Міжнародний саміт «За мир в Україні» або як просувати в Європі риторику кремля

Міжнародний саміт «За мир в Україні» або як просувати в Європі риторику кремля

Photo: ua.depositphotos.com / skynextphoto
22 Травня 2023
FacebookTwitterTelegram
1479

10-11 червня у Відні має пройти міжнародний саміт «За мир в Україні». На ньому виступатимуть «представники росії, України та різних країн НАТО, які підтримують цілі миру» для того, щоб «покласти край війні та підготуватися до переговорів». Однак відповідає за саміт організація, керівництво якої у своїх заявах вторить російській пропаганді. Більшість учасників також просували проросійські наративи. Метою саміту є підготовка звернення «Віденський заклик до миру» до політичних лідерів. Заклик планують передати посольствам росії, України та країн НАТО, а також міжнародним організаціям для подальшої роботи над «мирним врегулюванням війни». 

«Заклик до миру» чи виправдання російської агресії?

В описі своєї мети організатори нібито і зазначають, що «засуджують незаконне вторгнення росії в Україну». Утім, вже у наступному реченні вони «усвідомлюють спільну відповідальність НАТО за цей довготривалий конфлікт». Тобто вторгнення росії, звісно, засуджуємо, але розуміємо, що вчинила вона так через дії НАТО. І насправді це не росія винна, а НАТО її спровокувало. 

На передбачених самітом засіданнях учасники обговорюватимуть потребу  «мирних переговорів» та «припинення вогню», однак не повернення Україні окупованих росією територій, репарації чи покарання воєнних злочинців. У рамках засідання на тему «Мирна громадськість із росії та України виступає проти війни» російські та українські громадські діячі ділитимуться драматичними наслідками війни для їхніх співвітчизників. 

Що відомо про організаторів саміту?

Організовують саміт низка громадських організацій та інститутів, що просувають ідеї миру, пацифізму та відмови від насильства. Одними з організаторів є Міжнародне бюро миру (International Peace Bureau, IPB) та Альянс дій за мир, нейтралітет та ненасильство (Action Alliance for Peace, Active Neutrality and Non-Violence, AbFaNG).

Колишній виконавчий директор Міжнародного бюро миру Райнер Браун поширює російську пропаганду. Він каже, що розширення НАТО є джерелом української «кризи», а санкції проти росії змусять європейців страждати. Браун відомий як «експерт» із російської політики, що виступає за дипломатичне вирішення війни. Російське вторгнення на сході України називав «громадянською війною», а у 2021 році казав, що «дружба» з рф означає «мир» в Європі. 

Попри звільнення Райнера Брауна з організації у 2019 році, Міжнародне бюро миру продовжує запрошувати його на різні заходи. Та й сама організація досі заявляє, що «неправильно ставати на бік будь-якої з воюючих армій, треба ставати на бік миру та справедливості» та «встановлення миру вимагає дій обох сторін». Крім того, Бюро публікує заяви українських «пацифістів» (насправді — проросійських спікерів) про те, як Україна «порушує право на відмову від військової служби», але чомусь на її сайті немає жодних згадок про примусову мобілізацію в росії та на окупованих українських територіях.

Щодо AbFaNG, Альянс періодично публікує «проєкти миру». Наприклад, на сторінці AbFaNG є посилання на статтю «Навіть після російської атаки: мир — єдиний варіант». Організація просуває ідеї «нейтралітету» та поширює звернення авторів, які виступають проти постачання зброї Україні. Ба більше, AbFaNG опублікували інтерв’ю з учасником Українського Руху Пацифістів Русланом Коцабою, обвинуваченим у держзраді. Коцаба критикував український уряд за розв’язування «громадянської війни», працював на каналах Віктора Медведчука, а зараз, перебуваючи за кордоном, долучився до нового руху Медведчука — «Другая Украина». 

Хто фінансує?

Одним зі спонсорів саміту є американська феміністична організація Code Pink: Women for Peace (CODEPINK). На своєму сайті CODEPINK зазначають, що працюють над припиненням війни та імперіалізму в США, влаштовують антивоєнні мітинги. Насправді організація підігрує російській пропаганді. До прикладу, виступає проти російського вторгнення, але каже, що війну спричинило розширення НАТО та «агресивний» підхід Заходу. Також співзасновниця CODEPINK Медея Бенджамін видала книгу «Війна в Україні: набуття сенсу безглуздого конфлікту», у якій описала як США та НАТО «спровокували» війну. Під гучними заголовками «нічого не виправдає росію за її напад» організація повторює типову російську риторику: Революцію Гідності називає «державним переворотом, підтриманим США» та виправдовує анексію Криму тим, що на псевдореферендумі переважна більшість голосів була від «етнічних» росіян.

Окрім заяв, CODEPINK виклали на своєму сайті петицію за дипломатичне вирішення війни в Україні. Організація закликає підтримати слова Папи Франциска, лідерів Бразилії, Туреччини та Китаю щодо завершення війни шляхом переговорів. Назва петиції «Скажіть Байдену, Путіну та Зеленському: Ні Третій світовій війні, так — припиненню вогню в Україні!» натякає, що її автори не бачать жодної різниці між агресором та жертвою агресії.

Також серед спонсорів є Фонд Рози Люксембург. На офіційному сайті Фонду зазначають, що його ідеологія наближена до Лівої партії Німеччини. Зокрема членкиня парламенту Німеччини від цієї партії Катрин Фоглер заявляла, що Німеччина «приречена» на співпрацю з рф та путіним. Однією з прихильниць росії від Лівої партії Німеччини є також Сара Вагенкнехт. Політикиня підігравала російському наративу про «громадянську війну» на Донбасі та заявляла, що антиросійські санкції з 2014 року шкодять самій Німеччині. 

Раніше VoxCheck уже робив огляд маніпуляцій у петиції «Маніфест за мир», однією з авторок якої була Сара Вагенкнехт. Ознайомитися зі статтею можна за посиланням.

Фонд Рози Люксембург публікує статті авторів, які закликають не розглядати росію як єдину «імперську» силу, а звернути увагу ще й на НАТО. Так, авторка Крістін Бухгольц розповідає про плани Заходу з витіснення російського капіталу зі сходу України, через що росія вирішила окупувати Крим у 2014 році. Інші автори, Ян ван Акен та Кетрін Герлоф, пишуть, що ЄС хотів використати Україну як «оплот» проти рф, а росія своєю чергою прагнула використати свій вплив в Україні проти ЄС і НАТО. Тож Україні довелося «обирати» між двома гравцями і зрештою це призвело до «катастрофи». Водночас серед публікацій Фонду Рози Люксембург є і такі, де висловлюють підтримку Україні та засуджують російське вторгнення.  

А що там зі спікерами?

Одним зі спікерів саміту є лінгвіст-теоретик, філософ Ноам Чомскі зі США. У своїх виступах Чомскі критикує політику Вашингтону та просуває типові кремлівські наративи. До прикладу, говорить про те, що питання Криму треба «відкласти» на деякий час, а Донбасу надати «автономію». Також Чомскі критикує США за те, що ті не докладали зусиль для вирішення однієї з найбільш часто висловлюваних «проблем безпеки» путіна — членства України в НАТО. Тож це нібито «спонукало» російського диктатора почати вторгнення. 

На пленарному засіданні саміту, яке стосуватиметься поточної ситуації в Україні, представлений і член Палати представників США Денніс Кусинич. Із 2014 року Кусинич засуджує санкції США проти росії за її агресію. Крім того, російським медіа Кусинич розповідає про так званих «нацистів» та «державний переворот» в Україні.  У 2022 році Кусинич звинуватив Джо Байдена у розв’язуванні «Третьої світової війни», а цього року влаштував мітинг проти надання допомоги Україні.

Ще одним гостем Віденського саміту є Джеффрі Сакс, американський економіст, професор Колумбійського університету. Сакс неодноразово заявляв, що розширення НАТО нібито «спровокувало» рф, Крим був «історично» російським, а на Донбасі переважно жили етнічні росіяни. Сакс брав участь у нараді парламентської комісії рф із питань розслідування діяльності «біолабораторій» в Україні.  Крім того, він займає прокитайську позицію: звинувачує США у загостренні китайсько-американських відносин та заперечує масові порушення прав людини в КНР.

На панельній дискусії, присвяченій переговорам і припиненню вогню, покажуть відео президента Бразилії Луїса Інасіо Лула Да Сілви. Політик також відомий своєю проросійською позицією. У квітні 2023 року Сілва не підтримав ідею надати Україні озброєння та запропонував їй «поступитися» Кримом на користь росії. 

Окрім іноземних гостей, на саміт запросили спікерів із України. Зокрема на одному з засідань візьме участь виконавчий секретар Українського Руху Пацифістів Юрій Шеляженко. Останній у січні 2023 року казав, що постачання США зброї Україні сприяє не закінченню війни, а її «ескалації». За його словами, війна продовжується через те, що Україна не бажала виконувати Мінські домовленості. У 2022 році Міжнародне бюро миру нагородило його та росіянку Асю Гагієву премією миру імені Шона Макбрайда як активістів, що перебувають на протилежних сторонах конфлікту. Гагієва також бере участь у саміті. 

Інший росіянин у списку, Олег Бодров, не відрізняється гучними заявами, але теж пов’язаний із Міжнародним бюро миру — із жовтня 2022 року є членом правління цієї організації, до цього був членом Ради IPB. Згідно з інформацією на сайті Бюро, є одним із лідерів російського руху за мир, захист навколишнього середовища і ядерну безпеку. 

Незважаючи на «мирний» фасад та залучення учасників з України (читай: людей з українським паспортом, а не з проукраїнською позицією), проросійську спрямованість заходу приховати неможливо. Подібні «заклики до миру» насправді лише грають на руку кремлю та висвітленню прокремлівських наративів у Європі. Адже згідно з програмою саміту, учасники не будуть обговорювати найважливіші питання для справедливого миру в Україні: деокупація територій, відповідальність росії за скоєні злочини, безпекові гарантії для України.

Спікери наполягають на «мирних» переговорах, тоді як росія насправді прагне окупувати Україну, а не домовлятися про закінчення війни. Формально рф каже, що готова до переговорів, але «з урахуванням тих реалій, що складаються на цей момент». Таке формулювання означає, що росія не збирається відмовлятися від окупації чотирьох українських областей та Криму. І тим більше росія жодного разу не погоджувалася на обговорення виплати репарацій Україні чи покарання воєнних злочинців. Натомість на російських телеканалах та у державних органах рф можна постійно почути заклики до поневолення та вбивства українців. Переговори з такими «миротворцями» — це згода на заморожування війни та повторну агресію через кілька років.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний