«Вокс Україна» проаналізував 608 867 новин топових онлайн-медіа за 4 місяці та дізнався, кого вони вважають експертами у кожній категорії новин та до кого звертаються по коментарі. Ми визначили 172 експерти, яких ЗМІ за розглянутий період процитували принаймні 50 разів, та дізналися, хто з них є «улюбленцем» певного ЗМІ, хто які теми коментує, а також хто з експертів просуває проросійські наративи.
Світ стає дедалі складнішим, і ЗМІ намагаються встигнути за всіма подіями. Як показують дослідження проекту Дата Вокс, щохвилини на сайтах найпопулярніших онлайн-медіа країни з’являються в середньому по 123 новини. Осягнути такий об’єм інформації важко, розібратися в кожній темі – неможливо. Тому часто журналісти звертаються до експертів, які пояснять читачам ситуацію, а самим журналістам допоможуть глибше зрозуміти тему та додати контексту до матеріалу. В ідеальному світі на сторінках ЗМІ в ролі експертів виступають професіонали, які багато років працювали з певною темою. А як у нас?
Головні висновки:
- Найпопулярнішим експертом найрейтинговіших медіа є Юрій Бутусов (847 цитувань). Він увійшов до переліку найулюбленіших експертів тринадцяти медіа з нашого списку.
- Найбільше матеріалів на основі експертних коментарів – на сайті Гордон, де цитати експертів наводять у 8% матеріалів. За ним ідуть ГолосUA та Obozrevatel – 7% та 6% відповідно.
- Найменше цитують експертів у новинах Українська та Економічна правда і Суспільне (по 1% новин з коментарями експертів).
- Найбільше на експертну думку журналісти спираються у новинах про політику (7,8% новин містять коментар експерта) та економіку (7,6%). Найменше коментарів було у категорії Світ (1%).
- Проросійські експерти опинилися в переліку найбажаніших коментаторів на сайтах одинадцяти медіа: Znaj.ua, Гордон, Obozrevatel, ГолосUA, Страна.ua, ZIK, КП в Украине, Вести, 112.ua, Politeka, Сьогодні.
- У найбільш цитованих експертів є одне ЗМІ (максимум – три), яке згадує його найчастіше. Переважну більшість цих ЗМІ не можна назвати якісними.
Як ми рахували
Термін «експерт» ми вибрали тому, що він є більш нейтральним, ніж «лідер думок», та більш промовистим, ніж «коментатор». Його також вживають журналісти, коли шукають спеціаліста для пояснення подій: «запросити експерта прокоментувати новину».
У нашому матеріалі експерт – це людина, яка:
- згадується у медіа поруч з дієсловами на позначення дії сказати, заявити, повідомити, розповісти, написати, прокоментувати, тощо.
- коментувала новини у медіа не менше, ніж 20 разів
- не обіймає офіційної посади у центральній чи місцевій владі
Ми визначили експертів як людей, які не афілійовані з владними інституціями, тобто не є в даний момент політиками чи держслужбовцями. Ми це зробили тому, що для останніх коментування подій – частина їхніх професійних обов’язків, тож поява цих людей у медіа зумовлена скоріше їхньою посадою, а не думкою, яку вони висловлюють. Ми ж зацікавлені у пошуку тих персоналій, які не пов’язані з владою (в найширшому розумінні) напряму, але в очах медіа володіють певним унікальним знанням та висловлюють важливі думки.
Розглянемо визначення експерта на прикладі Гройсмана. Раніше він був політиком, і, можливо, буде їм в майбутньому. Але у період нашого аналізу він не займав жодної владної позиції, не був міністром чи депутатом. Тобто він не приймав рішення, які мали б вплив на соціально-політичну ситуацію в країні. Тому за період грудень 2020 – березень 2021 року він входить до списку експертів. Якщо наступного місяця він отримає владну посаду, то в наступному моніторингу експертом вже не вважатиметься.
Щоб знайти експертів за версією медіа, ми проаналізували 608 867 новин за 4 місяці (грудень 2020 – березень 2021) у 42 найрейтинговіших ЗМІ за допомогою моделей Named Entity Recognition (NER). Алгоритм знайшов нам всі власні імена, які згадуються у кожному тексті новин. З них ми відсіяли тих людей, які займають офіційну владну позицію, тих, хто коментував новини менше за 50 разів. В результаті у переліку експертів опинилися 172 людини.Під «коментарем» ми розуміємо цитування даного експерт(а/ки) у медіа. Це може бути його/її пряма мова чи посилання на його/її пости у соцмережах.
Хоча до списку найбільш висвітлюваних тем регулярно входить культура/шоу-бізнес, ми виключили її з аналізу разом зі Спортом та Погодою. Новини цих тем активно використовуються як інструмент залучення аудиторії та не впливають на соціальну та економічну ситуацію. Для нашого дослідження вони лише створювали інформаційний шум та не несли важливої інформації.
Хто коментує головні теми?
Щомісяця до переліку головних категорій новин входять політика, економіка, інциденти, коронавірус та новини світу. У цих категоріях регулярно з’являється найбільша кількість новин. Дві найпопулярніші категорії містять також найбільшу кількість новин з експертними коментарями: це Політика (7,75% новин містять коментар експерта) та Економіка (7,58% новин з коментарями). Також серед тем, у яких найбільша кількість експертних коментарів, новини про Коронавірус (5.07%), Суспільство (3,18%) та новини категорії Інше (6,8%). Детальніше про визначення тем ви можете прочитати у цій статті.
Розглянемо найбільш коментовані теми детальніше.
У темі Політика на першому місці за кількістю згадок – журналіст Юрій Бутусов (504 коментарі з 6609 новин з коментарями у цій категорії). Він також на першому місці за кількістю коментарів у новинах теми Інциденти (183 коментарі з 1526). Загалом, Бутусов є одним із найбільш згадуваних експертів (всього 847 згадок).
Крім нього тему Політики коментує колишній журналіст Сергій Лещенко (321 коментар) та активіст Віталій Шабунін (205 коментарів). Всього ми виявили 43 експерти, які коментують тему Політика. Вони представляють дев’ять різних професійних сфер, тож це найбільш «різнобарвна» група експертів. Найбільше тут політтехнологів – 12. Восьмеро з них входять до бази прихованих піарників: Руслан Бортник (218 коментарів), Володимир Фесенко (186 коментарів), Андрій Золотарьов (147 коментарів), Олексій Якубін (122 коментарі), Руслан Бізяєв (106 коментарі), Кость Бондаренко (77 коментарів), Вадим Карасьов (66 коментарів) і Кирило Молчанов (59 коментарів). Бізяєв, до речі, також активно коментує тему економіки (56 коментарів), про яку поговоримо далі.
Порівняно Політикою, новини про Економіку коментує більш однорідна група експертів. Серед 35 експертів 12 – економісти, 7 – фінансові аналітики, 3 політтехнолога та 3 колишні політики та по 1-2 представники ще сімох сфер. Представники цих двох професій коментують економічні новини найчастіше: в середньому 138 коментарів від одного експерта. Найактивніше новини економіки коментує член Центрального проводу Народного Руху України Борис Кушнірук (372 коментарі з 5424 новин про економіку, які містять коментарі) та виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин (362 коментарі). Серед економічних експертів також знайшлося троє піарників: Олександр Охріменко (191 коментар), Дмитро Марунич (75 коментарів) і Віктор Скаршевський (68 коментарів).
У двох найбільш коментованих категоріях новин – Політиці та Економіці – є четверо експертів, які активно коментують обидві теми. Серед них – колишні держслужбовці. Нещодавно призначений член наглядової ради Укроборонпрому Тимофій Милованов Економіку (179 коментарів) коментує вдвічі частіше, ніж Політику (80 коментарів). Експертом і в Економіці (93 коментарі), і в Політиці (75 коментарів), на думку медіа, є колишній прем’єр Володимир Гройсман. Однаково часто коментує обидві теми й ще один ексурядовець – Володимир Омелян, який за чотири місяці 87 разів коментував Політику та 88 – Економіку.
Ще однію темою новин, есперти в якій є представниками однієї професійної спільноти, є Коронавірус. Серед 29 експертів цієї теми 26 – медики та медичні експерти. Решта – це аналітики та журналісти. За досліджуваний період найбільше коментарів для новин про ковід дала провідна інфекціоністка МОЗ Ольга Голубовська (551 коментар з 3686 новин цієї теми з коментарями), Голова комісії з біобезпеки та біологічного захисту при РНБО Сергій Комісаренко (303 коментарі) та лікар-блогер Євген Комаровський (167 коментарів).
Однією з найбільш коментованих тем новин є Суспільство. Одначе, експертів тут немає, бо кожний інфопривід коментується скоріше спостерігачами, ніж фахівцями. Єдиний експерт, коментарі якого регулярно присутні в новинах теми Суспільство, – Епіфаній (144 коментарі). Він коментує різні події – від підтримки церквою вакцинації до повідомлень про молитви за українських військових. Але найбільша кількість його коментарів припадає на період церковних свят, коли Епіфаній коментує традиції та обряди святкування. За Епіфанієм ідуть голова Асоціації перевізників Ігор Мойсеєнко (55 коментарів про ціни на проїзд в маршрутних таксі Києва) та Олег Самчук, директор Львівської клінічної лікарні швидкої допомоги (53 коментарі про успішні операції та зміни у керівництві органів охорони здоров’я Львівської області).
У категорію Світ потрапляють світові новини (крім політичних), інциденти за кордоном, сюди ж відносяться новини про протести у Білорусі та США. Тому перелік експертів тут залежить від поточних новин. За досліджувані 4 місяці одними з найпопулярніших тем були протести в Росії та справа вагнерівців. У зв’язку з цією справою найбільше цитували журналіста-розслідувача Bellingcat Христо Грозєва (71 коментар). Також українські медіа відносно багато писали про російський Фонд боротьби з корупцією заснований Олексієм Навальним, цитуючи його директора Івана Жданова (51 коментар).
Найбільше по коментарі експертів журналісти звертаються, коли пишуть новини про Політику та Економіку. У новинах категорії Суспільство абсолютним лідером згадок є Епіфаній. Повідомлення про Коронавірус коментують лікарі та медексперти, а категорія Світ містить коментарі скоріше не експертів, а учасників подій.
Спитай друга: які медіа будують більшість матеріалів на коментарях експертів?
Ми порівняли, які медіа найчастіше звертаються по коментарі до 172 найцитованіших експертів та публікують їхні заяви. Для кожного із сайтів ми обчислили частки новин, у яких згадувалися імена з цього списку (таб. 1).
Гордон | 8% |
ГолосUA, Obozrevatel | 6-7% |
Politeka, Znaj.ua, ZIK, КП в Украине,
Вести, Телеграф, Главком |
4-6% |
Страна.ua, Апостроф, Українські новини,
Фокус, Цензор.НЕТ, Сьогодні, ZN.UA, Gazeta.ua, Радіо Свобода, Факти, Еспресо ТВ, 24 канал, УНІАН, Громадське, РБК-Україна, Факти ICTV, НВ, УНН, |
2-4% |
Букви, Інтерфакс-Україна, Вголос,
ТСН, Корреспондент.net, Укрінформ, Українська правда, Суспільне, Економічна правда |
1-2% |
Виявилося, що медіа, які регулярно звертаються по коментарі експертів, не так багато. Найбільший відсоток новин з коментарями експертів на сайті Гордон.ua – 8%. Велику частку новинної стрічки сайту Гордон формують інтерв’ю та коментарі. Тож не дивно, що найзгадуваніші персоналії тут – це власники ресурсу Дмитро Гордон та Олеся Бацман, які ці інтерв’ю беруть. Цікаво, що сайт Гордон є одним із майданчиків для Арсенія Яценюка – 15% його коментарів публікуються саме на цьому ресурсі. Втім, найбільше колишнього прем’єра цитують на ресурсі Сьогодні (33% всіх його коментарів).
Багато матеріалів із залученням експертів також на сайтах ГолосUa та Obozrevatel – 6.9% та 6.3% новин відповідно. ГолосUa лідирує за кількістю згадок проросійського експерта Руслана Бізяєва (67,5% всіх його згадок містить саме цей ресурс). Це медіа є основним майданчиком також для політтехнолога Руслана Бортника (41% його згадок) та економіста Олега Пендзина (33,5%).
Obozrevatel частіше, ніж інші ЗМІ, цитує інфекціоністку Ольгу Голубовську (20% усіх її згадок були на цьому сайті). ЗМІ називають Голубовську «провідний інфекціоніст МОЗ», а ще вона відома критикою медреформи та маніпуляціями.
На другому місці після Голубовської за кількістю коментарів на Obozrevatel – голова редакційної ради сайту Михайло Бродський (55% новин з його коментарями вийшли на Obozrevatel).
Серед медіа, які найменше звертаються по коментарі до 172 найбільш цитованих експертів, – одне з найрейтинговіших ЗМІ Українська правда: тут лише 1.21% новин з коментарями топ-експертів. Також мало посилаються на них Економічна правда (1.03% новин) та Суспільне (1.05% новин).
Більшість медіа, які пишуть багато новин спираючись на коментарі експертів, потрапляють у рейтинги недотримання журналістських стандартів. Тож кількість коментарів від експертів зовсім не свідчить про якість цих експертів. Натомість може бути сигналом якості ЗМІ, які їх цитують.
Улюбленці кожного медіа: як пов’язані експерти та ЗМІ?
Медіа можуть «піарити» певних персоналій, просувати їхні погляди й таким чином створювати певний суспільний дискурс.
Ми знайшли улюблених експертів кожного медіа. Для цього вибрали по 5 експертів, які згадуються ними найчастіше, але принаймні 20 разів за досліджуваний період. На деяких сайтах експертів з такою кількістю згадок було менше 5 або не було взагалі, тому далі ми розглядаємо 32 сайти із 42, у яких знайшовся принаймні один експерт із 20 і більше згадками.
Експерт | Кіл-ть згадок | Приблизні теми | Медіа, де експерт згадується найчастіше |
Юрій Бутусов | 847 | Повідомлення «з власних джерел», зазвичай стосуються СБУ, НАБУ, САП, силових структур, переважно політичної тематики | Цензор.НЕТ |
Ольга Голубовська | 654 | Переважно коронавірус, коментарі як інфекціоністки | Obozrevatel |
Євген Комаровський | 519 | Коронавірус, поради щодо здоров’я загалом | Znaj.ua |
Сергій Лещенко | 453 | Переважно коментарі в темі Політика (часто повідомлення з його телеграм-каналу, що стосуються затримань, вручення підозр, розслідувань і не тільки), а також згадки в контексті УЗ | Главком |
Борис Кушнірук | 427 | Економіка | Politeka
Obozrevatel |
Олег Пендзин | 381 | Економіка | ГолосUA |
Руслан Бортник | 381 | Політика | ГолосUA |
Сергій Комісаренко | 361 | Коронавірус, коментарі як академіка НАН та голови комісії з біобезпеки та біологічного захисту при РНБО | УНІАН |
Віталій Шабунін | 352 | Коментарі як голови Центру протидії корупції про законопроекти, подання, антикорупційні розслідування, а також щодо гранат, підкладених його тещі | 24 канал |
Тимофій Милованов | 289 | Переважно економіка, зокрема співпраця з МВФ | Главком |
Руслан Бізяєв | 289 | Коментує українську та міжнародну політику, трохи економіку | ГолосUA |
Арсеній Яценюк | 283 | Політика, частина згадок в ретроспективі | Сьогодні |
Андрій Шевчишин | 273 | Економіка, переважно курси валют | Страна.ua |
Епіфаній | 262 | Переважно згадується в темі суспільство, де пишуть про церкву (але коментує також карантинні обмеження в храмах на свята, легалізацію марихуани та ін.) | Главком |
Олексій Кущ | 247 | Економіка | Politeka
КП в Україні Znaj.ua |
Олександр Охріменко | 244 | Економіка | Сьогодні |
Олег Устенко | 239 | Коментує різні економічні питання як радник президента України з питань економіки | Гордон |
Володимир Фесенко | 233 | Політика | 24 канал |
Олександр Каленков | 220 | Переважно промисловість (зокрема металургія і металобрухт як президент об’єднання «Укрметалургпром»), тарифи, енергетика | Obozrevatel
Politeka |
Вадим Іосуб | 219 | Курс валют | Українські новини |
Юрій Бутусов потрапив у топ-5 на 13 сайтах, що робить його найбільш впливовим експертом серед різних ЗМІ в нашій базі. Зрозуміло, що найбільше його згадував сайт Цензор.НЕТ, де він є головним редактором.
На Цензор.НЕТ топ-3 найулюбленіші експерти такі ж, як і в 24 каналу, – це Юрій Бутусов, Віталій Шабунін та Сергій Лещенко.
На жаль, на багатьох сайтах до п’ятірки найцитованіших коментаторів увійшли «експерти», яких можна назвати такими лише в лапках. Це люди, які у своїх коментарях висловлюють проросійські погляди, або піарять окремих політиків, або самі є росіянами, але коментують політичну ситуацію в Україні. Цікаво, що останні зустрічаються переважно на сайті Гордон.
Такі «фахівці» опинилися у списку найбажаніших коментаторів на 11 з 33 медіа: Znaj.ua, Гордон, Obozrevatel, ГолосUA, Страна.ua, ZIK, КП в Украине, Вести, 112.ua, Politeka, Сьогодні.
На сайтах ГолосUA, Вести, Znaj.ua та ZIK троє з таких експертів увійшли в топ-п’ять улюбленців, на Вести та Гордон – по двоє , у решти – по одному.
Далі ми поговоримо про те, що саме коментують проросійські експерти та приховані піарники та які меседжі вони просувають.
Дискурс проросійських експертів
Серед усіх 172 експертів ми знайшли 28, які так чи інакше пов’язані з РФ. Вони або самі є росіянами, або виказують явні проросійські погляди. Ми перевірили біографію коментарів кожного експерта зі складеного нами списку 172 експертів. Перелік проросійських експертів можна подивитись тут.
Медіа поширюють їхню думку, звертаються до них по коментарі й таким чином легімітизують проросійську позицію в українському публічному просторі. Тому ми вирішили детальніше розглянути, які саме наративи просувають ці експерти у своїх коментарях до новин.
Загалом такі експерти за 4 місяці прокоментували 1271 новину (4% від усіх новин з коментарями). Найбільше у категоріях Політики (38%) та Економіки (21%).
Цікаво, що кількість новин, які просувають проросійську точку зору, однакова як російською, так і українською мовою. Основна мета у них – сформувати недовіру до влади, протиставити владу і «простих людей».
Основний дискурс проросійських експертів у темі політики сконцентрований навколо «вічних» тем: критика влади, недовіра до антикорупційних органів, прогнози швидкого занепаду Європи. Крім того, проросійські експерти багато говорили про необхідність скасування нового українського правопису. Головним аргументом було те, що нові правила «паплюжать мову». Решта 142 експерти найчастіше коментували законотворчість: ухвалення нових законопроектів, доопрацювання старих, відтермінування обов’язкового застосування касових апаратів фізичними особами-підприємцями, доопрацювання закону про освіту, а також санкції проти медведчуківських каналів, вакцинацію та протиковідні заходи.
Проросійські експерти часто критикують НАБУ намагаючись сформувати у суспільства недовіру до нього. Зокрема, звинувачують у «кришуванні корупції» та «полюванні на журналістів». Наприклад, ZIК, спираючись на коментар Портнова, писав, що Ситник торгує вкраденою в українців жилплощею.
Ще одним наративом, який активно обговорювали проросійські експерти, були місцеві вибори в Україні та наступні вибори у країнах ЄС. Тут трапляються новини про балотування генпродюсера «112 Україна» Артема Марчевського у нардепи, а також повідомлення про потенційний політичний колапс у Євросоюзі після виборів у Німеччині та Франції.
Критикують проросійські експерти й карантинні заходи. Цікаво, що в коментарях на цю тему вони продовжують сварити Супрун та звинувачувати її у провалах протиковідних заходів чинної влади. Наприклад, Артем Марчевський так прокоментував заходи боротьби з пандемією у регіонах: «За такі діяння, всі причетні, а саме – пані Супрун і пан Степанов – повинні понести кримінальну відповідальність. Не адміністративну, не політичну а саме кримінальну відповідальність». Цей коментар поширили ZІК та 112 канал.
У темі Економіки проросійські експерти найчастіше коментували тарифи, пенсії та фінансову підтримку від МВФ. На противагу їм, решта експертів найбільше коментували вплив пандемії на економіку, виплату допомоги постраждалим від ковід та розвиток інфраструктури (зокрема, будівництво доріг та Укрзалізницю).
Тему тарифів проросійські експерти використовують для критики влади. Зокрема вони говорять про зростання вартості палива на 700%, непідйомну вартість газу для населення, а також наслідки торгівлі з Росією. Вокс Україна розвінчали фейки з цінами на газ в Україні у цій статті.
У негативному ключі описують проросійські експерти й пенсійну реформу. Наприклад, кажуть про неможливість вийти на оплачувану пенсію. А також намагаються довести, що перехід на нову систему нарахування пенсій зумовлений тим, що зараз уряд прагне скоротити будь-які соцвиплати. Якщо ж українцям і обіцяють підвищення пенсій, то отримати його зможуть не всі й не одразу. Новини про пенсію подаються у вигляді аналітики, але при цьому журналісти використовують маніпулятивні звороти та слова: «українці все одно залишаться в програші», «чи варто очікувати чогось більшого від держави?» тощо. Наші пояснення про пенсійну реформу ви можете прочитати тут.
Коментарі про транші від МВФ проросійських експертів завжди містять натяки на зовнішнє управління Україною. Зазвичай вони говорять про «диктування умов» та «купівлю контролю над гілками влади». Проросійські експерти говорять про «десуверенізацію» країни та радять якнайшвидше відмовитися від такої співпраці. Чому Україна потребує програми МВФ, Вокс Україна писав у цій статті. Решта експертів значно менше говорять про МВФ, ніж проросійські експерти, яким вигідне припинення співпраці України з Фондом.
Висновок
Запросити експертів прокоментувати новину – стандартний журналістський прийом. Ми дослідили, кого найрейтинговіші онлайн-медіа країни вважають знавцями певної теми та до чиєї думки дослухаються. Популярність експертів у цьому випадку не є прямим свідченням їхнього професіоналізму. Іноді це ефект снігової кулі, коли, прокоментувавши гучну новину для одного-двох медіа, експерти стають бажаними гостями багатьох сайтів новин.
Ми аналізували дані за чотири місяці та знайшли найулюбленіших експертів медіа, подивились, які теми новин є найбільш коментованими та хто входить до п’ятірки найцитованіших експертів на кожному окремому медіа. Ми будемо регулярно оновлювати список експертів на сайті нашого інструменту Медійна Екосистема, реліз якого відбудеться наприкінці липня.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний