Податки і збори: сучасні тенденції та перспективи – дослідження Офісу фінансового та економічного аналізу у ВРУ

Податки і збори: сучасні тенденції та перспективи – дослідження Офісу фінансового та економічного аналізу у ВРУ

Photo: ua.depositphotos.com / mcarrel
18 Листопада 2022
FacebookTwitterTelegram
2339

Публікуємо дослідження Офісу фінансового та економічного аналізу у Верховній Раді Україні, в якому досліджено особливості формування дохідної частини бюджету у межах розподілу податків та зборів між державним та місцевими бюджетами. Крім того, автори проаналізували стан виконання планових показників доходів у розрізі їхніх складових на державному та місцевому рівнях, методику прогнозування основних бюджетоутворюючих податків, та описують ключові тренди в динаміці основних податків та єдиного соціального внеску у 2011-2018 роках.

Податки – основне джерело наповнення бюджету на державному та місцевому рівнях. Завдяки податковим надходженням держава може виконувати покладені на неї функції та гарантувати виконання витратних статей бюджету України. Органи влади формують податкову систему, визначаючи тим самим економічні відносини між суб’єктами господарювання та державою.

Відповідно до п. 9.1 ст. 9 Податкового кодексу України до загальнодержавних податків належать:

  • податок на прибуток підприємств;
  • податок на доходи фізичних осіб;
  • податок на додану вартість;
  • акцизний податок;
  • екологічний податок;
  • рентна плата;
  • мито.

Зважаючи на те, що в Україні існує дворівнева бюджетна система, загальнодержавні податки, відповідно до норм Бюджетного кодексу України, а в окремих випадках і Закону України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік, розподіляються між державним та місцевими бюджетами в законодавчо визначених пропорціях.

При цьому лише два загальнодержавні податки – ПДВ та мито – повністю зараховуються до Державного бюджету в таких пропорціях:

  1. ПДВ: повністю зараховується до загального фонду Державного бюджету.
  2. Мито:
  • до загального фонду – ввізне мито (окрім 50% ввізного мита за нафтопродукти, транспортні засоби та шини до них), вивізне мито;
  • до спеціального фонду – 50% ввізного мита за нафтопродукти, транспортні засоби та шини до них.

Книга складається з чотирьох розділів. Перший розділ «Особливості формування дохідної частини бюджету» присвячено вивченню особливостей розподілу загальнодержавних податків між державним та місцевими бюджетами, аналізу виконання доходів зведеного бюджету в 2014-2018 роках, аналізу переплат загальнодержавних та місцевих податків у 2017-2018 роках. В другому розділі автори присвятили увагу динаміці надходжень основних податків та соціального внеску в 2011-2018 роках: ПДВ, ЄСВ, податок на доходи фізичних осіб, податок на прибуток. В третьому розділі автори проаналізували методи прогнозування основних бюджетоутворюючих податків.  

Офісу фінансового та економічного аналізу у ВРУ створений з метою підвищення ефективності і якості законодавства, яке розробляє і ухвалює Верховна Рада України та використання наявної в Україні фінансової та економічної інформації для ефективного нагляду за діяльністю уряду та аналізу його політики. Створений в рамках проекту, що фінансувався програмою «Підтримка реформи управління державними фінансами» GIZ. Офіс не був частиною ВРУ – це частина реформи управління публічними фінансами. 

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний