У фокусі Індекса реформ: продаж землі через електронні аукціони

У фокусі Індекса реформ: продаж землі через електронні аукціони

3 Серпня 2021
FacebookTwitterTelegram
905

Наприкінці червня Президент України підписав закон, що впроваджує продаж земельних ділянок державної та комунальної власності та прав на них. Це важливий крок до забезпечення прозорого функціонування ринку землі. Нижче пояснюємо детальніше.

Наприкінці травня парламент ухвалив два закони важливі для запуску та правильного функціонування ринку землі. Це закон 1423-IX про земельну децентралізацію, який збільшив кількість розпорядників земель, та закон 1444-IX від 18.05.2021, який запровадив процес оренди і продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них через електронні аукціони. Останній має забезпечити прозорість та конкурентність земельних торгів, гарантувати єдині правила їх проведення. 

Перехід аукціонів з “традиційної” в електронну форму  триває вже декілька років. Водночас до таких електронних торгів встановлюються вимоги відповідно до сучасних технологій та можливостей. Переведення земельних торгів на “прозорі рейки” є вкрай важливим для того, щоб кожна громада, кожен експерт чи народний депутат міг у режимі реального часу аналізувати та контролювати, що відбувається із розподілом земельних ділянок місцевими органами влади у їхньому рідному районі.

Закон 1444-IX встановлює чіткі вимоги до електронної торговельної системи та порядок проведення торгів. Оренда та продаж земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них має здійснюватися виключно на конкурентних засадах через електронний аукціон у державній дворівневій електронній торговій системі (ЕТС). Приватні землевласники також можуть оголошувати земельні торги в ЕТС на умовах визначених Земельним кодексом. Торги мають проходити виключно на підвищення ціни та за принципом “всі бачать все”. Все це можуть забезпечити Прозорро.Продажі.

Прозорро.Продажі є інформаційно-телекомунікаційною системою, що складається з двох рівнів: центральної бази даних та авторизованих електронних майданчиків. Адміністратором ЕТС є державне підприємство “Прозорро.Продажі”, що забезпечує безперебійну роботу системи, функціонування модулю електронних аукціонів, збереження та поширення інформації про всі аукціони через електронні майданчики. Електронні майданчики забезпечують взаємодію всіх користувачів із системою та роботу особистих кабінетів організаторів та учасників аукціону.

Для нас вкрай важливі чіткі та прозорі правила гри на всіх ринках, і ринок землі не виняток. Електронні аукціони в рази кращі за звичайні своєю публічністю. В такій моделі неможливо завадити комусь взяти участь у торгах. А чим більше учасників — тим вище зросте ціна, що вигідно і для держави, і для органів місцевого самоврядування (ОМС). Покупцям та орендарям також вигідно, бо в електронних аукціонах немає корупції. Виграє той, хто пропонує кращу ціну.

Завдяки відкритим даним буде можливо перевірити, чи тисячі земельних торгів  у містах і селах по всій країні проводяться чесно і за єдиними правилами. А в електронній торговельній системі кожен може в реальному часі стежити за ходом торгів і переконатися у чесності і прозорості процесу. Це підвищить довіру серед усіх гравців на ринку.

Головна перевага прозорих електронних торгів — отримання продавцем максимальних цін оренди чи продажу у зв’язку зі значною конкуренцією.

Що змінить закон?

Відкритий і прозорий ринок землі — реформа, до якої ми йшли десятиріччями. Разом зі зняттям мораторію відбулось і осучаснення інших процесів. Зокрема, процес земельних торгів перейшов у цифровий формат із вищими стандартами. Земельна реформа відкриває нові можливості для громад та держави розпоряджатися землями, якими вони володіють. Ця реформа також підвищує інвестиційну привабливість України. 

Водночас важливо покращувати правила роботи на цьому ринку — не просто продавати землю, а створити ринок, коли ціна формується завдяки конкуренції, прозорості угод, рівності доступу.  Саме це забезпечує закон 1444. Для державних та комунальних земель він встановлює земельні торги як обов’язкове правило, а також дозволяє за бажання приєднатись до такої технології і приватним власникам. Це означає підвищення якості управління державними та комунальними землями, підвищення можливостей контролю з боку громад за цим управлінням, гарантує рівний доступ до ринку для всіх учасників незалежно від форми власності.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний