ОБЕРЕЖНО, ШАХРАЇ: Грошова допомога для українців у зв’язку з розширенням червоної зони

ОБЕРЕЖНО, ШАХРАЇ: Грошова допомога для українців у зв’язку з розширенням червоної зони

8 Жовтня 2021
FacebookTwitterTelegram
13800

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про можливість отримати грошову допомогу у зв’язку з розширенням червоної зони в рамках нового проєкту. Стверджують, що сума виплат буде починатися від 16500 грн, а взяти участь у проєкті може кожен.

Утім, це — шахрайство.

Скриншот допису

По-перше, в Україні не існує жодних нормативно-правових актів, які б це підтверджували. Ні Кабмін, ні Верховна Рада не приймали відповідних постанов та законів. 

По-друге, для більшого залучення людей до цього опитування розповсюджують відео під логотипом телеканалу “Україна 24”. Утім, це відео не є справжнім сюжетом “Україна 24”. Його змонтували, щоб викликати довіру користувачів Facebook.

По-третє, сторінка, з якої поширюють повідомлення, не містить достатньо інформації про діяльність та не має регулярної активності. Її створили 5 жовтня, а 6 жовтня на сторінці додали фото профілю та запустили рекламу. Ймовірно, з неї запускають рекламу, аби збільшити кількість підписників та з часом змінити назву профілю, а потім – продати його з більшою кількістю аудиторії.

Після переходу за вказаним посиланням відкривається сайт із оголошенням про можливість отримати виплату та з посиланням на інший сайт, де можна пройти опитування.

Скриншот сторінки

Після переходу на сайт з опитуванням відкривається сторінка з коментарями про виплату від користувачів. Ймовірно, усі вони — фейкові. Наприклад, є кілька коментарів від користувачів з іменами Світлана та Анастасія, а відгуки написані в чоловічому роді — вживаються слова “думав”, “отримав” та “наважився”.

Приклади коментарів

Перед проходженням опитування повідомляють, що можна отримати 43262 грн — для цього треба дати відповіді на питання – кількість різна: може бути 4 або 6 питань.

Повідомлення про виграш

Приклади питань

Після відповідей на усі шість питань з’являється повідомлення про виграш — 43 262 грн. Шахраї повідомляють, що переказ коштів буде здійснено протягом 10 хвилин двома платежами — але для цього потрібно надіслати 156 грн, нібито щоб підтвердити особу та авторизуватися в системі для отримання переказів. 

Повідомлення про виграш

Оплатити 156 грн пропонують на сторінці zate-pay.top. Там потрібно ввести номер картки, термін дії та CVC-код. Цього достатньо, щоб списати кошти з вашої картки. Утім, платіжної системи zate-pay.top не існує.

Не розголошуйте всі реквізити платіжної картки. Для того, щоб отримати виплату, достатньо повідомити номер картки. Не вводьте дані про термін дії картки, CVV код, одноразові коди для оплати на підозрілих сайтах.

НБУ нагадує: «Якщо ви випадково розкрили дані платіжної картки на підозрілому сайті – негайно телефонуйте до банку за номером, вказаним на звороті картки.

Якщо ви стали жертвою шахраїв – напишіть заяву до Кіберполіції за цим посиланням, або повідомте про ваш випадок за телефоном – 0 800 505 170».

Скриншот про оплату

Раніше ми вже викривали інші шахрайські дії: 

  • посилання на платіжну систему нібито для оформлення OLX-доставки;
  • виплати 17600 грн кожному українцю;
  • знаменитості нібито роздавали мільйони;
  • голосування за закон про мову телефоном та проти підвищення ціни на газ;
  • збір коштів нібито для родини, яка потрапила у ДТП та отримала опіки.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний