Теми місяця. Про що найбільше пишуть українські онлайн-ЗМІ? | VoxUkraine

Теми місяця. Про що найбільше пишуть українські онлайн-ЗМІ?

Photo: depositphotos / sdecoret
14 Грудня 2020
FacebookTwitterTelegram
7943

За допомогою навченого алгоритму ми визначили теми у 406 тисячах новин за липень-вересень 2020 року. У липні медіа найчастіше писали про надзвичайні події і розслідування, у серпні – про світ, а у вересні – про політику. Які теми були «в топі» протягом третього кварталу та як змінювались їхні місця у «рейтингу уваги ЗМІ» – читайте у статті.

Дисклеймер: Статтю підготовлено в рамках проекту «Медіа Екосистема» за підтримки US Embassy. В цьому проекті ми досліджуємо український медійний простір, аналізуємо новини найпопулярніших онлайн-ЗМІ, щоб надавати актуальну агреговану інформацію про теми, меседжі та зв’язки між медіа.

Головні висновки: 

  1. Найпопулярніша тема – «надзвичайні події і розслідування». Новин на цю тему протягом трьох місяців було найбільше – 15% усіх новин 36 ЗМІ, які ми дослідили. У липні ця тема посідала перше місце за увагою ЗМІ, а у серпні-вересні перемістилася на друге.
  2. «Політика» та «економіка» за липень-вересень двічі входили до топ-3 тем. Новин на тему політики було від 11% до 16% за місяць. Після серпневого «затишшя» у вересні вона вийшла на перше місце. Новин на тему економіки – 8-10%. Економіка посідала третє місце за кількістю новин у липні та вересні, а в серпні ЗМІ приділяли їй менше уваги (шосте місце).
  3. У серпні на перше місце вийшла тема «світ» – зростання до 16% новин порівняно з 9% у липні. Це пояснюється протестами в Білорусі, про які українські медіа часто писали. Ситуація із «закордонною політикою» схожа – вона піднялася з десятого місця у липні на п’яте у серпні. Інтерес до цих двох тем за розглянуті три місяці виріс найбільше.
  4. «Коронавірус» протягом третього кварталу стабільно був на 4 місці за увагою ЗМІ. Проте «карантин» – лише на 12-13 місцях.
  5. Новини про «війну та армію» посідали за розглянутий період 9-10 місце за кількістю новин. Це менше, ніж «культура» та «спорт».
  6. Найменше медіа писали про «науку і технології» (близько 3% новин на місяць) та «погоду» (1-1,5% новин). Залишкова тема «інше» набирала від 0,5 до 1%.

Як ми рахували: Для дослідження ми відібрали 36 популярних українських медіа (логіку відбору дивіться у розширеній методології наприкінці статті).

Під «новинами» ми маємо на увазі всі матеріали, які потрапили до нашого аналізу. Це можуть бути як новини, статті, так і колонки – залежно від структури сайту ЗМІ. Але переважна більшість – це власне новини.

Для новин ми виділили 15 тем (рис. 1). Їхні розшифровки можна прочитати у розділі «Визначення тем» наприкінці статті.

Рисунок 1. Географічний розподіл тем

На основі власноруч розмічених темами новин, а також тем, які проставлені на сайтах деяких ЗМІ, ми навчили алгоритм (SVM). З його допомогою ми визначили теми для 406 тисяч новин. Для новин українською мовою f1-показник (різновид визначення точності) навченого алгоритму становить 80%, для новин російською – 77% (детальніше – у розділі «Методологія»).

Текст: До нашого аналізу потрапило 405 788 новин з 36 онлайн-ЗМІ за липень-вересень (рис. 2). Найбільше новин було на сайті Суспільного – майже 22 тисячі (це пов’язано з тим, що на їхньому сайті знаходяться і новини від регіональних філій), далі йдуть 24 Канал та Знай – по 19,7 тисяч новин. Найменше – в Економічної правди – 2723 новини, Zaxid.net – 3289 та Громадського – 3733 матеріали. 

Рисунок 2. Кількість новин у ЗМІ за липень-вересень

Опис графіку. Медіа будуть вказані у порядку спадання кількості новин із заокругленням: Суспільне - 22 тисячі, 24 Канал, Знай - 19 тис., Укрінформ, ТСН - 19 тис., НВ, Обозреватель - 18 тис., Главком - 17 тис., УНН, УНІАН, Політека - 16 тис., Сьогодні, Gazeta.ua - 13 тис., Корреспондент.net, Вголос - 12 тис., Цензор.НЕТ, РБК-Україна, Страна.ua - 11 тис., Еспресо ТВ, Гордон, Апостроф, 112.ua - 10 тис., Дзеркало тижня, ZIK - 9 тис., Українські новини, Інтерфакс-Україна - 8 тис., Факти - 7 тис., Фокус, LB.ua, Бабель, Українська правда - 6 тис., LIGA.net - 5 тис., Радіо Свобода, Громадське - 4 тис., Zaxid.net, Економічна правда - 3 тис.

Теми місяця

«Надзвичайні події» трималися у топ-3 тем протягом всього кварталу. Загальна частка новин цієї категорії за три місяці – 15%, і це найвищий показник. «Надзвичайною подією» липня став терорист у Луцьку – дописи про нього становили близько 6% усіх новин теми за місяць. У серпні та вересні тема була на другому місці. Найпомітнішою подією вересня стало падіння літака АН-26 під Чугуєвом (6% від теми).

На другому місці за увагою ЗМІ – «політика» із 13%. Вона також цілий квартал була у топ-3. До «економіки» інтерес трохи нижчий – третє місце у липні та вересні, шосте у серпні. У серпні рейтинг тем очолив «світ» (рис. 3). Далі докладніше.

Рисунок 3. Рейтинг тем за місяцями серед усіх новин

Опис графіку. Про кожну категорію буде написано у форматі “назва теми” - відсоток і місце у рейтингу у липні - у вересні - у жовтні. Надзвичайні події/розслідування - 18% (1 місце) - 13% (2 м.) - 14% (2 м.). Політика - 14% (2 м.) - 11% (3 м.) - 16% (1 м.). Економіка - 9% (3 м.) - 8% (6 м.) - 10% (3 м.). Коронавірус - 9% (4 м.) - 9% (4 м.) - 9% (4 м.). Світ - 9% (5 м.) - 16% (1 м.) - 9% (6 м.). Шоубіз і культура - 6% (6 м.) - 7% (8 м.) - 7% (7 м.). Суспільство - 6% (7 м.) - 6% (9 м.) - 6% (9 м.). Спорт - 6% (8 м.) - 7% (7м.) - 6% (8 м.). Війна/Донбас/армія - 5% (9 м.) - 4% (11 м.) - 4% (10м.). Закордонна політика - 5% (10 м.) - 8% (5 м.) - 9% (5 м.). Життя/lifestyle - 4% (11 м.) - 4% (10 м.) - 4% (11 м.). Карантин - 3% (12 м.) - 3% (12 м.) - 3% (13 м.). Наука і технології - 3% (13 м.) - 3% (13 м.) - 3% (12 м.). Погода - усі місяці 1-1,5% і 14 м. Інше - усі місяці 0,5-1% і 15 м.

У липні найяскравішою новиною теми «політика» стало звільнення голови НБУ Якова Смолія та призначення його наступника Кирила Шевченка. Ця ж подія стала центральною і в темі «економіка». ЗМІ писали про вплив ситуації на курс долара, кредити, інфляцію та інші показники. У серпні та вересні ми не знайшли економічних подій, яким ЗМІ приділили особливу увагу.

Протягом липня-серпня у темі «політика» ЗМІ багато писали про розвиток ситуації із затриманням вагнерівців у Білорусі – ймовірний зрив операції українською стороною, наміри створити чи навпаки завадити створенню тимчасової слідчої комісії у парламенті тощо. Ця ж подія посіла значне місце (загалом близько 1,5 тис. новин) у категоріях «закордонна політика» і «світ» – медіа писали про дії білоруської і російської влади в цій ситуації, реакцію інших країн. Ньюзмейкером вересня (близько 800 новин) став депутат СН Юрченко – ЗМІ обговорювали ймовірне отримання ним хабаря та реакцію влади на ці звинувачення. Удвічі менше уваги, але лише за два дні, отримало звільнення Фокіна (близько 400 новин).

Найбільш динамічними темами стали «світ» і «закордонна політика». У серпні «світ» стрибнув з п’ятого місця за кількістю новин до першого (від 8,5% до 15,8%). А «закордонна політика» – з десятого до п’ятого (від 4,5% до 8,3%). Таке стрімке зростання пояснюється виборами і протестами у Білорусі, які відносяться до цих тем.

У серпні слово «Білорусь» і споріднені до нього були у майже 38% новин категорії «світ», у вересні – у 26% . Для порівняння – у липні Білорусі стосувалося трохи менше 6% новин «світу». У категорії «закордонна політика» ситуація подібна: у липні про Білорусь ішлося у менш ніж у 12% новин про закордонну політику. У серпні частка новин про Білорусь у цій категорії досягла 66%, у вересні – знизилася до 43%. 

Хто про що: які медіа найбільше цікавляться кожною з тем?

Повну таблицю в розрізі тем і медіа дивіться за посиланням.

 

Можна сказати, що життя українського медіапростору сконцентроване навколо політики та надзвичайних подій – ці теми на першому або другому місці за часткою новин у 31 із розглянутих 36 ЗМІ.

Про «надзвичайні події та розслідування» найбільше писало Суспільне – 31% його новин були присвячені цій темі. Багато писали на цю тему ЗМІ, які навряд чи можна вважати якісними – Апостроф, Знай, Факти тощо. Найменше цікавилися надзвичайними подіями НВ, 24 Канал та Економічна правда.

Перше місце за відносною кількістю новин про «політику» посідає ZIK (28%). На другому місці Інтерфакс-Україна, на третьому Гордон. Замикають п’ятірку лідерів Українська правда і Цензор.НЕТ. Найменше політикою цікавилися Корреспондент.net, Сьогодні та ТСН (6-7% новин цих ЗМІ стосувалися політики).

Найбільше любить тему «економіка» (і присвячує їй 59% новин) Економічна правда, що не дивно. На другому місці Liga.net, чверть новин якої присвячені економіці. Далі – новинні агенції Українські новини та Інтерфакс-Україна, а також РБК-Україна, яке зазначає, що розділ новин має ліцензію інформагентства. Найменше цікавляться економікою Апостроф, Суспільне та ТСН (3-5% новин). На стрічці Української правди лише 2% новин присвячені економіці, що вказує на чіткий «поділ праці» з дочірнім сайтом ЕП.

Усі ЗМІ, окрім Знай, Політеки та Економічної правди, писали про коронавірус у понад 6% своїх новин. Найбільше висвітлювало пандемію Суспільне (16%). Трохи менше – Вголос, УП, Інтерфакс-Україна та ТСН.

Докладніше про те, як медіа пишуть про коронавірус та ковід, читайте у нашій статті «Хіт-парад» вірусних новин. Як медіа писали про COVID-19?

Натомість про карантин ЗМІ писали нечасто – в середньому 2-4% новин. Найбільше уваги йому приділяли Українські новини, Суспільне та РБК-Україна – по 5-6% новин, найменше – ЕП, НВ та ТСН (1,2-1,6%).

Зі світовими новинами, окрім політичних, своїх читачів найчастіше знайомив Бабель – 23% новин. Він випередив Корреспондент.net, який на другому місці, на 5 відсоткових пунктів. Найменше цікавилися темою «світ» Zaxid.net та Суспільне (менше 5%).

Про закордонну політику найчастіше писало Радіо Свобода (16% новин). На другому місці – Гордон, на третьому – Фокус. Загалом 13 із 36 розглянутих нами ЗМІ присвятили понад 10% новин третього кварталу закордонній політиці, і їхні показники не дуже відрізняються. Найменше цікавилися цією темою Суспільне, Знай та Політека.

Лідерами у висвітленні новин на тему «суспільства» є Zaxid.net та Суспільне (17% та 15% новин відповідно). Практично всі ЗМІ присвячують цій темі понад 3% своїх новин.

Про російсько-українську війну та армію найчастіше писали Цензор.НЕТ, Українська правда та Радіо Свобода (8-9% новин). В середньому ЗМІ присвячували цій темі 5% своєї новинної стрічки. Найменше (близько 2%) писали про війну Суспільне, Страна.ua та Знай. 

У темі «спорт» рекордсменом з великим відривом є Сьогодні, яке за квартал опублікувало 24% спортивних новин. На другому та третьому місцях – Еспресо ТВ та 24 Канал. Мало цікавляться спортом 20 із розглянутих нами медіа (менше 5% новин), а найменше цікавляться ним УП (та ЕП), Інтерфакс-Україна і Цензор.НЕТ.

Якщо вас дуже цікавлять «шоу-бізнес або культура», доведеться відвідати Політеку та Знай (які належать одному медіахолдингу). Вони присвятили цій темі 42% (!) та 22% своїх новин відповідно. Решта ЗМІ писали про ці теми в середньому у 4% новин.

Наукою та технологіями найбільше цікавиться Фокус (8%). Понад 6% новин присвятили цій темі Громадське, НВ та Liga.net. Але загалом лише половина розглянутих нами ЗМІ написали про науку та технології у понад 2% новин. Мабуть, вони не вважають цю тему цікавою для своїх читачів.

У темі «життя/lifestyle» (корисні поради, рецепти, гороскопи тощо) безперечним лідером є ТСН (18% новин). Друге місце поділили між собою 24 Канал та Факти (по 12%). На третьому – УНІАН (10%). Загалом лише вісім ЗМІ присвячують цій темі понад 5% новин, а 18 медіа – менше 1%.

Про «погоду» ЗМІ писали нечасто – від 0% до 4%. Найбільше – Вголос, Українські новини та УП. 

Залишкова категорія «інше» (підбірки новин, випуски новин і програм з різними темами і т.п.) у 24 Каналу набрала 6%. У інших медіа її частка не перевищувала 3%. Значна частина «іншого» у 24 Каналу – це власні матеріали: випуски новин, різні програми, які складно зарахувати до певної категорії.

Сподобатися всім: головні теми кожного ЗМІ та сфокусованість на цих темах

Як головну тему кожного зі ЗМІ ми визначили тему, якій це конкретне медіа присвячувало найбільшу частку своїх новин. Виявилося, що лише в 11 із 36 ЗМІ головна тема може претендувати на понад 20% новин (рис. 4, 5). А яскраво виражена головна тема є лише в Економічної правди (економіка) та Політеки (шоу-бізнес). Решта ЗМІ намагаються надати своїм читачам новини на різноманітні теми.

У більшості ЗМІ можна визначити 3-5 головних тем, яким відповідає 50-60% новин цих ЗМІ. Тим не менш, можна припустити, що ЗМІ намагаються задовольнити смаки якомога більшої кількості читачів – що логічно, якщо метою є збільшити кількість переглядів та затримати читача на своєму сайті.

Рис. 4

Примітка: навівши курсор на точку, ви побачите назву ЗМІ, від 3 до 5 основних тем цього ЗМІ (у спадному порядку) та частку новин, яку ці теми займають серед усіх новин цього ЗМІ. Концентрація розрахована як сума квадратів часток новин на кожну із 15 тем у кожному ЗМІ. Максимально можливе значення концентрації – 1. Чим вища вона, тим більше медіа зосереджене на своїх основних темах і, відповідно, менше пише про інші. Чим нижча концентрація – тим більш рівномірно медіа пише на різні теми.

 

Рис. 5 повторює рис. 4, але без «сильно концентрованих» ЕП та Політеки.

Рис. 5

Визначення тем

Надзвичайні події і розслідування — надзвичайні події в Україні, суди, вбивства, теракти, підтоплення, вибухи, пожежі, затримання, розслідування і т.п. Це характеристика переважної більшості новин цієї теми (докладніше про це читайте у розширеній методології нижче).

Політика — новини про політику в Україні, прийняття законів, політичні опитування, новини про кандидатів, заяви політиків, призначення і звільнення з посад і т.п.

Економіка — новини про економіку в Україні та світі, НБУ (курс валют, відсоткова ставка), тарифи, бюджет, мінімалку, ковідний фонд, індексацію, кредити МВФ, експорт, інвестиції, виділення грошей, закони, що стосуються бюджету чи безпосередньо економіки і т.п.

Коронавірус — новини про коронавірус в Україні та світі, статистика нових захворювань, смертей, спалахи, про вакцину і т.п.

Карантин — новини про карантинні обмеження, пов’язані з коронавірусом, в Україні та світі, новий поділ на зони, закриття/відкриття шкіл і т.п.

Світ — світові новини (крім політичних), протести, інциденти за кордоном, сюди ж відносили новини про протести у Білорусі і США.

Закордонна політика — світові політичні новини, можуть стосуватися і України, заяви і дії іноземних політиків, конфлікти і т.д.

Суспільство — новини про суспільне життя в Україні (не про політику й економіку), мітинги, ЗНО і т.п.

Війна/Донбас/армія — новини про російсько-українську війну, втрати, обстріли, ТКГ, пропускні пункти та армію загалом.

Спорт — новини про спорт в Україні і світі.

Шоу-бізнес та культура — новини про українських і закордонних «зірок», нові пісні, фільми, серіали, виставки і т.п.

Наука і технології — технологічні й наукові новинки, представлення нових моделей техніки, наукові дослідження і відкриття і т.д.

Життя/lifestyle — рецепти, дієти, гороскопи, лайфхаки, свята і т.п.

Методологія 

Для дослідження ми сформували список українських онлайн-медіа взявши за основу відкриті рейтинги Інтернет Асоціації України, Gemius, Kantar, дані Similar web, дослідження USAID-Internews, моніторингів Інституту масової інформації та Детектор медіа

Ми додаємо медіа до моніторингу враховуючи такі фактори: позиція медіа у рейтингах та дослідженнях наведених вище, технічні можливості збору даних, оцінки стосовно релевантності медіа від редакційної колегії та нас як дослідників.

Для спрощення під «новинами» ми маємо на увазі всі матеріали, які потрапили до нашого аналізу (це можуть бути статті і колонки – в залежності від структури сайту ЗМІ).

Ми виділили для новин 15 тем, які вручну проставили для 7695 матеріалів ЗМІ: 5506 матеріалів українською мовою, 2189 – російською. Також цей масив ми доповнили 4488 матеріалами з темами, які ЗМІ проставило саме, у себе на сайті (якщо ці теми входили до нашого переліку): 3345 – українською, 1143 – російською. Теми із сайтів могли не відповідати ручному кодуванню, оскільки на сайтах не було всього переліку із 15 наших тем. Умовно у тема світ могли потрапити новини із суміжної категорії «закордонна політика», бо останньої не було в переліку на сайті. Але такий крок – збирання маркування із сайтів, дозволив підвищити точність визначення новин. 

На основі 12 183 розмічених темами матеріалів ми навчили та протестували алгоритм SVM для класифікації новини (співвідношення розмірів масивів для тренування і тестування 75 до 25). Успішність моделі ми вимірювали f1-показником, який крім істинно позитивно визначених тем (як у формулі звичайної точності) враховує ще й хибно позитивні та хибно негативні результати. Для українських новин f1-показник становить 80%, для російських новин – 77%. У матрицях передбачень для української та російської мов видно, що найчастіше неправильно визначена тема – це суміжна до  правильної, наприклад, тема «закордонна політика» часто визначається як «світ» чи «політика».

Для матеріалів ЗМІ за липень-вересень ми проставили теми за допомогою навченого алгоритму. 5 новин – вручну, бо вони були англійською мовою. А також новини зі згадкою падіння АН-26 від Чугуєвом ми прокодували як «надзвичайні події», оскільки багато з них алгоритм відніс до «світу».

Якщо вас цікавить код для класифікації – напишіть на пошту [email protected].

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний