НЕПРАВДА: Підозрюваний у спробі замаху на Трампа пов'язаний із бригадою «Азов»

НЕПРАВДА: Підозрюваний у спробі замаху на Трампа пов’язаний із бригадою «Азов»

24 Вересня 2024
FacebookTwitterTelegram
193

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

На тлі спроби замаху на Дональда Трампа 15 вересня 2024 року російські фейкомети вчергове узялися дискредитувати українців. У соціальних мережах, зокрема і в Threads, росіяни заявляють, буцімто підозрюваний у нападі Раян Веслі Раут підтримував Україну, знімався в одному з роликів бригади «Азов» та займався вербуванням «найманців» на війну в Україні.

Це — неправда. Раян Раут не має жодного звʼязку з бригадою «Азов» та Інтернаціональним легіоном. Він прийшов на мирну демонстрацію у центрі Києва, до якої могли долучитись усі охочі та випадково потрапив у кадр. 

Скриншот публікації у Threads

Скриншот публікації

15 вересня 2024 року Федеральне бюро розслідувань США повідомило про спробу замаху на Дональда Трампа під час його перебування у гольф-клубі у Вест-Палм-Біч, штат Флорида. Агенти Секретної служби, які охороняли Трампа, помітили дуло гвинтівки типу АК, яке стирчало крізь кущі вздовж поля у гольф-клубі. Після того, як один з охоронців політика вистрілив у це місце, нападник кинув зброю та інші речі і втік на позашляховику. Пізніше його затримали правоохоронці сусіднього округу. Підозрюваним у спробі нападу є 58-річний чоловік Раян Веслі Раут, який раніше підтримував Трампа, але з часом змінив свою думку та назвав експрезидента «дурнем».

Чи має зв’язок Раян Раут з Україною?

Після початку повномасштабного вторгнення Раут справді підтримував Україну та засуджував російську агресію. У своєму LinkedIn він публікував фото з Києва, а в інтернет-магазині Amazon у 2023 році вийшла у продаж його книжка про Україну. В описі до книги він зазначив, що після п’яти проведених місяців в Україні він зрозумів, що за нинішніх умов Україна не може виграти війну. Як він пише, його книжка важлива, щоб показати, що програш є неприпустимим і тому світ має щось зробити для перемоги України.

За ключовими словами в англомовних користувачів ми знайшли відео з Раутом, про яке пишуть росіяни. Оригінальний запис опублікували на сторінці «SAVE AZOV» в соцмережі Х (колишній твіттер) 1 травня 2022 року. На відео можна побачити людей, які вийшли на демонстрацію в центрі Києва, аби привернути увагу до оборонців Маріуполя і цивільних та закликати світ врятувати їх із заблокованого росіянами міста. Серед них можна побачити і Раяна.

Скриншот із відео на сторінці «Save Azov», де є підозрюваний у спробі замаху на Дональда Трампа Раян Раут

Водночас у пресслужбі бригади «Азов» повідомили, що це була відкрита мирна демонстрація на підтримку Маріупольського гарнізону, куди могли прийти усі охочі. Бригада «Азов» не має жодного звʼязку з Раутом, він випадково потрапив у кадр відео. 

Окрім цього, у своїх дописах росіяни стверджують, що Раян буцімто вербував «найманців» на війну в Україні. Насправді ніяких «найманців» в Україні немає, раніше ми неодноразово спростовували фейки на цю тему. Згідно з Положенням про проходження військової служби в Збройних Силах України іноземцями та особами без громадянства, громадян іншої держави приймають до лав ЗСУ за контрактом. Тобто такі іноземці прирівнюються до українських військовослужбовців. Вони проходять службу в Інтернаціональному легіоні. Найманці ж не є військовослужбовцями офіційних збройних сил та беруть участь у війнах із метою отримати особисту, найчастіше матеріальну, вигоду.

У коментарі CNN неназваний представник Інтернаціонального легіону України підтвердив, що  Раут кілька разів зв’язувався з ними. Однак, за словами представника, підозрюваний ніколи не входив до складу підрозділу, у якому воюють іноземні добровольці. 

Хоча Раян, як повідомив CNN офіцер відділу координації роботи з іноземцями Командування Сухопутних військ ЗСУ Олександр Шагурі, справді пропонував українській армії велику кількість новобранців із різних країн. Проте для командування Сухопутних військ ЗСУ його заяви здалися нереалістичними і на його пропозицію у відомстві навіть не відповіли. Відсутність будь-якого зв’язку Раяна з українськими державними установами підтвердили й у Міністерстві закордонних справ України.

Сам Раут у статті The New York Times у березні 2023 року казав, що готовий, у деяких випадках нелегально, привезти в Україну афганських новобранців з Ірану та Пакистану. Але чи вдалося йому це — невідомо. Зрештою це показує, що Раут діяв самостійно та без погодження з українською офіційною стороною, що виключає його зв’язок з Україною. Натомість росія використовує його для дискредитації українського суспільства. Також пропагандисти намагаються демонізувати «Азов» і вкотре називають їх «неонацистами». Дезінформацію про це ми також вже спростовували у попередніх матеріалах.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний