НЕПРАВДА: Син голови Верховної Ради Стефанчука придбав квартиру у Варшаві за понад $2 млн

НЕПРАВДА: Син голови Верховної Ради Стефанчука придбав квартиру у Варшаві за понад $2 млн

15 Квітня 2025
FacebookTwitterTelegram
83

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Екснардеп Ігор Мосійчук поширив інформацію, нібито Олесь Стефанчук, син спікера Верховної Ради Руслана Стефанчука, у лютому 2025 року придбав квартиру у Варшаві за понад $2 млн. Для підтвердження інформації блогер додав фото апартаментів та витяг з електронних земельних та іпотечних реєстрів Польщі.

Однак це неправда. На момент написання цього матеріалу квартира, фото якої прикріпили у дописі, досі була в продажу. Скриншот з нібито земельного реєстру Польщі підроблений, на що вказують численні неточності.

Скриншот допису

У дописі прикріпили фото і вказали адресу нібито новопридбаної квартири Олеся Стефанчука вул. Злота 44 (ul. Złota 44, Warszawa). Ми знайшли її за зворотним пошуком. Вартість цих апартаментів дійсно становить $2,16 млн, однак вони досі виставлені на продаж.   

Ба більше, щоб отримати витяг з Електронного земельного та іпотечного реєстру Польщі, потрібно знати код районного суду, ідентифікаційний номер реєстру землі та іпотеки і контрольну цифру (від 0 до 9). Відсутність хоча б одного з цих елементів унеможливлює перегляд земельно-іпотечного реєстру онлайн. Водночас на скриншоті пропагандистів немає одного із цих складників — ідентифікаційного номера, без якого неможливо було б переглянути інформацію про квартиру. Це вказує, що знімок екрана підробили.

Вгорі — фейковий скриншот; внизу — оригінальний витяг з Електронного земельного та іпотечного реєстру Польщі 

Окрім цього, у витягах з реєстру, доступних у мережі, пункти у таблицях збігаються. Натомість на фейковому скриншоті у таблиці 0.1 в останніх двох рядках зазначені положення, яких немає в оригінальних витягах — адреса власності та власник нерухомості. У справжніх документах у цих рядках зазвичай вказують номер та назву відділу, що відповідальні за ведення земельно-іпотечного реєстру.

Ліворуч  — фейковий скриншот; праворуч — оригінальний витяг з Електронного земельного та іпотечного реєстру Польщі 

Ігор Мосійчук, який опублікував цю «новину», є ненадійним джерелом інформації. Раніше він неодноразово поширював неправдиві повідомлення. Однак екснардеп не був першоджерелом: інформація, нібито Олесь Стефанчук купив квартиру, спочатку з’явилась у російських пропагандистських ресурсах. Ймовірно, першим допис запостив телеграм-канал «ШЕЛЕСТ».

Росіяни не вперше поширюють фейки, нібито військовополітичне керівництво та українські волонтери роблять коштовні покупки. У такий спосіб пропагандисти прагнуть викликати недовіру до них у суспільстві.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний