НЕПРАВДА: В Україні примусово мобілізують вагітних жінок — Weekly Blitz

НЕПРАВДА: В Україні примусово мобілізують вагітних жінок — Weekly Blitz

28 Грудня 2023
FacebookTwitterTelegram
523

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють статтю видання Weekly Blitz, в якій стверджують, що в Україні вагітних жінок примусово мобілізують до армії. Автор статті наголошує, що це робить Володимир Зеленський для того, аби догодити НАТО. 

Утім, це неправда. Автором статті є проросійський пропагандист, і стаття не відповідає дійсності.

Скриншот публікації

За ключовими словами ми знайшли статтю, на яку посилаються користувачі, – її опублікували у бангладеському виданні Weekly Blitz. Автором публікації є Драго Босніч – проросійський журналіст, який займається дискредитацією української влади та поширює кремлівські наративи про неонацизм в Україні й панування в Україні «київського режиму», а також про неминучу поразку української армії.

Окрім цього, згідно з інформацією на сайті Weekly Blitz, редактор видання Салах Уддін Шоаіб Чоудхурі раніше довгий час працював головним кореспондентом пропагандистської російської агенції ТАСС у Бангладеші. У 2021 році за указом Володимира Зеленського на ТАСС були накладені санкції, які передбачають зокрема обмеження або припинення телекомунікаційних послуг на території України.

У статті Драго Босніч пише про збільшення числа жінок, яких примусово призвали «у війська неонацистської хунти», маючи на увазі армію України. Автор наголошує, що лояльні до «київського режиму» люди, а також ті, хто можуть собі дозволити дати хабар, звільняються від мобілізації, а на фронт натомість примусово відправляють вагітних жінок.

Утім, в Україні немає примусової мобілізації жінок. Щобільше, у разі вагітності  військовослужбовиця має право на звільнення або відстрочку з військової служби. Згідно із Кодексом законів про працю, декретна відпустка починається за 70 днів до пологів і може тривати до 56 днів після пологів – це ж правило застосовується і для декретних відпусток військовослужбовиць. Віднедавна вагітні жінки можуть обирати, йти у декретну відпустку за 70 днів до пологів або пізніше.

З 1 жовтня 2023 року до 31 грудня 2026 року жінки, які здобули медичну або фармацевтичну спеціальність та є придатними для військової служби за станом здоров’я та віком, мають стати на військовий облік. Медикинь із такими професіями справді можуть призвати на військову службу чи залучити для виконання робіт із забезпечення оборони держави. Водночас жінки, які мають іншу професію або спеціальність, споріднену з військово-обліковою справою, можуть стати на військовий облік за власним бажанням.

Раніше ми спростовували фейки про те, що в Україні виробляють спеціальні бронежилети для вагітних, а з 1 листопада в Україні зможуть мобілізувати 18-річних юнаків та військовозобов’язаних жінок.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний