Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У мережі поширюють допис, у якому стверджують нібито в Україні за останні 10 років розмір середньої пенсії у гривнях виріс із 1151 грн до 3778, але у доларовому еквіваленті – зменшився з $146 до $139. Тобто фактично пенсіонери нібито стали отримувати менше.
Ілюстрація допису
Однак це – маніпуляція. Далі пояснюємо чому.
Загалом наведені на картинці дані про розмір пенсії у гривні коректні. У 2011 році розмір середньої пенсії дійсно становив 1151,9 грн, а у липні 2021 року (відколи найімовірніше поширюється це порівняння) – 3778,78 грн.
Утім порівнювати пенсії чи інші доходи у доларах – некоректно. Ми живемо в Україні з національною валютою – гривнею, і розраховуємося за все гривнею, а не доларами. Доходи варто порівнювати з урахуванням інфляції, тобто з тим, наскільки в країні зросли ціни на основі споживчі товари та послуги. Так, середня пенсія у липні 2021 року у цінах початку 2011 року становить 1232,08 грн. Тобто реальна пенсія зросла на майже 7%.
Раніше ми вже неодноразово спростовували різноманітні фейки про пенсії в Україні. Також ми писали про важливість проведення пенсійної реформи для майбутнього благополуччя українців. Застаріла українська пенсійна система стала причиною ряду економічних та соціальних проблем. Перед початком реформи у 2016 році дефіцит Фонду сягнув 140 млрд грн, а 8 млн пенсіонерів отримували лише мінімальну пенсію. Реформа також збалансовує кількість платників податків та отримувачів пенсії. Завдяки цьому, у довгостроковій перспективі можна економити від 3% ВВП щороку.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний