Плюс на мінус. Які позитивні та негативні нормативні зміни відбулися минулого кварталу

Плюс на мінус. Які позитивні та негативні нормативні зміни відбулися минулого кварталу

16 Травня 2019
FacebookTwitterTelegram
4668

Свята, початок передвиборчих перегонів, загальна непевність позначилися на роботі парламенту. Народні обранці працювали дуже повільно й ухвалили вдвічі менше законопроектів, ніж минулого кварталу –лише 15 проти 30 наприкінці 2018 року. Серед #перемог першого кварталу 2019 – монетизація субсидій, електронні рецепти на ліки, боротьба з розмиванням податкової бази компаніями, скасування книги скарг та пропозицій. Але є і велика #зрада – скасування норми Кримінального кодексу про незаконне збагачення.

Що змінилося для громадян?

Тепер рецепти на ліки – електронні

Уряд оновив програму «Доступні ліки». З 1 квітня лікарі мають виписувати рецепти в електронному вигляді, а отримати ліки можна буде за номером з смс у будь-якій аптеці, яка бере участь у програмі.

Субсидії ЖКГ – монетизовано

Постанова Кабміну від 06 лютого 2019 року № 62 визначила порядок отримання монетизованої субсидії. Відтепер за економію житлово-комунальних послуг можна буде отримати «живі» гроші. Пенсіонери їх отримають разом із пенсією, інші отримувачі субсидій – у відділеннях Ощадбанку. Громадяни, які отримали кошти, але вчасно не сплатили за послуги ЖКГ, залишатимуться без субсидії доки не сплатять борг.

Запроваджено нові правила маркування харчових продуктів

Законом 2639-VIII від 06.12.2018 встановлено, що тепер виробники харчових продуктів повинні вказувати вміст харчових добавок, допоміжних речовин чи продуктів, які можуть спричиняти алергічні реакції.

Що змінилося для бізнесу?

Скасовано регулювання цін на медичні вироби

Постановою від 6 березня 2019 р. № 184 було скасовано обмеження щодо 10%-кової надбавки на оптово-відпускну ціну при закупівлях ліків, медичних матеріалів, інструментів, імплантів та обладнання для лікарень. Вартість післяпродажного обслуговування часто перевищувала 10% ціни, тому постачальники або використовували тіньові схеми, щоб обійти це обмеження або не брали участі в закупівлях. Очікується, що тепер конкуренція на ринку посилиться, асортимент ліків розшириться, а потреба у тіньових схемах зникне.

Спрощено акредитацію медичних закладів

Постанова від 13 березня 2019 р. № 215 зробила акредитацію медзакладів добровільною та спростила процес ії отримання. Тепер можна проходити акредитацію одразу після отримання ліцензії, не чекаючи два роки, та надавати скорочений набір документів. Акредитація надає закладам низку можливостей: видавати лікарняні листки, надавати послуги у сферах репродуктивних технологій і трансплантації, проводити клінічні випробування.

Протидія вимиванню прибутку (в рамках плану дій BEPS)

Це нововведення вигідне сумлінним платникам податків.

Щоб доходи компаній, які працюють з іншими країнами, не оподатковувались двічі, Україна уклала Договори про уникнення подвійного оподаткування з 74 країнами. Однак з часом такі угоди в деяких аспектах втрачають актуальність, і наявні «прогалини» можуть використовувати несумлінні платники для зменшення суми податку.

У лютому 2019 Парламент прийняв закон 2692-VIII про ратифікацію конвенції MLI (Multilateral Instrument – багатосторонній інструмент). Вона дозволяє швидко та з мінімальними витратами вносити зміни до угод про уникнення подвійного оподаткування, таким чином закриваючи податкові «дірки».

Скасовано обов’язкове застосування «книги відгуків та пропозицій»

«Книга скарг та пропозицій» – архаїзм радянських часів, який уже давно не відігравав жодної ролі в захисті прав споживачів. Постанова від 6 березня 2019 р. № 168 скасувала вимогу вести ці книги.

Що поганого сталося?

Скасували норму про незаконне збагачення

Передісторія. Кримінальна відповідальність за незаконне збагачення була запроваджена в Україні у 2011 році. Парламент кілька разів уточнював фомулювання відповідної статті (368-2) Кримінального Кодексу.

В редакціях 2014 та 2015 року норма про незаконне збагачення була приведена у відповідність до міжнародних рекомендацій (1, 2). Зокрема, такі зміни закону були частиною зобов’язань, які Україна взяла на себе в межах співпраці з МВФ у меморандумі 2014 року.

Що сталося. У грудні 2017 року 59 парламентарів звернулися до Конституційного Суду з поданням про те, що стаття Кримінального кодексу про незаконне збагачення суперечить низці конституційних норм (водночас аналіз цих норм, проведений Консультативної місією ЄС, не виявив порушень).

У лютому 2019 року Конституційний Суд визнав, що особа не може бути притягнута до кримінальної відповідальності за надмірні статки, походження яких вона не може пояснити. Після рішення Конституційного суду усі справи, які розслідували НАБУ та САП (більше 65), були закриті.

Темп реформ в Україні знизився

Темп реформ у першому кварталі був найнижчим за весь час існування Індексу реформ. Середнє значення Індексу реформ становило +0,46 бала з можливих (-5,+5).  У попередньому кварталі індекс дорівнював +0,61 бала.

Повну версію квартального огляду реформ читайте за посиланням.

Графік 1. Індекс реформ з 2015 року

Графік 2. Основні напрямки реформ

Про Індекс реформ. З початку 2015 року близько 40 експертів щодва тижні оцінюють законодавчі акти, які змінюють «правила гри» в економіці. Детальні оцінки, описи подій та коментарі експертів можна прочитати на reforms.voxukraine.org.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний