НЕПРАВДА: Унаслідок вакцинації дитячі лікарні в США переповнені немовлятами із серцевими захворюваннями

НЕПРАВДА: Унаслідок вакцинації дитячі лікарні в США переповнені немовлятами із серцевими захворюваннями

31 Січня 2022
FacebookTwitterTelegram
641

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію, нібито дитячі лікарні у США переповнені немовлятами з серцевими захворюваннями через то, що їхні матері вакцинувалися від COVID-19 під час вагітності.

Скриншот допису, який поширюють у Facebook

Утім, немає даних, які би підтверджували цю інформацію. Вакцинація від COVID-19 не завдає шкоди вагітним та новонародженим.

Походження фейку

Це твердження поширюють щонайменше з листопада 2021 року. Причому не тільки в україномовному інтернеті — в англомовному сегменті соцмереж можна знайти ідентичні повідомлень без посилань на першоджерело новини про «переповнені лікарні».

Скриншот Telegram-каналу антивакцинаторів

Водночас у деяких дописах згадують репортера-розслідувача Стіва Кірша (Steve Kirsh), який нібито й розповів про шкоду вакцинації для вагітних.

Скриншоти постів у Facebook

В особистому блозі Стіва Кірша дійсно можна знайти допис від 5 листопада 2021 року, в якому він повідомляє про зростання серцевих захворювань серед дітей.

Хто такий Стів Кірш?

Стів Кірш називає себе підприємцем та філантропом. Він також був засновником кількох компаній у сфері комп’ютерних технологій та програмного забезпечення. Після початку пандемії Стів започаткував фонд для пошуку ліків від COVID-19. Зокрема, він вважає антидепресант Флувоксамін дієвим препаратом при лікуванні ранньої стадії захворювання. Наразі точно невідомо, чи є цей препарат ефективним у боротьбі з COVID-19. 

Стів Кірш неодноразово поширював дезінформацію про вакцинацію від COVID-19. VoxCheck уже згадував його в контексті поширення фейків про мРНК-вакцини. Іноземні фактчекери, як-от Reuters чи Politifact, теж спростовували його тези. Головною темою фейків та маніпуляцій блогера стали побічні дії в період після щеплень.

Перевірка слів Стіва Кріша

У пості Стів Кірш цитує лист, який надійшов йому від “дуже надійного джерела”. Причому автор блогу сам визнає, що в нього не було часу підтвердити інформацію з листа.

Автор анонімного листа повідомив, що в його супруга/супруги є знайомий медпрацівник із місцевої дитячої лікарні. Цей медпрацівник дізнався від свого колеги, що 3 відділення інтенсивної терапії для новонароджених у лікарні повністю зайняті немовлятами із серцевими захворюваннями. А їхні матери нібито пройшли повний курс вакцинації від COVID-19.

Жодних доказів із відкритих джерел у листі немає. Ця інформація також не підтверджується ні американськими ЗМІ, ні ресурсами, присвяченими громадському здоров’ю.

Блог Стіва Кірша не можна вважати надійним джерелом, адже в цьому пості:

  • немає посилань на відкриті джерела, щоб кожен читач зміг пересвідчитися в правдивості інформації;
  • немає інформації про автора листа;;
  • не наведено жодних доказів зв’язку між вакцинацією та серцевими захворюваннями в новонароджених;
  • історія заснована лише на ситуації в одній лікарні, а не у всій країні.

Вакцинація під час вагітності

Ба більше, твердження про шкоду вакцинації від COVID-19 протирічать науковим даним. Раніше ми вже спростовували фейки про те, що щеплення небезпечні для вагітних.

Організації у сфері охорони здоров’я рекомендують вагітним та жінкам, які годують груддю, вакцинуватися від коронавірусу. Вчені не виявили негативного впливу щеплення на здоров’я жінки чи її дитини. А от шкода від COVID-19 є добре відомою — вагітні або ті, хто нещодавно перенесли вагітність, знаходяться в групі ризику, тобто з більшою вірогідністю постраждають від ускладнень у разі захворювання.

Щодо серцевих захворювань у немовлят, вроджений порок серця — це найчастіша вроджена патологія серед у США, а також найчастіша причина їхньої смерті. Ще до пандемії близько 1% новонароджених щороку мали це захворювання. Немає єдиного пояснення, чому діти народжуються з подібними хворобами. Генетичні захворювання батьків, куріння та споживання алкоголю під час вагітності, захворювання на краснуху, цукровий діабет у матері, прийом окремих нерекомендованих ліків можуть бути чинниками ризику розвитку пороків.

Автори