Рівень вакцинації в Україні

Рівень вакцинації в Україні

Photo: ua.depositphotos.com / Esbenklinker
29 Вересня 2023
FacebookTwitterTelegram
1041

Останнім часом у ЗМІ почала з’являтися інформація про зростання кількості випадків кору в Україні (за 8 місяців зафіксували 43 випадки). Однією з причин цього є зниження рівня вакцинації (рис. 1).

Рисунок 1. Рівень вакцинації (частка дітей, які отримали вакцину від кору згідно з календарем в рік – 1 доза та в 6 років – 2 доза) та захворюваність на кір

Джерело: дані ВООЗ; рівень імунізації – ліва шкала, кількість випадків кору в Україні – права шкала

Загалом інфекційні хвороби – третя причина смертності в Україні після серцево-судинних та онкологічних хвороб. На щастя, існує дієвий та ефективний засіб боротьби з багатьма інфекційними хворобами – це щеплення. Завдяки вакцинації можна запобігти таким (інколи смертельним) хворобам як кашлюк, дифтерія, правець, поліомієліт, кір, епідемічний паротит, краснуха, гепатит B, гемофільна інфекція, пневмококова інфекція, менінгококова інфекція, ротавірусна інфекція, вітряна віспа, гепатит A, папіломавірусна інфекція, а також важким наслідкам коронавірусної хвороби.

В Україні всі діти мають обов’язково отримати щеплення проти десяти захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту. Ці вакцини безоплатні, адже їх закуповують державним коштом. МОЗ рекомендує дотримуватись Національного календаря профілактичних щеплень (рис. 2). Щоб сформувався імунний захист, важливо зробити всі передбачені календарем щеплення. 

Рисунок 2.

Економічна криза 2008-2009 років та війна (зокрема антивакцинаторська пропаганда як частина інформаційної війни росії проти України) значно знизили рівень вакцинації (рис. 3). Зрозуміло, що батьки разом з дітьми, які були змушені тікати від обстрілів, не мали можливості отримати належну медичну допомогу. Проте ті, хто виїхав до відносно безпечних територій, можуть звернутися до будь-якого медичного закладу й безоплатно отримати щеплення (для цього навіть не потрібно підписувати нову декларацію з сімейним лікарем).

Рисунок 3. Рівень вакцинації (% дітей до року, які були вакциновані відповідно до графіка) 

Джерело: ВООЗ; *- оцінки експертів ВООЗ

Рішення не робити щеплення дитині впливає на здоров’я інших дітей у суспільстві через відсутність «колективного імунітету». Якщо 90-95% колективу людей захищені (як рекомендує ВООЗ), то розповсюдження збудника інфекційної хвороби серед людей стає практично неможливим.

Сьогодні в умовах війни імунізація є питанням національної безпеки, оскільки здоров’я українців залежить від рівня охоплення щепленнями в країні. Ніхто не повинен помирати від хвороб, яким можна запобігти. Особливо під час війни. Вакцинуйтеся!

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний