Смертельні проблеми: від чого помирають українці | VoxUkraine

Смертельні проблеми: від чого помирають українці

25 Серпня 2016
FacebookTwitterTelegram
3770

За 25 років незалежності Україна встановила дуже сумний рекорд: наша країна має найвищі темпи депопуляції в Європі.  Про це свідчить дослідження Світового банку  “What Underlies Ukraine’s Mortality Crisis?”. За чверть століття населення України скоротилось на 6,8 млн до 45,2 млн (дані Світового банку). VoxUkraine з’ясував, чи є тенденція до окращення демографічної ситуації, які хвороби забирають найбільше життів українців і які причини смерті найчастіші в кожній віковій групі.

Україна – країна, у якій смертність стабільно перевищує народжуваність, тобто природній приріст населення негативний. У перші чотири роки від підписання Акту проголошення незалежності у 1991 році смертність стрімко зростала і досягла максимуму у 1995  році – тоді померло 792 тисячі українців. З того часу кількість померлих поступово зменшувалась. За останніми даними, у 2015 році смертність склала 595 тисяч осіб.

Ми вивчили найпоширеніші причини смерті в кожній віковій групі. Наприклад, у 30-35 років люди найчастіше помирають від зовнішніх причин, деяких інфекційних та паразитарних хвороб та хвороб систем кровообігу. Більш детально – у нашій візуалізації, яка показує, від чого помирали українці протягом 2005 – 2015 років.

[iframe src=”https://voxukraine.org//dataviz/illness/2illness.html” width=”100%” height=”520″]

Діаграма народжуваності схожа на схему американських гірок. До 2001 року вона стрімко падала, згодом потроху зростала, але з  2012 року увійшла знов у піке. У 2015 році  народилось 412 тисяч дітей (без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя та частини зони проведення антитерористичної операції), тоді як сумарний коефіціент народжуваності на одну жінку складав 1,506 порівняно з 1,078 у 2001 році .

Варто виділити і позитивні моменти: середня тривалість життя за останні 20 років досить суттєво зросла. У 2015 році середня очікувана тривалість життя чоловіків склала 66,2 роки, а жінок – 76,2 порівняно з 61,5 та 72,8 у 1996 році.

Якщо аналізувати причини смертей, то українці помирають переважно через хвороби системи кровообігу*. На другому місці – новоутворення (куди входить рак), а на третьому – зовнішні причини смерті: умисні (вбивства і самогубства) або ненавмисні (нещасні випадки, пов’язані з транспортним рухом або викликані вогнем; утоплення; отруєння; падіння).

показники смертності1

Використані дані Державної служби статистики України, а також результати дослідження Світового банку “What Underlies Ukraine’s Mortality Crisis?” 2010-го року.

*-варто зазначити, що інколи на ці причини списують смерті з інших причин – наприклад, нез’ясованих.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний