Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію про те, що в Ізраїлі, який має населення 8 мільйонів, на війну пішли 3,5 мільйони громадян. В Україні ж нібито з 40 мільйонів боронять свою країну менше ніж 2 мільйони людей, і від цього у дописувачів опускаються руки — мовляв, навіщо йти на війну, якщо більшості українців буцімто все одно на долю країни.
Скриншот допису
Утім, це неправда. У час, коли населення Ізраїлю складало 8 мільйонів громадян, особовий склад Збройних сил Ізраїлю не перевищував 200 тисяч осіб. Водночас станом на 1 січня 2023 року кількість населення України складала 28-34 мільйонів, а особовий склад збройних сил — приблизно 700 тисяч осіб.
Населення Ізраїлю перетнуло позначку у 8 мільйонів осіб на початку 2013 року, коли країна воювала з Палестиною. Тоді, як і під час загострення бойових дій у 2014 році, особовий склад збройних сил Ізраїлю налічував 184550 осіб. Себто 2,3% від усього населення було залучене до війська Ізраїлю.
Ба більше, чисельність армії Ізраїлю ніколи не досягала відмітки у 3 мільйони. Навіть під час війни Судного дня 1973 року, коли Ізраїль атакували одразу дві країни, Єгипет та Сирія, чисельність війська складала 375–415 тисяч осіб (понад 11% від тодішнього населення), і аж ніяк не 3 мільйони.
Водночас, згідно з даними Інституту демографії та соціальних досліджень, станом на 1 січня 2023 року чисельність населення України становила 28-34 млн — така варіативність даних обумовлена відсутністю перепису населення з 2001 року та погано налагодженим обліком українців, які перетинають кордон на Заході України та кордон із Молдовою. Ми не знайшли даних про кількість військових у Збройних силах України станом на 1 січня 2023 року, утім у липні 2022 року міністр оборони Олексій Резніков повідомив, що у війні задіяно до 700 тисяч військових Збройних сил. Можемо припустити, що до 2023 року кількість військових уже перетнула позначку у 700 тисяч. Таким чином, з початку цього року у російсько-українську війну були залучені 2-2,5% українців — результат схожий із тим, що ми отримали в огляді про Ізраїль.
Раніше ми спростовували фейки про те, що більшість населення України вимагає капітуляції у війні, а повістки надсилають через смс-повідомлення на телефоні.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний