МАНІПУЛЯЦІЯ: З червня 2021 року українцям підняли ціну на газ до 12 грн/куб. м

МАНІПУЛЯЦІЯ: З червня 2021 року українцям підняли ціну на газ до 12 грн/куб. м.

27 Червня 2021
FacebookTwitterTelegram
383

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У цих відео від 10 червня і 18 червня Сергій Гула поширює інформацію про підвищення цін на газ для побутових споживачів. Він стверджує, що у червні НАК «Нафтогаз України» підвищила ціну місячного тарифу на газ до 12 грн/куб. м для побутових споживачів. Крім того, він вважає це підвищення необґрунтованим, оскільки Україна видобуває достатньо власного газу і ціна для споживачів не повинна залежати від європейського газового ринку.

Скриншот допису, який поширюють у Facebook

Утім, Сергій Гула маніпулює. «Нафтогаз України» дійсно підвищив ціну місячного тарифу, однак з 1 травня українці автоматично підключені до дешевшого річного тарифу. Споживачі не зобов’язані переходити на місячний тариф, тобто підвищення цін не стосуватиметься всіх побутових споживачів, підключених до «Нафтогаз України». Крім того, «Нафтогаз України» — не єдиний газопостачальник, українці мають право самостійно змінювати постачальника.

Ринок газу в Україні формально почав діяти з 1 серпня 2020 року. Це означає, що кожен побутовий споживач газу може обирати постачальника залежно від ціни та сервісу, а ціна самого газу формується на ринкових умовах. Проте на практиці уряд продовжує регулювати ціни для побутових споживачів. Наприклад, 18 січня 2021 року Кабінет міністрів встановив граничну ціну на газ для побутових споживачів — 6,99 грн/куб. м. Того ж дня прем’єр-міністр повідомив, що уряд зобов’яже усі газопостачальні компанії представити свої річні тарифи для населення, щоб споживачі могли планувати свій бюджет та сплачувати вигідну ціну протягом року. З 1 квітня гранична ціна на газ припинила свою дію.

7 квітня 2021 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП, енергетичний регулятор в Україні) оприлюднила постанову, відповідно до якої газопостачальники мали до 25 квітня опублікували на власних вебсайтах інформацію про базовий річний тариф на газ. Тариф повинен відповідати низці вимог: 

  • річний тариф має діяти з 1 травня 2021 року по 30 квітня 2022 року; 
  • ціна базового річного тарифу не може збільшуватись протягом вказаного періоду; ціни всіх інших тарифів постачальники можуть змінювати:
  • за замовчуванням побутових споживачів обслуговують за річним тарифом, але споживачі можуть обрати іншу комерційну пропозицію або іншого постачальника; у разі такої зміни постачальник має право відмовити споживачу у повторному наданню річного тарифу.

25 квітня «Нафтогаз України» оприлюднила вартість річного тарифу — 7,96 грн/куб. м (тут і надалі вказана ціна без урахування вартості розподілу (доставки)). Усім побутовим споживачам, що підключені до цього постачальника, надаються послуги за річним тарифом за замовчуванням з 1 травня. Також річний тариф не передбачає передплати на рік уперед. Його ціна не буде зростати протягом року навіть за умови підвищення ціни на європейському газовому ринку або сезонних коливань.

«Нафтогаз України» представив місячний тариф вже в червні — його ціна складає 11,94 грн/куб. м. Причому ціна цього тарифу може змінюватись у залежності від ситуації на ринку. Так, ціна місячного тарифу в липні буде складати 13,13 грн/куб. м. У майбутньому ціна може знизитись і споживачі матимуть зможуть за бажанням перейти з річного тарифу на місячний заради заощадження. Якщо ж вони не виявлять такого бажання, тоді будуть сплачувати фіксовану ціну в 7,96 грн/куб. м до 30 квітня 2022 року.

«Нафтогаз України» — не єдиний газопостачальник, ціни від інших компаній можуть бути як дешевше, так і дорожче. У червні ціни за річний тариф варіюються від 7,8 до 13,5 грн/куб. м, а на місячний — від 7,8 до 12 грн грн/куб. м. Ось кілька прикладів:

Тарифи різних газопостачальників

Газопостачальна компанія Місячний тариф (червень), грн/куб. м Річний тариф (01.05.21-30.04.22), грн/куб. м
«Нафтогаз України» 11,94 7,96
«Херсонська обласна енергопостачальна компанія» 11,89 13,5
«Житомирська обласна енергопостачальна компанія» 11,77 13,5
ETG 7,88 9,49
«Київоблгаз Збут» 7,99 7,99
«Черкасигаз Збут» 11,45 7,89
«Агросінтез Трейдінг» 7,8 7,8

Українські споживачі мають право змінити постачальника. Як це можна зробити онлайн — читайте у нашій статті.

Також VoxCheck раніше писав, чому при формуванні ціни України орієнтується на європейський ринок. Українського газу недостатньо для задоволення потреб населення, тому необхідно закуповувати частину запасів на європейському ринку. У такому разі на українському ринку ціна встановлюється за імпортним паритетом

Імпортний паритет потрібен, щоб Україна могла повноцінно торгувати і заробляти гроші на європейському ринку газу. Якщо ж ціни на газ в Україні будуть менше ринкових європейських, то українські компанії завжди будуть мати можливість експортувати газ, відтак для українських споживачів газу ставатиме все менше.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний