У фокусі Індексу реформ: іномовлення України зосередиться на Донбасі та Кримі

У фокусі Індексу реформ: іномовлення України зосередиться на Донбасі та Кримі

Photo: depositphotos / IgorVetushko
13 Липня 2020
FacebookTwitterTelegram
4098

Система іномовлення України була створена у 2015 році з ухваленням закону «Про систему іномовлення України». Мета – надавати іноземцям та українській діаспорі об’єктивну інформацію про події в України. Зокрема, уряд створив інформаційний канал UA|TV, який мовив за кордон. Його основною мовою була англійська, але окремі програми канал створював російською, українською, арабською та кримськотатарською мовами.

Проте у 2019 концепція каналу іномовлення UA|TV змінилася. На базі міжнародної платформи іномовлення України (МПІУ) уряд створив державний канал для мовлення на тимчасово окуповані території Криму та Донбасу «Дом». Основною мовою каналу де-юре стала українська, англомовна редакція розформована, канал переважно мовить російською. Згідно з новою концепцією, канал став розважальним та почав працювати для окупованих територій, прилеглих до них населених пунктів в Україні та населених пунктів, розташованих на українських територіях, прилеглих до РФ.

У червні 2020 президент підписав закон, яким законодавчо закріпив новий підхід до роботи іномовлення. 

Хронологія питання

В момент створення у 2015 році UA|TV розглядався як інструмент реагування України на інформаційну агресію з боку Російської Федерації. Його створили за лекалами таких каналів іноземного мовлення як BBC, DW, Russia Today, Al-Jazeera та ін. з метою створення позитивного іміджу України та інформування міжнародної аудиторії про події в Україні.

Іномовлення потребувало суттєвої розбудови інфраструктури – створення редакцій іноземними мовами (англійська, російська, кримськотатарська, арабська) та поширення кабельного мовлення за кордоном. Фінансування було визначено в розмірі не менше 0,06% видатків загального фонду державного бюджету за попередній рік. Втім, цей показник було досягнуто лише 2018 року, коли було виділено 482 млн грн (рис. 1).

Рисунок 1. Видатки на іномовлення, факт та план.

Джерело: Держказначейство 

Попри неспівмірність фінансування українського іномовлення з Russia Today, за 4 роки вдалося поширити мовлення на 19 країн, відкрити англійську, кримськотатарську та арабську редакції.

У 2019 році Мінінформполітики влилося до Міністерства культури, молоді та спорту. Новий міністр Володимир Бородянський почав просувати нове бачення українського іномовлення, суть якого в тому, що основною метою іномовлення повинно бути мовлення на тимчасово окупованих територіях. Він озвучив ідею про запуск двох каналів – розважального та інформаційного.

В березні 2020 року телеканал UATV був перейменований на розважальний канал «Дом» та припинив супутникове мовлення за кордон.

19 травня 2020 року були ухвалені зміни до закону про іномовлення. Ці зміни законодавчо узгодили функціонування каналу «Дом» замість UATV та інших проєктів мовлення на тимчасово окупованих територіях в юридичних межах «державного іномовлення».

Короткий опис змін

Контент Мультимедійної платформи іномовлення тепер може вироблятися не англійською та іншими мовами, а українською та іншими мовами. Вимога про 50% іномовлення англійською мовою скасована.

Закон зобов’язує мовника узгоджувати свою програмну політику з уповноваженим органом. На момент створення каналу це було Міністерство культури, молоді та спорту. Сьогодні триває процес передачі цієї функції до Міністерства реінтеграції. 

Закон розширює перелік територій, на які може вестися мовлення. Крім інших країн тепер йому дозволено «мовлення на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, мовлення у районах України, що межують з тимчасово окупованими територіями Донецької та Луганської областей, Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, а також мовлення у прикордонних районах України, що межують з територією держави-агресора чи територіями інших країн. 

Головні нововведення:

  • можливість мовлення українською та російською мовою як основною замість англійської
  • можливість мовити не лише на тимчасово окупованих територіях, а й на підконтрольних Україні територіях, що межують з ТОТ та РФ. 

Сильні сторони: 

  • Створення державного мовлення для тимчасово окупованих територій
  • Таргетування цільової аудиторії, яка проживає на території України, що межує з окупованою територією, територією РФ та Білоруссю. 

Слабкі сторони:

  • Ухвалені зміни суперечать концепції іномовлення та спрямовують гроші на мовлення на території України.

В преамбулі закону написано «Цей Закон створює правові основи організації та визначає завдання і функції державного іномовлення України, засади діяльності суб’єктів державного іномовлення з метою захисту національних інтересів України за кордоном, формування та підтримання позитивного іміджу України у світі…». Проте фактично ухвалені зміни дозволяють розподіляти виділені кошти державного бюджету не на мовлення за кордоном та формування позитивного іміджу в світі, як було задумано спочатку, а на мовлення на території України (телеканал «Дом» замість UATV). До того ж,

  • Посилено контроль державних органів над редакційною політикою мовника, що суперечить принципам незалежних медіа.
  • Зміни уможливлюють повне припинення створення контенту іноземними мовами (зокрема, англійською) для міжнародної спільноти.

Ухвалені зміни є складовою стратегії інформаційної реінтеграції Криму та Донбасу та створюють можливості для активного українського телевізійного мовлення на тимчасово окуповані території. В перспективі розвиток телевізійного проєкту «Дом» може дещо збільшити частку споживання українського аудіовізуального контенту на ТОТ.

Зазвичай у демократичних країнах державним є лише іномовлення, яке доступне виключно за кордоном. На внутрішню аудиторію працюють приватні чи суспільні мовники. Окуповані території, території, що межують з ТОТ та країною-агресором сьогодні є винятком для України – адже вони перебувають під впливом мовлення з РФ. Мовлення приватних телеканалів там невигідне, тому створення державного каналу необхідне. 

Головною проблемою ухвалених змін є те, що вони скасовують іномовлення України за кордоном іноземними мовами за прикладом BBC, DW, Russia Today або Al-Jazeera. Простіше кажучи, українське іномовлення перестане створюватися для глядачів з інших держав.

Однак, такі зміни більш ніж очевидно показують, що для уряду пріоритетом є тимчасово окуповані території. 

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний