На карантині. Які «коронавірусні» закони ухвалила Верховна Рада? | VoxUkraine

На карантині. Які «коронавірусні» закони ухвалила Верховна Рада?

Photo: depositphotos / rospoint.ukr.net
19 Березня 2020
FacebookTwitterTelegram
5881

Під час «блискавичного» засідання Ради 17 березня було ухвалено 4 законопроекти – 3219, 2538, 2539, 3220.

Законопроекти 2538 та 2539 були подані до парламенту ще 5 грудня. Вони стосуються запуску роботи ДП «Медичні закупівлі України» – новоствореного державного підприємства, який перебере від міжнародних організацій частину закупівель медичних товарів для державних програм з охорони здоров’я. Це програми для діагностики та лікування ряду важких захворювань (гепатити та туберкульоз, ВІЛ-інфекцію, діабет, інфаркт, інсульт, онкологічні та психічні захворювання, стани, що потребують діалізу тощо), а також забезпечення донорства крові та вакцинації. 

Завдяки цим законам ДП «Медичні закупівлі України» зможе закуповувати медичні товари від іноземних виробників напряму й не буде сплачувати ПДВ на імпорт цих товарів. Окрім того, нові правила усувають регуляторні бар’єри для іноземних виробників. Вони сприятимуть виходу нових виробників на українських ринок, появі нових ліків та медичних виробів, їх здешевленню. Міжнародні організації продовжуватимуть закуповувати частину ліків до березня 2022 року.

Два інші законопроекти стосуються безпосередньо ситуації з коронавірусом. Нижче коротко представлено їхній зміст.

Спрощено закупівлі ліків, медичних виробів, товарів і робіт, які використовуватимуться для боротьби з пандемією

  • На час карантину звільнено від ПДВ та мита імпортні ліки, медичні вироби та обладнання (КМУ має затвердити їх перелік); митне оформлення таких товарів здійснюватиметься першочергово, без плати за виконання митних формальностей у неробочий час.
  • До 18 червня (3 місяці після ухвалення закону про протидію коронавірусу) дія закону про публічні закупівлі не поширюється на закупівлі товарів, робіт чи послуг, необхідних для протидії коронавірусу (перелік товарів, робіт чи послуг та порядок їх закупівлі затверджує Кабмін). Можлива закупівля таких товарів, робіт чи послуг зі 100% передоплатою. Результати таких закупівель оприлюднюватимуться в Prozorro. 
  • Кабмін в межах чинного законодавства контролюватиме ціни на лікарські засоби, товари медичного призначення та соціально значущі товари.

До 25 березня Кабмін має встановити:

  • 200% доплати до зарплати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо працюють з хворими на коронавірус (до завершення епідемії);
  • доплати до зарплати окремим категоріям працівників, які забезпечують життєдіяльність населення.

Протягом карантину + ще 30 днів запроваджено певні послаблення для бізнесу та фізичних осіб:

Для ВПО:

  • Подовжується термін, протягом якого потрібно пройти ідентифікацію для отримання виплат та статусу ВПО. Виплати не припинятимуться і контроль виплат не проводитиметься.

Для фізичних осіб: 

  • Не будуть нараховуватися та стягуватися пеня та штрафи за несвоєчасну оплату послуг ЖКГ, надання послуг через несплату припинятися не буде, людей за заборгованість примусово не виселятимуть.
  • Подачу податкових декларацій фізосіб відтерміновано з 1 травня до 1 липня
  • Під час самоізоляції чи перебування у спеціальних закладах охорони здоров’я особам може надаватися допомога з тимчасової непрацездатності у розмірі 50% зарплати
  • Терміни карантину не включаються до термінів відпусток
  • «Власники» споживчих кредитів звільняються від відповідальності (пеня, штрафи, підвищення ставки) за прострочення платежів за цими кредитами за період з 1 березня по 30 квітня 

Для іноземців та осіб без громадянства:

  • Не застосовується адміністративна відповідальність за порушення термінів перебування в країні. Оформлення документів під час карантину здійснюється за місцем звернення особи.
  • До 25 березня Кабмін має встановити перелік місць розміщення іноземців та осіб без громадянства, яким надано чи для яких триває надання статусу біженця, а також іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України і відносно яких винесено рішення суду про їх поміщення до пунктів тимчасового перебування іноземців, якщо такі пункти знаходяться в межах території, на якій введено карантин;

Для чиновників:

  • Термін подачі е-декларацій перенесено з 1 квітня до 1 червня.

Для бізнесу:

  • Карантин, встановлений Кабміном, визнається форс-мажором (для виконання контрактів).
  • Відсутність пені та незастосування санкцій за порушення податкового законодавства з 1 березня по 31 травня 2020 року, крім санкцій за:
  1. порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема, страхування додаткової пенсії
  2. відчуження майна, яке перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;
  3. порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах які застосовуються на загальних підставах;
  4. порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
  • До 31 травня скасовуються податкові перевірки, крім позапланових перевірок, пов’язаних з неправомірним відшкодуванням ПДВ. Новий графік перевірок має бути оприлюднений 30 березня. 
  • З 1 березня по 30 квітня скасовується плата за землю та податок на нежитлову нерухомість (від цього постраждають місцеві бюджети).
  • ФОПи, фермери та самозайняті особи звільняються від сплати ЄСВ за березень та квітень, а також від пені та санкцій за несплату ЄСВ за ці місяці. До 18 травня їх перевірки не проводяться, а розпочаті перевірки призупиняються. Ці два місяці включаються до трудового стажу (вважається, що вказані особи сплатили мінімальний ЄСВ).
  • На три місяці відтерміновується запровадження РРО для 2-4 груп підприємців з оборотом менше 1 млн грн. Для лікарів, які зареєструвалися як ФОП, термін запровадження РРО зсувається до 1 січня 2021р.
  • Дещо розширено програму «5-7-9»: максимальну суму кредиту підвищено з 1,5 до 2 млн грн (на виробництво лікарських засобів чи медвиробів – до 3 млн грн), дозволено за кредитні кошти купувати нежитлову нерухомість та об’єкти інтелектуальної власності та до 25% коштів інвестпроекту спрямовувати на обіговий капітал. У визначених випадках підприємці можуть отримати до 1 млн грн на поповнення оборотного капіталу.

До 20 березня Кабмін має подати на розгляд Верховної Ради України законопроекти, які передбачатимуть:

  • недопущення припинення надання житлових субсидій на період карантину;
  • призначення житлової субсидії на наступний період для всіх без винятку домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді, без їх звернення;
  • розширення кола отримувачів житлових субсидій у зв’язку із встановленням карантину;
  • реєстрації безробітного з першого дня після подання особою, яка шукає роботу, заяви про надання статусу безробітного, та призначення допомоги по безробіттю з першого дня після реєстрації безробітного;
  • призупинення виплат тіла іпотечного кредиту, мораторій на стягнення заставленого житла на період карантину чи обмежувальних заходів, пов’язаних з коронавірусом; 
  • а також комплексний законопроект щодо економічного та соціального захисту населення на час встановлення карантину, в тому числі з використанням заходів впливу адміністративного та кримінально-правового характеру.
Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний