«Радіоактивний пєпєл» або як росія вчергове розмахує ядерною палицею

«Радіоактивний пєпєл» або як росія вчергове розмахує ядерною палицею

6 Червня 2024
FacebookTwitterTelegram
3096

Росія регулярно погрожує ядерною зброєю. Посадовці та пропагандисти заявляють про можливість застосування цього озброєння у відповідь на нові кроки Заходу у підтримці України. У травні 2024 року рф проводила навчання з використання тактичної ядерної зброї. У такий спосіб агресор намагається підірвати підтримку Україну. Також це впливає і на українців, які живуть у постійній напрузі повномасштабної війни. У статті розбираємо останні вкиди російської «ядерної» пропаганди.

«Росія — єдина країна у світі, яка реально здатна перетворити США на радіоактивний попіл», — такі слова прозвучали на російському ТБ ще у березні 2014 року, коли агресія росії обмежувалась анексією Криму. З того часу «ядерна» риторика росії лише посилювалась, у тому числі під час повномасштабної війни. Так, 27 лютого 2022 року путін наказав привести сили стримування, зокрема ядерну зброю, у стан підвищеної бойової готовності. Агенція Reuters нарахувала, що на момент 13 березня 2024 року з початку великої війни президент рф принаймні 10 разів виголошував погрози застосування ядерної зброї. Вже 7 травня 2024 року Білорусь розпочала синхронізовану з рф перевірку готовності сил та засобів носіїв тактичної ядерної зброї. 21 травня росія повідомила про навчання з «ударами» тактичною ядерною зброєю, призначеної для знищення скупчень живої сили.

Далі розглянемо травневі вкиди російської пропаганди про ядерну зброю. 

Пропагандистський блюр

7 травня 2024 року на білоруському ТБ показали так звану позапланову перевірку платформ, з яких можливо здійснити пуск ядерного озброєння. На відео, окрім бортових номерів літака, заблюрили й певні засоби, що висять на пілоні під крилом. Нібито так хотіли приховати «особливе» озброєння. 

Скриншот допису 

Блюру в одному з уривків відео немає. Так, на місці пілона, який найближче до корпусу літака, знаходиться зовсім не зброя. Це додатковий підвісний паливний бак «ППБ-800» (російською «ПТБ-800»). Вони потрібні для того, щоб збільшити дальність польоту літака. 

На схожість натякає зовнішній вигляд паливного бака, зокрема крила, які знаходяться спереду та ззаду. 

Підвісний паливний бак «ППБ-800»

Зліва — носова частина «ППБ-800». Посередині — «ППБ-800» на українському Су-25. Справа — носова частина нібито ядерної зброї на білоруському Су-25

Зліва — задня частина «ППБ-800». Посередині — «ППБ-800» на українському Су-25. Справа — задня частина нібито ядерної зброї на білоруському Су-25

Зверху — білоруський Су-25. Знизу — «ППБ-800»

Також є фото у кращій якості, де можна побачити, як виглядають типові підвісні паливні баки на Су-25.  

Су-25 з додатковими підвісними баками для палива

Чи справді в Білорусі є ядерна зброя?

Зазвичай про перебування ядерної зброї в Білорусі повідомляли посадовці різних країн. Наприклад, 31 серпня 2023 року очільник ГУР МО України Кирило Буданов вказав, що росія доправила до Білорусі перші ядерні боєголовки. 26 грудня 2023 року Лукашенко заявив, що росія завершила постачання тактичної ядерної зброї до Білорусі. Про це також повідомили у журналі Foreign Policy. Проте як джерело згадують анонімних західних посадовців, тож інформацію важко верифікувати. Водночас у The New York Times проаналізували супутникові знімки та дійшли висновку, що поблизу міста Осиповичі у Білорусі відбувається будівництво сховища для російської тактичної ядерної зброї.    

Блюрили не лише Су-25 у Білорусі. Після оголошення 21 травня 2024 року проведення навчань з використанням тактичної ядерної зброї у рф приховували бойову частину ракети «Іскандер». 

Це можна пояснити тим, що росія хоче приховати певні дії або ввести в оману. Поки неможливо підтвердити, чи справді на відео ми бачимо саме ядерні боєголовки.

Іскандер на російських ядерних навчаннях. Відео від 21 травня 2024 року 

«Захід підвищує градус риторики»

Росія вчергове намагається підвищити ставки, залякуючи використанням ядерної зброї. Свої погрози вони виправдовують нібито нагнітанням зі сторони Заходу. Насправді рф довільно встановлює «червоні лінії» та водночас відсовує їх далі, коли зустрічає спротив.

Наприклад, навчання 21 травня 2024 року росія представила як відповідь на «провокаційні заяви та погрози» західних посадовців. Так, очільник МЗС лавров говорив про «вигадану» загрозу Заходу зі сторони росії та критикував дозвіл Британії бити по російських територіях їхньою зброєю. Пєсков вказує на «безпрецедентні заяви зі сторони Заходу», виправдовуючи ядерні навчання заявами Макрона про надсилання французьких військ в Україну. Також після заяв західних представників про дозвіл Україні завдавати ударів по території рф, російські канали вкотре залякують світ ядерним ударом.     

Саме росія не вперше ескалує на темі ядерного озброєння. Восени 2022 року президент рф заявив, що у разі загрози «територіальній цілісності» росії використає всі наявні засоби, чим натякав на залучення ядерної зброї. Цікаво, що путін висловився подібним чином незадовго до того, як заявив про незаконну анексію окупованих територій. Подібним чином висловлювався дмітрій мєдвєдєв, якщо Україна повертатиме свої території та перемагатиме у війні. Лавров також заявляв, що всі російські закони й доктрини, включно з ядерною, поширюватимуться на окуповані території. 

Вже 11 листопада 2022 року Сили оборони деокупували Херсон, а у 20232024 роках відбулися рейди російських добровольців на російські території. Ракети Storm Shadow/SCLAP застосовують для ударів по окупованих територіях, які рф визнає як свої та мала б поширювати на них всі свої військові доктрини. Проте ніякої відповіді з застосуванням будь-якого ядерного озброєння не відбулося.  

Також росіяни знову порушили питання передачі Україні літаків F-16. Вони повторили, що розглядатимуть західні літаки на території України як носії ядерної зброї. Раніше ми вже писали, що подібні заяви безглузді. Україна добровільно відмовилась від носіїв ядерної зброї ще у 1990-2000-х роках. Процес передачі, створення чи застосування ядерної зброї складний, особливо коли західні партнери виступають проти ескалації й навіть конвенційне озброєння не завжди погоджуються передавати. 

Червоні лінії від «західних аналітиків»

Ядерні погрози звучать не лише від російських посадовців чи «експертів», але й від західних, які працюють на росію. У цьому ще один парадокс «загадкової російської пропаганди» — регулярно поширювати агресивну риторику проти Заходу, але водночас одразу розкручувати будь-яких західних псевдоекспертів. Експертиза яких — вихваляти росію та демонізувати Україну. 

Так, нещодавно проросійський пропагандист Скотт Ріттер сказав, що дії Франції та Великої Британії з відправленням військ та дозволом бити по російській території веде до ядерної війни. Він неодноразово поширював російські фейки про те, що нібито вбивства цивільних у Бучі зрежисовані, американці та українці вчиняють воєнні злочини, а Україна неминуче програє у війні.

Є й інші заяви. Наприклад, є такий собі Рей Макговерн — колишній офіцер ЦРУ, що працював аналітиком в управлінні впродовж 1963-1990 років. Часто коментує питання розвідки та зовнішньої політики, зокрема для російських державних каналів RT та Sputnik. У 2015 році його помітили на святкуванні десятої річниці російського інформаційного агентства RT, на якому був присутній і путін.

Рей Макговерн вказує, що начебто першими ядерний удар завдадуть США через неможливість перемоги на виборах Байдена та успіхи росії на полі бою. Хоча речник Пентагону Патрік Райдер заявив, що вони не бачать підстав, аби змінювати позиції власних ядерних сил у відповідь на ядерний шантаж рф.

Макговерн регулярно поширює проросійські тези на Заході. У 2014 році він та організація «Ветерани розвідки за здоровий глузд» у зверненні до Ангели Меркель писали, що «не бачать достовірних доказів російського вторгнення». Або у меморандумах, призначених Бараку Обамі, організація зазначала, що Україна «етнічно є частково російською», а президент США повинен розуміти, що його необережні дії «можуть спровокувати» росію, яка «захищає свої території». Детальніше про проросійські заяви Макговерна можна прочитати у матеріалі «Гра з правдою: дезінформація на Заході, яку поширює Рей Макговерн»

Також російська пропаганда використовує слова Роберта Кеннеді-молодшого. Політик критикує Британію за дозвіл використовувати її зброю для ударів по рф, а США — за передачу ракет ATACMS. І, звісно, залякує ескалацією війни.

Роберт Кеннеді-молодший — племінник президента Джона Ф. Кеннеді та син генерального прокурора США та сенатора від Нью-Йорка Роберта Ф. Кеннеді. У минулому — письменник та юрист-еколог, останні 15 років є активним антивакцинатором, зокрема поширював дезінформацію про COVID-19. Під час повномасштабного вторгнення Кеннеді-молодший брехав про присутність в Україні біологічних лабораторій США, в яких «працюють над різними видами зброї». Або поширював фейк про те, як США виділили $5 млрд на повалення Віктора Януковича. 

Тож іноземні псевдоексперти — ще один інструмент росії для виправдання агресії. Вони обґрунтують будь-який крок росії, чи то воєнний злочин, чи то ядерні погрози або будь-яку іншу ескалацію.

Висновки

Росіяни використовують свою «ядерну кнопку» для маніпуляцій та залякувань. Це стосується не лише українців, але й Заходу, який не хоче допустити ядерного протистояння. Тепер у росіян з’явився додатковий спосіб впливу у вигляді розміщення ядерної зброї у Білорусі, який вони використовують для тиску на Захід, аби той припинив підтримувати Україну.

Можна спрогнозувати, що скоро нас очікує нова хвиля ядерних погроз зі сторони рф. Вже влітку Україна має отримати перші літаки F-16. Також все більше країн Заходу дозволяють використовувати їхнє озброєння для атак по території рф. Нещодавно до цього переліку доєдналися Німеччина та США, хоч і в обмеженому форматі. Крім того, за заявами Міноборони України, починаючи з лютого 2024 року Україна висловила зацікавленість у перспективі прийому в Україні іноземних військових інструкторів. Наразі тривають дискусії.  

Всі ці події не грають на руку росії. Через це, найімовірніше, вона продовжить свою ядерну істерію та погрожуватиме ядерною зброєю Україні та її партнерам. Найкраща відповідь на погрози — не боятися «ескалації», а викривати блеф росії та гнучкість її «червоних ліній».

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний