Скільки людей живе в демократичних країнах?

Скільки людей живе в демократичних країнах?

8 Листопада 2024
FacebookTwitterTelegram
1410

Economist Intelligence Unit розраховує Індекс демократії для 166 країн, де загалом живе понад 98% населення світу.

Цей індекс розраховується за такими показниками: наскільки громадяни можуть обирати своїх політичних лідерів на вільних і чесних виборах, наскільки вони користуються громадянськими свободами, надають перевагу демократії над іншими політичними системами, можуть брати і беруть участь у політиці та мають спроможний уряд, що діє від їхнього імені. 

Останнім часом все більше країн дрейфують у бік авторитаризму. Наскільки значущими є ці зміни? Як бачимо з рис. 1, кількість авторитарних країн з 2019 по 2023 рік виросла з 29 до 46 за рахунок “не зовсім демократичних”, тоді як кількість демократичних країн залишається майже стабільною. 

Рис. 2 дозволяє побачити ефект переходів деяких країн від демократії до авторитаризму й назад. Так, у 2006 році в авторитарних країнах (індекс демократії 3 або менше) жили 1,8 млрд людей або 28% населення планети, у 2015-2018 роках ця частка скоротилася до 6-8%, а у 2023 році знову виросла до 33% (2,7 млрд осіб). 

На рис. 3 можна побачити, в яких країнах відбувся «відкат» за останні 5 років – переважно це країни Азії та Африки. Стабільно високі показники демократії у розвинених країнах: це члени ЄС, Австралія, Канада, Ісландія Швейцарія та інші. В Україні індекс демократії трохи вищий від 5 із 10, й за останні 5 років він дещо знизився.  

На жаль, високий рівень демократії сьогодні не гарантує, що він буде високим і завтра. Адже яскраво бачимо, по-перше, схильність великої частини виборців до популізму (а популісти часто руйнують інституції, які є “кістяком” демократії), а по-друге, набуття авторитарними режимами більшої геополітичної ваги на тлі небажання демократій протидіяти їм. Якщо “правила гри” все ще мають сенс, сьогодні вони потребують захисту як ніколи.

Рисунок 1. Розподіл країн за індексом демократії (0 – авторитарні, 10 – демократичні)

Рисунок 2. Розподіл населення країн, включених до індексу, за рівнем демократії

Рисунок 3. Зміна індексу демократії між 2018 та 2023 роками, за країнами

Примітка. Країни над лінією підвищили свій індекс демократії, країни під лінією - знизили. Для 19 країн відсутні дані за 2023 рік, тому використані дані за 2022 рік.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний