могли інфікуватися COVID-19.

Показники смертності теж можуть відрізнятися. Автор відео посилався на дані смертності від Оперативного штабу по боротьбі з коронавірусом, створеного урядом РФ. Станом на 20 жовтня штаб зафіксував 226 тис. смертей від COVID-19 за весь період пандемії. Водночас Росстат, державна служба статистики, реєструє значно більше смертей — понад 400 тис. Відмінність полягає в тому, що служба статистику включає в цю категорію людей, у яких COVID-19 був супутнім захворюванням, що вплинуло на розвиток інших захворювань, або людей, для яких COVID-19 міг стати основною причиною смерті, але для остаточного висновку не вистачає досліджень.

По-третє, автор відео ігнорує довгострокові наслідки хвороби. Деякі люди можуть страждати від постковідного синдрому впродовж кількох тижнів чи місяців після одужання: відчувати хронічну втому, задишку, біль у грудях та м’язах, мати складнощі з концентрацією та сном тощо.

Крім того, автори відео повторили фейки, уже спростовані VoxCheck. Нагадуємо, що:

  • Інформація про вакцинованих у Ізраїлі, які нібито складають 95% важких випадків COVID-19, вирвана з контексту. Насправді йшлося не про статистику всієї країни, а лише дані з одного медичного центру. Вакцини від COVID-19 захищають населення та зменшують ризики від захворювання.
  • Немає підстав вважати, що пандемію COVID-19 запланували. Усі відомі теорії змови про це так і залишилися непідтвердженими.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний