НЕПРАВДА: В Україні поширюються «забуті хвороби» — дифтерія та кір

НЕПРАВДА: В Україні поширюються «забуті хвороби» — дифтерія та кір

12 Січня 2024
FacebookTwitterTelegram
405

Перевірка фейків У рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито в Україні розповсюджуються «забуті хвороби». Так, у Київській області поширилась дифтерія, від цієї хвороби вже, мовляв, померло кілька людей. Однією з померлих стала 73-річна пенсіонерка, щеплена від дифтерії. Автори допису також вказують, що померлі активно контактували з українськими військовими, багато з яких не вакциновані від цього захворювання. Водночас стверджується, що у росії у 2023 році не було випадків захворювання на цю хворобу, а у 2022 році зафіксували лише 4 випадки у мігрантів.

Також у дописі йдеться про те, що в Одесі, окрім кору, захворюваність на яку в росії давно не реєстрували, 17-річна дівчина померла внаслідок «дивної» пневмонії. 

Утім, це неправда. Адже це не «забуті хвороби». Обидва захворювання періодично фіксують і в росії. Однак на момент написання статті в Україні не було спалахів кору чи дифтерії.

Насправді станом на 9 січня в Україні зафіксований лише один летальний випадок дифтерії. Від хвороби на Київщині померла 73-річна жінка, яка не вакцинувалась. Також немає даних, що померла контактувала з військовими. Інформація щодо низького рівня вакцинації маніпулятивна, адже військові обов`язково щеплюються від інфекційних хвороб відповідно до календаря вакцинації (після настання 16 років кожні 10 років вакциною АПД-м).   

Дифтерія — гостре інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом. Інкубаційний період становить від 3 до 10 днів. Симптомами дифтерії є біль у горлі, підвищена температура, наліт на мигдалинах сірого кольору, слабкість. Єдиним захистом від хвороби є щеплення, яке роблять дітям у 2,4,6, 18 місяців та 6 років, потім повторно потрібно вакцинуватись у 16 років та наступні кожні 10 років. За 11 місяців 2023 року в Україні вакцинувались лише 47,8% дорослого населення, це на 7,6% більше, ніж у 2022 році.

Згідно з офіційними російськими даними, у 2022-2023 роках у рф не було випадків захворювання на дифтерію, у 2021 році зафіксували чотири випадки, а в 2020 році — один випадок. Водночас за 11 місяців 2023 року в Україні зафіксували один випадок захворювання на дифтерію, статистику за грудень на момент написання статті не публікували. У 2022 році виявили два випадки захворювання, а у 2020-2021 роках випадків дифтерії не реєстрували. Тож протягом останніх років рівень захворюваності на дифтерію в Україні та росії суттєво не відрізняється, поодинокі випадки захворювання трапляються в обох країнах. 

У грудні 2023 року в Одесі вперше за останні 2 роки виявили два випадки кору, захворіли нещеплені діти. Загалом в Україні за 11 місяців 2023 року на кір захворіли 55 людей. Проте інформація, нібито в росії «забули» що таке кір неправдива. Адже за останніми російськими даними, за дев`ять місяців 2023 року кількість інфікованих на кір в росії досягла 8 тис. осіб, з них майже 5 тис. — діти. Це у 288 разів більше, ніж у 2022 році.

Окрім цього, новину про смерть від пневмонії 17-річної дівчини поширили лише в анонімному телеграм-каналі, який подає інформацію сумнівної якості. Натомість всеукраїнські та регіональні медіа не писали про цей випадок. Проте навіть якщо інформація правдива, це не свідчить про масову смертність від пневмонії в Україні. До того ж у новині йдеться, що померла вирішила лікуватись вдома, не звертаючись до лікарні. Раніше ми спростовували фейк, нібито на Харківщині масово поширюється вірусна пневмонія.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний