НЕПРАВДА: Генерал-майор ЗСУ Марченко закликав звільнити Валерія Залужного

НЕПРАВДА: Генерал-майор ЗСУ Марченко закликав звільнити Валерія Залужного

30 Листопада 2023
FacebookTwitterTelegram
286

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито генерал-майор ЗСУ Дмитро Марченко закликав звільнити Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. У дописі наводять цитату: «Сім місяців піарити контрнаступ, а потім піти в лоб туди, де росіяни чекали нас ось на ці мінні поля. Це геній полководницької думки? Йому дали F-16 йому не вистачило, тепер уже, каже, давайте солдатів-роботів. А може, потрібно головкома замінити на іншого, і на цьому вся справа закінчиться. Може, тоді будуть прориви?». Також автори стверджують, нібито раніше Дмитро Марченко пропонував зробити Залужного президентом.

Утім, це неправда. Цитата належить українському депутату Євгенію Шевченку, який має проросійські погляди. Марченко ніколи не закликав зробити Залужного президентом.

Скриншот допису

За ключовими словами ми встановили, що цю фразу насправді сказав депутат партії «Слуга народу» Євгеній Шевченко 13 листопада в інтерв’ю політологу Вадиму Карасьову, обоє спікерів  мають проросійські погляди. 

Після 2014 року Вадим Карасьов регулярно з`являвся в етерах телеканалів «112 Україна» і «Newsone», де поширював російську пропаганду. Також він долучався до російського пропагандистського ток-шоу «60 минут». У 2021 році заперечував, що на сході йде війна та називав бойові діі «невирішеним конфліктом». Виступав проти прийняття закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної». На ютуб-каналі «Говорит и доказывает Вадим Карасьов» продовжує поширювати проросійські наративи, зокрема, нібито Зеленський не прагне закінчувати війну, бо розуміє, що доведеться проводити вибори. 

Скриншот інтерв’ю Євгенія Шевченка на ютуб-каналі «Говорит и доказывает Вадим Карасьов» 13 листопада 

Політик заявив, що не згоден зі статтею Головнокомандувача ЗСУ для журналу The Economist, в якій Залужний вказує, що війна зайшла в глухий кут. Шевченко звинуватив головкома у неефективності, далі він також критикував голову Міністерства закордонних справ та запропонував самому очолити міністерство замість Дмитра Кулеби. Впродовж запису він також поширював проросійські тези, нібито це Захід вирішуватиме, чи буде Україна воювати, чи йтиме на перемовини, та, мовляв, російськомовних українців утискають в Україні.  

Євгеній Шевченко у 2019 році успішно балотувався до Верховної Ради від партії «Слуга народу». Часто виступав у етерах проросійського телеканалу «112 Україна», у 2019 році брав участь у передачі на російському «1 канале», де розповідав, нібито мовне питання, яке порушили «ультранаціоналісти», призвело до «відділення» Донецької та Луганської областей, а війну на сході називав «конфліктом». Він також вітав самопроголошеного президента білорусі алєксандра лукашенка з перемогою на виборах 2020 року та в 2021 році зустрівся з білоруським диктатором. Згодом через це його виключили з фракції «Слуга народу». Очільник ГУР Кирило Буданов заявив, що Євгеній Шевченко виконував завдання української розвідки: підтримував зв’язки з лукашенком, щоб Білорусь не вступила у війну з Україною. 

До того ж Дмитро Марченко не пропонував зробити Залужного президентом зараз, хоча хотів би, аби у майбутньому Валерій Залужний балотувався у президенти. У інтерв`ю 11 листопада журналістка Яніна Соколова запитала, чи хотів би генерал-майор стати Головнокомандувачем ЗСУ, якби Залужний висунув свою кандидатуру на пост Президента України. На що Марченко відповів, що він би краще долучився до команди Залужного. 

Пізніше в дописі у фейсбуці військовий вказав, що запитання стосувалося майбутніх виборів, які проводитимуться за мирного життя. Він також додав, що чинний головком ЗСУ не збирається балотуватись у президенти, а військові зосереджені на здобутті перемоги України. Спекуляції щодо сказаного Марченко назвав інформаційною кампанією росії, яка прагне дестабілізувати ситуацію в Україні. Впродовж листопада 2023 року росія почала активно спекулювати на темі виборів в Україні, просуваючи наратив, нібито Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний збирається балотуватись на пост президента. Хоча згідно з українським законодавством під час воєнного стану проводи вибори заборонено. Сам Головнокомандувач ЗСУ не заявляв про наміри балотуватися в Президенти України.

Раніше ми спростовували фейки, нібито в Житомирі поширюють агітаційні листівки із закликом голосувати за Залужного та, мовляв, головком ЗСУ записав звернення, де наказує військовим покинути зону бойових дій та захоплювати владу.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний