Реванш ОПЗЖ та кінець «епохи більшості» від НКМЗ. Місцеві у Краматорську | VoxUkraine

Реванш ОПЗЖ та кінець «епохи більшості» від НКМЗ. Місцеві у Краматорську

30 Листопада 2020
FacebookTwitterTelegram
2053

«Раніше у нас був приоритет господарників з заводу НКМЗ, а зараз це такі ж господарники, але розпорошені по різних “кошиках”» — юрист Сергій Борозенцев

З листопада VoxUkraine у партнерстві з локальними ЗМІ проводить 12 онлайн-зустрічей з громадами різних міст України на важливі теми місцевого самоврядування. За підтримки медіагрупи «Накипіло» перша зустріч відбулась у Харкові, другу зустріч за підтримки ГО «Черкаська інформаційна агенція 18000» ми провели в Черкасах, завершальну зустріч на тему місцевих виборів зробили в Краматорську за підтримки видання «Краматорськ-Пост».

Згідно з даними Громадянської мережі ОПОРА, у Краматорську за результатами другого туру виборів на посаду міського голови більшість голосів отримав Олександр Гончаренко. Його суперником був чинний мер Андрій Панков. Розрив між кількістю голосів, відданих мешканцями міста за кандидатів, понад 17%. Явка виборців у день другого туру становила 23,14%. 

Олександр Гончаренко є самовисуванцем та безпартійним, працював директором з маркетингу та збуту ПАТ «Енергомашспецсталь». Максим Єфімов, народний депутат і президент цього підприємства, був суперником Андрія Панкова на виборах у 2015 році. Протягом останніх двох тижнів перед повторним голосуванням кандидата Гончаренка підтримали осередки партій «Слуга народу», «Опозиційна платформа «За життя», а також «Партія Максима Єфімова «Наш Краматорськ».

Про специфіку місцевих політичних розкладів, вплив Новокраматорського машинобудівного заводу (НКМЗ) не лише на місцеву економіку, але й на місцеву політику та чому Максим Єфімов залишається одним із найвпливовіших людей в Краматорську детально писало Дзеркало тижня у спецпроєкті до місцевих виборів.

Ми поспілкувалися з журналістами та активістами міста про те, як у Краматорську відбулися місцеві вибори, чого містяни очікують від переможця другого туру Олександра Гончаренка і як його перемога змінила розклад сил у місті.

У дискусії взяли участь Валерій Власенко, депутат міської ради від партії Європейська Солідарність, голова міського осередку партії, Дмитро Лук’яненко, журналіст, головний редактор «Краматорськ-Пост», Марина Романцова, журналістка, голова громадської організації «Хто, якщо не ти», Андрій Романенко, координатор Центру громадського контролю «Дій-Краматорськ», Сергій Борозенцев, юрист, екс-керівник міської організації ВО «Батьківщина». Модерувала дискусію лідерка проєктів VoxUkraine Юлія Мінчева.

Подивитися запис дискусії можна за посиланням.

Головні висновки. Чинний мер Краматорська (на момент виборів) Андрій Панков зазнав поразки через слабку передвиборчу кампанію, комунікаційні провали протягом каденції та втрату зворотного зв’язку з громадою. Його суперник Олександр Гончаренко переміг через «агресивну» передвиборчу кампанію та підтримку партії «Опозиційна платформа – За життя» (ОПЗЖ) та партії Максима Єфімова. Підтримка кандидата саме партією ОПЗЖ та значна кількість місць у міськраді, яку отримала ОПЗЖ, створює ризики для місцевої політики передусім тому, що партія може насаджувати певні ідеологічні питання зі свого порядку денного на місцевому рівні. Далі докладніше.

«Це була слабка кампанія». Про двобій кандидатів на посаду міського голови

Усі учасники дискусії зійшлися на тому, що чинний міський голова (на момент виборів) Андрій Панков не достатньо серйозно та ґрунтовно ставився до своєї виборчої кампанії, натомість у Олександра Гончаренка була професійна, досить «агресивна» кампанія.

«Я вважаю, що Панков просто завалив кампанію. Він зробив помилкову ставку на те, що виїде на добрих справах, які він робив протягом своєї каденції. У Гончаренка досліджували біль кожного виборця і били в ці больові точки обіцянками». каже Дмитро Лук’яненко.

Такої ж думки дотримується і Марина Романцова: «Там, де я живу, крім палатки Гончаренка, я взагалі інших палаток не бачила. І палаток чинного мера також».

Вона вважає, що більшість виборців не цікавило питання, звідки взялись у місті нові тролейбуси, звідки взялось асфальтування і це, серед іншого, комунікаційні недопрацювання Андрія Панкова.

Як зазначив Сергій Борозенцев, за всю каденцію Панков не провів жодного нормального брифінгу і не звертався до громади з вирішенням проблемних питань. «Він п’ять років не готувався до цих виборів».

Вибори не цікавили не лише чинного мера, але й виборців. Це підкреслив Андрій Романенко: «Навіть міський голова обраний тільки 18 тис. голосів. Якщо їх розділити на 90 дільниць в місті, то виходить декілька сотень, а іноді і кілька десятків людей на кожну дільницю».

Він звертає увагу на парадокс. Напередодні виборів у місті вийшло соцопитування, згідно з яким 70% містян підтримували діяльність міського голови Панкова та довіряли йому. Незважаючи на це, він програв вибори. Романенко припускає, що десь половина краматорчан не прийшли на вибори просто тому, що їх влаштовував статус-кво і вони не хотіли змін.

«Однак це не виключає слабку кампанію мера».  говорить він і наводить дані про те, що у Панкова та Гончаренка також були неспівставні бюджети для цього:

«Панков за минулий рік задекларував близько 800 тис. грн доходу загалом, в той час як Гончаренко офіційно витратив понад мільйон гривень тільки на перший тур своєї виборчої кампанії».

Зміна мера це перемога однієї бізнес-групи над іншою. Більшість партії ОПЗЖ, у якої був найвищий рейтинг у місті, та більшість партії Максима Єфімова це ті самі люди, які минулого разу йшли на вибори від партії «Наш Край», а ще раніше були в Партії регіонів. 

«Це зміна вектору. Якщо минула міськрада контролювалася НКМЗ, то ця міськрада буде контролюватися Максимом Єфімовим. Більшість партій, крім ЄС та Демсокири, були тільки ширмами, щоб провести певних людей від конкретної особи». (Андрій Романенко)

Валерій Власенко звертає увагу на специфіку місцевого виборця кожному потрібен особистий подарунок, а не системні зміни чи спільне благо:

«Після того, як у моєму окрузі поклали перший асфальт за 30 років, підходить до мене дідусь і каже: «Особисто для мене ти нічого не зробив. Хоч золотом тут все заасфальтуй, а я буду голосувати за людину, яка мені особисто щось подарує».

Про більшість у міськраді та першочергові завдання

Андрій Романенко каже про те, що наразі в міськраді багато залежить від того, яких людей призначать заступниками міського голови та який буде склад виконавчого комітету. Він зауважує, що окрім Гончаренка, який може бути дійсно непоганою людиною і хотіти розвинути місто, є його оточення і саме ці люди будуть відповідальні за зміни чи збереження status quo у місті.

Дмитро Лук’яненко вважає, що міському голові буде легко працювати з новим складом міськради, тому що це, за деякими винятками, команда тієї політсили, яка підтримала його на виборах. І досить оптимістично дивиться на розвиток міста: 

«Люди з команди Єфімова це бізнесмени, амбітні люди, і досягнення міста вони будуть вважати своїми досягненнями. Тобто щоб задовольнити свої амбіції, їм треба буде щось робити для розвитку міста. Інше питання в тому, який буде баланс».

Його непокоїть велика кількість представників ОПЗЖ в міських радах країни і в міськраді Краматорська зокрема. «Медведчук сподівається мати якусь політичну вигоду з цього. Поки незрозуміло, чого нам чекати, але мене це непокоїть».

Марина Романцова вважає, що «людей на місцях змусять підтримувати якісь ідеологічні питання з центру. Можуть сказати, що загалом це не міський рівень. Так, не міський до певних моментів у політичній грі».

Нагальними питаннями нової міськради учасники називають наповнення міського бюджету, стратегічний розвиток міста та питання інфраструктури водо-, тепло- та енергопостачання. 

Відмова НКМЗ від соціальних контрактів зробила велику дірку в бюджеті міста, і новій команді треба буде давати тому раду. Ще одна проблема оптимізація шкіл.

«У нас дуже багато шкіл, котрі наповнені на 40-50% це проблема взагалі для всієї України і для Краматорська зокрема. Це треба вирішувати поступово, але вирішувати». (Марина Романцова)

Андрій Романенко вважає, що через скорочення субвенції бюджет міста суттєво зменшиться, і перше, що будуть «оптимізовувати»  це зарплати. У цьому він вбачає корупційні ризики: «Я думаю, буде велика спокуса перенаправити грошові потоки в потрібному напрямку під девізом соцзахисту населення у важкий момент».

Валерій Власенко каже, що у планах його осередку інвентаризувати землі в місті, передивитися об’єкти комунальної власності та створити умови для приватизації. На його думку, важливо мати стратегію розвитку міста: «Я сподіваюсь, що ми перестанемо, як депутати, бути керівниками жеків, а будемо дивитись на розвиток міста. Бо машинобудування вже тупиковий шлях. Треба дивитись, що нас очікує у нашому місті, коли ці заводи зачиняться».

Захід організовано в рамках програми Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст заходу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний