Мертвий капітал. Есе випускників Центру удосконалення економічної журналістики | VoxUkraine

Мертвий капітал. Есе випускників Центру удосконалення економічної журналістики

Photo: depositphotos.com
21 Червня 2018
FacebookTwitterTelegram
6140

«Чому я, маючи стільки землі, маю жити у злиднях?», – запитує мене Володимир Павлович. У нього – 8 гектарів паїв на Черкащині, бо разом із дружиною все життя пропрацювали в колгоспі. Та нині – ані сил, ані коштів обробляти землю не мають. Аби не заросла бур’яном –  здають в оренду, за це отримують по 4 тисячі гривень за гектар на рік. І це – одна із найвищих орендних плат в Україні. У деяких регіонах за рік оренди взагалі платять по кілька сотень гривень за гектар. В Україні, ґрунти якої – одні із найродючіших у світі, вартість оренди землі – найнижча у Європі, ба більше – поступається і країнам, що розвиваються, таким як Бразилія та Аргентина.

Українці згодні на таку платню, бо вибору немає. Продати землю – неможливо. Власниками наділів вони є лише на папері, бо повноправно розпоряджатися ними держава заборонила. Ще 2001-го запровадила мораторій на продаж сільгоспземлі – нібито для підготовки законодавства. Та за 17 років так і не придумали, як, кому і яким чином продавати.

«Нам Господь дав цю землю, і ми не маємо права її розпродати і розбазарити. Це – гріх» (Олег Ляшко)

У політичні гасла популістів вірить більшість сусідів Володимира Павловича. На селі ходять міфи, що землю скуплять іноземці або величезні агрохолдинги, та ще й за копійки. А головне – що вибору не буде, продавати доведеться всім. Політики цими міфами оперують на свою користь: щороку демонстративно з оваціями та яскравими промовами з трибуни Верховної Ради продовжують мораторій (хоча робити це непотрібно, адже юридично він діє доти, доки не буде створено законодавство про ринок землі), демонструючи, як вони підтримують село. Електоратом таких популістів  є і більшість фермерів. Вони теж бояться ринку землі. Нині паї вони орендують у селян, а ось викупити (у разі, якщо ті захочуть торгувати землею), не зможуть, бо не мають таких коштів. Перетягти фермерів на свій бік намагається нині уряд. Цього року їм надали рекордну суму дотацій – 1 мільярд гривень. І чи не вперше в Асоціації фермерів та приватних землевласників питання ринку землі нам прокоментували вже не так категорично, як раніше: «готові, але треба розумно впроваджувати».

Вирішити проблему може і створення Державного фінансового агентства для гарантування кредитів фермерам, яке мало би запрацювати разом зі скасуванням мораторію. Воно дозволить фермерам отримувати «довгі і дешеві гроші», під 3 відсотки річних на 30 років (такі попередні цифри називають у Мінагро), а отже, у них будуть ресурси для того, щоб купити землю. Над цим уже працюють урядовці разом із міжнародними партнерами. До того ж, у разі відкриття ринку землі фермери зможуть використовувати землю як заставу під час отримання кредиту (зараз це неможливо).

Мертвий капітал

Нині орендарі не зацікавлені інвестувати в землю, а навпаки, найчастіше просто «викачують» із неї все, що можуть. Адже вони не знають, коли та як буде скасовано мораторій і чи відбудеться це взагалі…Тож простіше засіяти чорноземи кукурудзою або соняшником, які виснажують ґрунти, і отримати прибуток.  У разі зняття мораторію на продаж землі продуктивність сільськогосподарської галузі зросте – прогнозують фахівці Світового Банку.  Вони переконані – ВВП країни зросте щонайменше на 1,5%. Підуть інвестиції, бо земля стане нарешті реальним капіталом, з’являться робочі місця у селі. А головне, люди зможуть отримувати гідні гроші за свої наділи. Середня вартість гектара землі нині в Україні – тисяча доларів. Фахівці Світового Банку прогнозують  – вона зросте щонайменше утричі, якщо запрацює прозорий ринок. Зросте і вартість оренди – для тих, хто не хоче продавати свої гектари.

Та ринок землі потрібен не лише для пожвавлення економіки України, а передусім – щоб убити корупцію. Адже там, де заборона, завжди є схеми, як  її обійти, і головні противники реформи – ті, хто нині ними користується. Адже землею і нині торгують, а селян просто дурять і годують популізмом. Тим часом майже мільйон пайовиків уже померли, не залишивши по собі спадкоємців. Вік ще понад півтора мільйона  власників наділів – за 70. Вони теж можуть не дочекатися права розпоряджатися заслуженими гектарами. І навіть Європейський суд із прав людини після скарги двох пенсіонерів з України постановив – мораторій на продаж землі в Україні порушує права людей.