НЕПРАВДА: Україна завищує ціни на електрику, а до 2020-го купувала російський газ

НЕПРАВДА: Україна завищує ціни на електрику, а до 2020-го купувала російський газ

29 Квітня 2021
FacebookTwitterTelegram
533

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють відео підприємця Віктора Вікарчука, на яких він розказує про нібито афери в українській енергетиці – завищені ціни на електроенергію та занижені офіційні показники видобутку палива. Утім більшість тез у виступі спікера неправдиві.

Спікер у відео – Віктор Вікарчук – є приватним підприємцем, у 2020 році балотувався у депутати Хмельницької міської ради від ОПЗЖ. Раніше ми вже коментували відео Віктора Вікарчука, де він поширював неправдиві тези щодо COVID-19 та неякісних вакцин, а також схожі відео про нібито «енергетичні афери» в Україні.

Хибна теза 1: Україна задешево купує російську електроенергію і продає її населенню втричі дорожче

Україна технічно може купувати російську електроенергію. Утім у 2020 році Україна імпортувала з Румунії, Словаччини, Угорщини, Білорусі та Росії 2,3 млрд кВт⋅год. Це всього менше 2% від загального споживання електроенергії в країні. Відтак про жодну купівлю саме російської електроенергії і спекуляцію нею в Україні не йдеться.

Для населення роздрібна ціна електроенергії регулюється урядом та з 1 січня 2021 року зафіксована на рівні 1,68 грн/кВт⋅год

Хибна теза 2: Справжня ціна атомної енергії в Україні – 21 коп. за 1 кВт*год

По-перше, собівартість кіловата атомної електроенергії становить майже 60 коп., а не 21 коп. Так, станом на вересень 2020-го року виробнича собівартість 1 кВт*год електроенергії з атомних електростанцій була 59,87 коп – що майже втричі більше, ніж зазначає автор відео.

По-друге, продавати результат виробництва – навіть на державному підприємстві – за собівартістю не можна. Адже тоді компанія не матиме грошей, аби підтримувати стабільну роботу та покращувати якість своїх послуг. Це і підтримка реакторів в належному стані, їхні ремонт та модернізація чи додаткове навчання співробітників, які відповідають за безпеку атомної енергії.

По-третє, компанії «Укратом» – як називає її у відео Вікарчук – в Україні просто не існує. Атомними станціями в Україні управляє державне підприємство «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом».

Схожий фейк про нібито наднизьку вартість атомної енергії в Україні VoxCheck уже спростовував тут.

Хибна теза 3: Україна видобуває 90 млрд куб. м газу, його собівартість – 1 грн

Ні, Україна не видобуває 90 млрд куб. м газу – озвучені у відео обсяги видобутку та споживання газу в Україні не відповідають дійсності.

Навіть у роки пікових показників видобутку газу в Україні (1973-1978 рр.), його обсяги максимально складали 68 млрд куб. м на рік. Протягом років незалежності щорічний національний видобуток газу коливається в межах від 18 до 20 млрд куб. м.

Щодо собівартості газу, то за повідомленнями тодішнього голови «Нафтогазу» Андрія Коболєва у 2019 році та тодішнього голови «Укргазвидобування» Олега Прохоренка в 2018 році, собівартість 1000 куб. м газу становить $180-250, тобто приблизно 5-5,5 грн за куб. м. Детальне спростування тез щодо собівартості газу, яка об’єктивно не може дорівнювати 1 грн за куб. м, як хибно стверджує автор у відео, та пояснення, від чого залежить собівартість газу, читайте тут.

Хибна теза 4: Україна купувала у Росії по 50 млрд куб. м газу до 2020 року за угодами Тимошенко

У 2009 році Україна дійсно уклала довгостроковий газовий контракт – утім він мав діяти до кінця 2019 року. Відповідно до контракту щорічні обсяги постачання газу в Україну мали складати 52 млрд куб.м. Утім, Україна перестала його виконувати в 2014 році після початку війни Росії проти України та зміни влади, тоді ж – подала до Стокгольмського арбітражу з вимогою переглянути дискримінаційні умови. Україна не купує російський газ уже понад 5 років – прямі закупки російського газу припинили 26 листопада 2015 року.

Хибна теза 5: для населення України вистачить 17 мільярдів кубометрів газу

У 2020-му напряму населення України спожило 8,2 млрд куб. м газу, а теплокомуненерго, що постачають тепло українцям, які не мають власних газових котлів, – 7,6 млрд куб. м газу. Тобто тільки на обслуговування потреб населення торік пішло 15,8 млрд куб. м газу. І перекрити власним видобутком Україна це не зможе. Так, група Нафтогаз у 2020 році видобула 13,45 млрд куб. м товарного газу, відтак частину палива доводиться імпортувати. Всього ж торік Україна спожила 24 млрд куб. м газу.