Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Російські пропагандистські телеграм-канали поширюють скриншот опитувальника для здачі крові з сайту Американського Червоного Хреста. На скриншоті видно, що якщо відповісти ствердно на питання про вакцинацію від коронавірусу, то необхідно звʼязатися з контакт-центром Червоного Хреста і дізнатися, чи матиме це вплив на здачу крові. Тож фейкороби стверджують, що вакциновані від COVID-19 нібито не можуть здавати донорську кров для Товариства Червоного Хреста.
Це — неправда. Насправді будь-хто, хто був вакцинований від COVID-19, може стати донором крові.
Скриншот допису
За ключовими словами ми знайшли опитувальник RapidPass Американського Червоного Хреста. Він покликаний полегшити та пришвидшити процес здачі крові. Анкета містить питання, що стосуються медичної історії, прийому медичних препаратів, нещодавніх статевих контактів, наявності татуювань тощо. Відповіді на ці питання визначать, чи може людина стати донором крові і якщо так, то коли саме. Питання №79 дійсно стосується вакцинації від коронавірусу. Якщо потенційний донор був вакцинований, то йому треба звернутися до контакт-центру, аби дізнатися, чи зможе він стати донором крові.
Червоний Хрест дотримується вказівок Управління з продовольства і медикаментів США, за якими щеплення від COVID-19 не є причиною відмови у здачі крові. Донору необхідно назвати вакцину, яку він отримав. Якщо він щеплений затвердженою для використання в США інактивованою або РНК-вакциною виробництва AstraZeneca, Janssen/J&J, Moderna, Novavax або Pfizer, якщо він відчуває себе добре, то він може здати кров одразу. Якщо ж потенційний донор був щеплений живою ослабленою вакциною або ж іншою вакциною, окрім вище перерахованих, або не знає виробника вакцини, він зможе здати кров за два тижні після щеплення.
Тобто здати кров може будь-хто, хто був вакцинований від коронавірусу. При цьому, за інших рівних умов, одна категорія потенційних донорів може донатити кров одразу, а інша за два тижні. На вебсайті Американського Червоного Хреста також опублікували розʼяснення, що вакциновані від коронавірусу можуть стати донорами крові.
Раніше ми вже спростували схожу дезінформацію, а також фейк про те, що Японія заборонила вакцинованим від COVID-19 ставати донорами крові.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний