МАНІПУЛЯЦІЯ: Велика Британія заявила, що не зобов'язана допомагати Україні та Польщі очистити території від продуктів розпаду зараженого бісмуту

МАНІПУЛЯЦІЯ: Велика Британія заявила, що не зобов’язана допомагати Україні та Польщі очистити території від продуктів розпаду зараженого бісмуту

22 Червня 2023
FacebookTwitterTelegram
499

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали поширюють статтю польського ЗМІ, у якій йдеться про заяву заступника міністра оборони Великої Британії Джеймс Хіппі. У ній нібито йдеться про те, що британське військове відомство не відповідальне за використання танкових снарядів зі збідненого урану, поставлених Україні. Крім того, Джеймс Хпіпі повідомив, що Велика Британія не зобов’язана очищати територію України та Польщі від бісмуту (продукт розпаду збідненого урану) після завершення конфлікту. Усе це відбувається на фоні знищення українського складу з урановими боєприпасами. 

Представник Міністерства оборони Великобританії Джеймс Хіппі справді заявив, що їхня країна не зобов’язана допомагати у знешкодженні цих снарядів. Водночас він взагалі не згадує про те, що Україна або Польща матиме забруднені території після використання цих боєприпасів. Його заява була зроблена 25 квітня 2023 року та ніяк не стосується обстрілів Хмельниччини 13 травня.  

Скриншот допису

У медіа «Mysl Polska» справді вийшла така стаття. У ній розповідають про постачання «шкідливих» снарядів зі збідненого урану в Україну та згадують про знищення складів з урановими снарядами для танків Challenger 2.  

«Mysl Polska» — це польське медіа, яке постійно поширює російську дезінформацію. У своїх статтях автори «Myśl Polska» звинувачують Захід у розв’язанні російсько-української війни, розповідають про «репресії» УПЦ (МП) та «злочини» українських військових проти мирного населення Донбасу. У рамках проєкту Propaganda Diary VoxCheck досліджує поширення пропаганди у європейських ЗМІ, зокрема й у польському виданні Myśl Polska.  

Також у статті згадують про питання, які ставив шотландський депутат Кенні МакАскілл для Джеймса Хіппі 18 квітня 2023 року. Вони стосуються кількості снарядів, які були доставлені в Україну, де перебувають та використовують танки Challenger 2 та чи буде відомство допомагати утилізовувати використані снаряди зі збідненим ураном. 

На ці питання Хіппі відповів, що до України доставили тисячі снарядів до Challenger 2, зокрема снаряди зі збідненим ураном. Із міркувань безпеки представник Міністерства оборони не буде розповідати, як їх використовують українські війська. 

Також Хіппі вказав, що вся техніка та боєприпаси, які Британія передала Україні, знаходиться під контролем Збройних сил України. Міністерство оборони не контролює місця, звідки ЗСУ застосовують боєприпаси зі збідненим ураном в Україні. 

Щодо утилізації випущених снарядів із збідненим ураном, то Хіппі справді заявив, що Велика Британія не зобов’язана допомагати у знешкодженні цих снарядів. Водночас він взагалі не згадує, що територія України буде забруднена даними снарядами. Представник МО Британії нагадав, що вони залишаються відданими ідеї допомогти Україні та підтримують заходи, що спрямовані на створення підґрунтя для довгострокового відновлення та післявоєнної реконструкції країни. 

Комунікація між Джеймсом Хіппі та Кенні МакАскіллом відбулася в період з 18 по 25 квітня 2023 року. Пропагандисти написали, що відповідь заступника міністра оборони Великобританії прозвучали нібито після знищення складів на території Хмельниччини. Проте обстріл міста, про який згадують в польській статті, російські війська здійснили 13 травня 2023 року. 

VoxCheck уже спростував російські фейки про підвищення радіоактивного фону на Хмельниччині та про те, що снаряди зі збідненим ураном призводять до ядерної катастрофи. Також немає жодних доказів того, що на Хмельниччині знищили склади зі снарядами зі збідненим ураном.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний