Наскільки стереотипні уявлення про чоловіків та жінок відтворюються у ЗМІ? Ми проаналізували 477 тисяч новин 42 найбільших онлайн-ЗМІ за червень-серпень 2021 року та дослідили, які слова вони найчастіше вживають для опису жінок та чоловіків. Спойлер – стереотипи присутні, особливо у коли йдеться про шоу-бізнес і стиль життя.
У попередній статті ми розглянули, наскільки часто ЗМІ цитують жінок та чоловіків як експертів.
Для початку Вокс Україна проаналізував статті в категоріях «Шоу-бізнес і культура» та «Життя/lifestyle», які ЗМІ часто використовують для привернення уваги читачів. У подібних новинах повсякчас трапляються клікбейтні сексистські заголовки на кшталт «Тіна Кароль прикувала погляди до величезного декольте, хвалячись обновкою: “Ранок починається не з кави». Жінки в таких публікаціях розглядаються дуже стереотипно в першу чергу як дружини, мами, домогосподарки чи просто як сексуальні об’єкти. Вони «показують нові луки», «радують шанувальників» та «хваляться фігурою».
ЗМІ зловживають новинами про публікації зірок в Instagram, обов’язково згадуючи про купальники, бікіні та декольте — ці слова зустрічалися в 11% статей категорії Шоу-бізнес. Для графіка 1 ми відібрали окремі слова та фрази, що найкраще демонструють цю тенденцію, і порівняли частоту їх вживання в реченнях із жінками та чоловіками.
Для прикладу, слова краса і красивий у 4 із 5 випадків вживалися у реченнях з жінками, а з усіх речень, де писали про тіло, у 73% згадувалися жінки.
В категоріях Політика й Економіка жінки та чоловіки очікувано згадуються як депутати, міністри, заступники. Жінки в усіх цих категоріях в меншості, і відповідні слова вживаються в реченнях з жіночими іменами значно рідше (графік 2). До того ж, за Індексом гендерного розриву, який відслідковує рух у напрямку досягнення гендерної рівності, Україна посідає аж 103 місце серед 156 країн за показником політичних прав та можливостей.
Звісно, не новина, що серед політиків переважають чоловіки, проте з графіка 2 можна також побачити брак жінок на керівних посадах. У категоріях Політика й Економіка такі слова як директор, керівник, начальник у 84% випадків вживаються у реченнях з чоловіками, і всього у 16% — з жінками. Сумарно в усіх категоріях відповідні частки становлять 80% та 20%. Такий показник цілком відповідає результатам нашого дослідження, згідно з яким жінки займають керівні посади лише на 27% підприємств.
Жінок частіше, ніж чоловіків визначають через їхню сімейну роль. Так, сумарно в усіх категоріях новин слово мама/матір у реченнях із жіночими іменами вживалося вдвічі частіше, ніж тато/батько у реченнях із чоловічими — 1,3% проти 0.58%. Крім цього, жінок у 2,1% речень згадували як чиїхось дружин, тоді як чоловіків називали чиїмись чоловіками аж всемеро рідше — всього у 0,3% речень. Найчастіше це траплялося в категоріях Шоу-бізнес, Світ, Спорт та Політика, де писали про дружин зірок, футболістістів, політиків та королівську родину:
- «Дружина відомого українського телеведучого Микити Добриніна, переможниця шоу “Холостяк” Даша Квіткова незабаром має народити.»
- «Стосунки між дружиною принца Вільяма Кейт Міддлтон і дружиною принца Гаррі Меган Маркл почали покращуватися…»
Коли ЗМІ пишуть про жінок, вони також звертають більше уваги на вік. Так, вік був указаний у 2,7% речень зі згадками жінок, що вдвічі більше, ніж у реченнях із чоловіками (1,3%). Найчастіше вік зазначають у категоріях:
- Шоу-бізнес: «Американська співачка 39-річна Брітні Спірс уперше особисто виступила в суді у справі про вихід з-під опіки батька»;
- Спорт: «19-річна зірка українського тенісу Марта Костюк пропустить Олімпіаду в Токіо»;
- Інциденти: «У польському місті Кепно 3 липня померла 24-річна тернополянка Натія Кірія».
Судячи з лексики у новинах категорії Інциденти, жінки не так часто виступають у ролі правопорушниць, як чоловіки. Слова на кшталт затриманий, підозрюваний, обвинувачений в чоловічому роді зустрічаються в середньому в 12 разів частіше, ніж у жіночому. Водночас обов’язок коментувати розслідування та надзвичайні події тут більше покладають на жінок – найчастіше в категорії Інциденти їх цитують як речниць правоохоронних органів. Схоже, що ці посади загалом частіше обіймають жінки, адже такі слова як речниця чи прессекретарка зустрічаються у реченнях із жінками вдвічі частіше, ніж відповідні іменники з чоловічими іменами.
Отже, ЗМІ частіше об’єктивують та сексуалізують жінок та замість того, щоб “задавати тон” та розвивати своїх читачів, працюють в межах усталених стереотипів.
Щоб підвищити якість медіасередовища, ми рекомендуємо:
- Рівномірно залучати жінок та чоловіків як коментаторів/експертів, пам’ятаючи про гендерний баланс та розширюючи таким чином свою цільову аудиторію. Адже за результатами опитування USAID-Internews, 84% респондентів вважають, що жінки мають бути представлені в медіа нарівні з чоловіками.
- Залучати більше професійних експертів під час підготовки матеріалів, зокрема жінок. Можна скористатися такими сервісами як Expert4Media та Повага, звернутися до університетів (в УКУ, наприклад, є спеціальний пошук), аналітичних центрів. Корисні поради щодо роботи з експертами також зібрав MediaLab. “Вокс Україна” радо познайомить представників ЗМІ з висококласними експертами з економічної та соціальної тематики.
- Вказувати вік, колір шкіри чи волосся, зріст, вагу, сімейний статус героїв новин, лише коли це справді важливо та стосується змісту статті, а не для об’єктивації та приниження. Окрім того, що це шкодить суспільству та порушує журналістські стандарти, в гонитві за кліками ви насправді може втратити читачів, які би прийшли по другу чи третю статтю (дослідження Hindman, 2018, с. 154).
- Уникати використання стереотипних фраз та зворотів, які формують упереджені однобокі образи жінок та чоловіків, як-от: спокусниця, годувальник, добра господиня, справжній мужик/чоловік, прекрасна/сильна/слабка стать, жіноча/чоловіча логіка/справа/професія, залізна леді, секс-бомба і т.п.: «Як виховати в багатодітній родині справжнього чоловіка, у сюжеті Вікторії Чистюхіної для новин “Сьогодні”», «Відомий український кухар Євген Клопотенко поділився з господинями дієвими кухонними лайфхаками, які допоможуть організувати простір на кухні», Андре Тан розповів про фрази, які дратують представниць прекрасної статі.
- Використовувати фемінітиви, оскільки, по-перше, вони притаманні українській мові, по-друге, погоджені новим правописом, і по-третє, щоб уникати ось таких речень: «У Запоріжжі дільничний офіцер поліції зі своїм чоловіком локалізували пожежу на одній з ділянок дачного кооперативу».
Стаття написана в рамках проекту «Жінки у медіа: які уявлення про жінок формують ЗМІ», підтриманого Міжнародним фондом Відродження.
Методологія
Для пошуку імен у статтях ми використовували моделі Named Entity Recognition (NER) для української та російської мов. Для аналізу ми відібрали речення зі згадками жінок і чоловіків, стать визначали на основі словників жіночих та чоловічих імен і за родами дієслів у реченнях зі згадками.
Застереження
Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний