Сім подарунків від України світу | VoxUkraine

Сім подарунків від України світу

26 Січня 2020
FacebookTwitterTelegram
2186

У розпал святкового сезону дарування подарунків VoxUkraine представляє перелік “подарунків” України світу – речей українського походження (створених людьми, які ідентифікували себе як українці або чиє життя та діяльність тісно пов’язані з Україною), які, як нам здається, мали значний і тривалий вплив на світ. 

Оригінал статті опубліковано 2 січня 2016 року за посиланням.

Освіта та наука

В одинадцятому сторіччі донька князя Ярослава Мудрого Анна стала королевою Франції, і завдяки своїй гарній освіті активно включилася в європейську політикуВодночас Анна підтримувала відкриття загальних та монастирських шкіл та бібліотек, запроваджуючи модель, що існувала на її батьківщині.     

Острозька (1576-1636) та Києво-Могилянська (1632-1819) Академії, обидві відновлені в дев’яності роки минулого сторіччя, свого часу були єдиними вищими навчальними закладами у Східній Європі. Києво-Могилянську Академію закінчили, зокрема, Данило Самойлович (1744-1805), який відкрив механізм розповсюдження чуми та винайшов вакцину від неї, Пилип Орлик, автор однієї з перших в Європі конституцій, та низка видатних філософів, письменників, художників і композиторів.      

В теперішній час вчені українського походження працюють в університетах та дослідницьких центрах по всьому світові, серед них є засновники декількох успішних стартапів

Медицина

Декілька українців стоять коло початків біохімії. Іван Горбачевський першим здійснив синтез сечової кислоти в 1882 році. Один із його винаходів – метод діагностики, що базується на аналізі сечі, який широко використовується в теперішній час.   

Володимир Вернадський, засновник та перший президент Української Академії Наук, заклав основи сучасної біохімії, геохімії, мінералогії, радіології. Він створив концепцію ноосфери (світу ідей та знань) як третьої стадії еволюції Землі.  

Інститут Біохімії, заснований Олександром Палладіним, здійснив сотні наукових досліджень в сфері людського тіла та мозку. Серед них ліки, що зупиняють кровотечу, замінники крові, протипухлинні ліки, синтетичні вітаміни, ряд імунологічних тестів. На сьогодні один з проектів інституту – це створення бібліотеки рекомбінантних антитіл.   

Відомий хірург Микола Амосов – один з першопрохідників хірургії серця, засновник Інституту Кардіосудинної Хірургії, який і досі залишається одним з п’яти провідних європейських кардіосудинних хірургічних центрів

Зерно  

«Хлібний кошик Європи»- цим другим ім’ям Україна завдячує не тільки своїм родючим чорноземам, але й працьовитому народу. За уважного погляду на основні країни-виробники зерна (Канада, Росія, Казахстан, Молдова, Польща, Аргентина, Бразилія та інші), зазвичай виявляється, що початок розвитку аграрного сектору цих країн здійснювався здебільшого завдяки українським імігрантам. Протягом 20-го сторіччя українські інститути з селекції рослин вивели декілька десятків сортів зимостійкої високопродуктивної озимої пшениці. Більше 10% сучасних світових посівів озимої пшениці – українського походження. Зараз Україна є одним з найбільших виробників та експортерів зернових культур. Згідно зі статистикою ФАО (Продовольчої та Аграрної Організації ООН) в 2014 році Україна була 10-ю в світі за виробництвом пшениці та 5-ю за виробництвом кукурудзи. Україна є найбільшим експортером насіння та олії соняшника (більше половини загального світового експорту). Продуктивність виробництва олії з насіння соняшника була значно підвищена в першій половині 20-го сторіччя завдяки розробкам українських рослинницьких інститутів.    

Кольори українського прапору нагадують величезні зернові поля – звичний краєвид України.    

Небо

Освоєння небесного простору (як всередині земної атмосфери, так і за її межами) тісно пов’язане з іменами десятків вчених та інженерів українського походження Варто згадати декілька з них. Микола Кибальчич був автором першого ескізу ракети. Пізніше Сергій Корольов розвинув його ідеї і запустив перший супутник в 1957 році. Політ на Місяць був би неможливий без проривної роботи Юрія Кондратюка, який розробив концепцію мандрівки навколо місяці (Lunar-Orbit-Rendevouz) та інші.

Всім відомий Ігор Сікорський, киянин за походженням, який розробляв літальні апарати з нерухомим крилом та став винахідником гелікоптерів. 

Зараз Україна експлуатує «Мрію»– найбільший у світі літак, створений «Конструкторським Бюро Антонов» у Києві, а завод «Южмаш» у місті Дніпро виробляє космічні ракети, що використовуються для проекту «Морський Старт»

Кінофільми  

Кінофільм «Земля», знятий Олександром Довженко у 1930 році, хоча і був заборонений в СРСР, є широко відомим та цінованим в світі. В 1958 році це німе кіно увійшло в 12 найвидатніших фільмів людства. В 1958 році це німе кіно увійшло в 12 найвидатніших фільмів людства.

Документальний фільм «Людина з кіноаппаратом» Дзиги Вертова (1929) вибраний найкращим документальним фільмом всіх часів за думкою більш ніж 300 критиків, програмістів та виробників фільмів згідно з опитуванням 2014 року британського журналу Sight & Sound.

Кінокартина «Тіні забутих предків», знята вірменином Сергієм Параджановим за романом Михайла Коцюбинського, є одним зі світових шедеврів та фільмом, який треба подивитися для розуміння українського духу.    

Багато голлівудських блокбастерів, зокрема «Титанік», «Володар Перстнів», «Гаррі Поттер» та інші, знято на обладнанні, створеному українським інженером Анатолієм Кокушем (він одержав два технічні Оскари в 2006 році) та виробленому на його київській фірмі «Фільмотехніка»

Музика

Українці склали більше 500 тисяч народних пісень. Гійом де Боплан в своїй відомій роботі «Опис України» писав, що українці – це єдина нація, яка співає, коли плаче.  

На Заході найбільш відома українська народна пісня – це «Щедрик» (в англійській версії “Carol of the Bells”) яка спочатку виконувалась у «щедрий вечір» за тиждень після Різдва, коли люди освячували майбутній врожай.

Не настільки часто виконується, але добре відома арія “Summertime”, мелодію для котрої Джордж Гершвін взяв із української народної колискової.  

Військова тактика

Протягом сторіч українці відстоювали кордон осілої зернової європейської цивілізації, воюючи з кочовими племенами та Османською імперією, які намагалися підкорити західні землі. Українська козацька культура, яка є частиною більш широкої центрально-європейської військової традиції (включаючи польську крилату кавалерію та угорських гусар) адаптувала східні види тактики та озброєння (наприклад, польську шаблю), які згодом поширилися на решту Європи.      

Протягом 1918-1920 років українці билися з російсько-більшовицькою навалою. В 1920 році спільна Польсько-Українська армія стала авторкою «Дива на Віслі», яке зупинило загарбання Європи більшовиками.   

Обидві світові війни відбувалися на великій частині української території, що призвело до величезних людських втрат та руйнувань. Понад 6 мільйонів українців воювали в Другій Світовій Війні в складі Радянської Армії (понад 15% загальної кількості). Українська Повстанська Армія боролася проти тоталітарних режимів як Гітлера, так і Сталіна, з 1942 року до середини 50-х років.    

Досить несподівано в 21-му сторіччі Україна знов взяла на себе історичну роль – стояти на кордоні, захищаючи європейські цінності.   

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний