Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Кремлівські телеграм-канали поширюють уривок з інтерв’ю «іноземного найманця» ЗСУ, який розповідає про розстріли командирами НАТО українських бійців в лавах Сил оборони. За його словами, одного військового із його групи розстріляли за невиконання наказу, а іншого за те, що назвав військових ЗСУ «гарматним м’ясом».
Це — неправда. Ексвійськовий ПВК «Вагнер» говорив про розстріли саме в армії рф під час його служби та нічого не згадував про Сили оборони України.
Скриншот публікації
За ключовими словами ми знайшли повне інтерв’ю військового з відео, яке поширюють росіяни. Запис опублікували на ютуб-каналі SportArena 20 березня 2024 року. Основна тема випуску — інтерв’ю з ексвійськовими російської ПВК «Вагнер» Прігожина та «Шторм-Z», які перейшли на бік України та воюють у складі РДК (Російського добровольчого корпусу). РДК входить до складу Іноземного легіону, який підпорядковується ЗСУ. Зокрема бійці неодноразово проводили рейди на території росії, воювали у Донецькій, Запорізькій та в інших областях.
Військовий із позивним «Вайт», частину з інтерв’ю якого поширюють росіяни, раніше воював у складі російської ПВК «Вагнер». Він розповідає, що потрапив до «Вагнера» з колонії, зокрема завдяки обіцянкам Прігожина «звільнити ув’язнених та очистити історію». Далі його та інших ув’язнених відправили на двотижневе тренування і на фронт в Україну.
Слова цього військового стосувалися саме ставлення до бійців у російській армії. «Вайт» мав на увазі розстріл двох «вагнерівців» під час їхньої спільної служби. Далі у відео, яке вирізали пропагандисти, він каже, що у «Вагнері» завжди були «м’ясні штурми», тобто коли військових без підготовки відправляли на штурм, а за відмову виконувати наказ — розстрілювали. Він нічого не казав про такі випадки в ЗСУ, пропагандисти навмисно приписали це українській армії.
Окрім цього, військові РДК не є «найманцями». Згідно з Положенням про проходження військової служби в Збройних Силах України іноземцями та особами без громадянства, громадян іншої держави приймають до лав ЗСУ за контрактом. Тобто такі іноземці прирівнюються до українських військовослужбовців.
Наратив про «найманців» та «командирів НАТО в ЗСУ» росіяни використовують від початку повномасштабного вторгнення. У такий спосіб вони намагаються легітимізувати своє вторгнення та показати, що воюють буцімто не з Україною, а з так званим «колективним» Заходом. Насправді ж в Україні відсутні, як «найманці», так і «командири НАТО в ЗСУ».
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний