НЕПРАВДА: Цитата Девіда Рокфеллера про організацію мегакризи та нового світового порядку
Beta

НЕПРАВДА: Цитата Девіда Рокфеллера про організацію мегакризи та нового світового порядку

30 Червня 2022
FacebookTwitterTelegram
91

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У фейсбуці щонайменше з 2012 року поширюють цитату, яка нібито належить Девіду Рокфеллеру, американському банкіру: «Ми знаходимося на межі глобального перетворення, усе, що нам потрібно, це правильно організована мегакриза, і нації приймуть новий світовий порядок». Іноді цю цитату публікують у розширеній версії: «Ми знаходимося на межі глобального перетворення, усе, що нам потрібно, це правильно організована мегакриза у вигляді епідемій, війн, голоду, страху, хаосу, і нації приймуть новий світовий порядок та єдиний світовий уряд».

У більшості випадків користувачі не вказують, де і коли Рокфеллер висловився подібним чином. Утім, у деяких публікаціях зазначають, що він нібито виступив із цією заявою на конференції ООН 14 вересня 1994 року або в 2006 році (без вказівки на конкретне місце чи подію).

Проте Девід Рокфеллер не виступав із такою заявою.

Скриншот допису

Ми вирішили перевірити, чи лунали схожі заяви під час конференції ООН 14 вересня 1994 року. Того дня дійсно відбулася вечеря послів ООН, під час якої Ділова рада ООН видавала нагороди найбільш видатним громадським діячам. Одним із спікерів на цій вечері був якраз Девід Рокфеллер. 

У його промові є лише одна згадка світового порядку: «Справді, після розпаду Радянського Союзу та провалу централізованої планової економіки з’являються ще більші можливості для американського лідерства, ніж це було в 1939 році, на початку Другої світової війни, та в 1945 році, коли розпочалася Холодна війна. Проте сьогодні це вікно можливостей, завдяки якому можна побудувати по-справжньому мирний та взаємозалежний світовий порядок, не буде відкритим занадто довго. Вже існують могутні сили, які ставлять під загрозу наші надії та спроби встановити сталу структуру глобальної співпраці. Я маю на увазі тих жорстких прихильників етнічного націоналізму, які прагнуть розділити вже існуючі нації, та войовничих фундаменталістів, які планують підпорядкувати собі чи навіть знищити будь-кого, хто не погоджується з їхніми суворою ідеологією» («Indeed, with the dissolution of the Soviet Union and the discrediting of centrally planned economies, the opportunity for enlightened American leadership is perhaps even greater than it was in 1939 at the beginning of the Second World War or in 1945 when the Cold War began. But this persistent window and this present window of opportunity during which a truly peaceful and interdependent world order might be built will not be here open for too long. Already there are powerful forces at work that threaten to destroy all of our hopes and efforts to erect an enduring structure of global cooperation. I refer here to those ruthless advocates of ethnic nationalism who seek to break apart existing nations as well as to militant fundamentalists who want to subordinate or even eliminate anyone who refuses to comply with their own rigid ideological beliefs»).

Таким чином, у 1994 році Рокфеллер не закликав до створення мегакризи, а лише казав про можливості розвитку міжнародної співпраці після 1991 року. Пізніше у промові він згадує появу нових технологій, покращення рівня життя за останні десятиліття як позитивні приклади міжнародного розвитку.

Світовий порядок — це одне з головних понять у міжнародних відносинах, що означає систему відносин між міжнародними суб’єктами (державами, міждержавними та недержавними організаціями, компаніями), співвідношення сил між ними, норми та цінності, яких дотримуються ці суб’єкти.

В інших виступах Девіда Рокфеллера в різні роки нам також не вдалося знайти висловлювання про штучну кризу.

Про родину Рокфеллерів часто розповсюджують фейки, маніпуляції, теорії змови. VoxCheck вже неодноразово спростовував їх раніше.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний