В пам’ять про Каху Бендукідзе | VoxUkraine

В пам’ять про Каху Бендукідзе

Photo: Status Quo
15 Листопада 2014
FacebookTwitterTelegram
1668

Каха Бендукідзе продовжить надихати навіть після смерті. А повага до його досягнень з часом стане тільки сильнішою.

Каха Бендукідзе, переконаний борець за свободу, видатний бізнесмен і великий грузинський реформатор, помер у віці 58 років.Каха був однією зі значних фігур в контексті переходу від комуністичної до капіталістичної економіці – в Грузії і в усьому регіоні. Його внесок в грузинські реформи величезний і незамінний. Його приклад стане путівником для інших реформаторів.

Пропрацювавши в грузинському уряді з 2004 по 2009 рік на посадах міністра економіки, міністра з координації реформ і голови урядової канцелярії, Каха розробив і впровадив вражаючий список болючих, але необхідних реформ.

Він був природженим лідером – талановитим, розумним і авторитетним. Його розуміння концепцій економічного лібералізму і лібертаріанство було дуже глибоким. Він краще за інших знав, як застосувати їх на практиці.

У 2004-2007 роках, працюючи в уряді Грузії, Каха курирував масштабну приватизацію, коли основна частина державних активів перейшла в приватну власність. Його цитата, що найбільш запом’ятовується, з тих часів: «ми збираємося продати все, крім нашої совісті».

Каха завжди керувався здоровим глуздом і ніколи не зраджував свої принципи. Перш ніж прийняти запрошення на роботу в грузинському уряді в 2004 році, він створив і керував найбільшою в Росії групою важкого машинобудування. Цей досвід дозволив йому бачити і оцінювати всі свої дії одночасно з точки зору бізнесу і держави.

Каха любив читати. Той, хто приходив до нього додому або в офіс, бачив гори книг на найрізноманітніші теми – політика, розвиток, економіка. Він засиджувався над ними допізна.

У кризові часи Каха був незамінний – він вмів працювати під тиском і в стислі терміни. Він вірив, що провести реформи в Грузії не під силу нікому, крім самих грузинів – завдяки їх рішучим діям і сильної політичної волі. Він не приймав теоретичних проектів і багаторічних стратегій економічного розвитку. Він концентрувався на тому, що треба реально зробити тут і зараз. Професійна розмова з Кахою неминуче перетворювалась в жорстку дискусію, де відстояти свою точку зору можна було логікою і вагомими аргументами. Незважаючи на феноменальне вміння слухати, він не любив монологи, вважаючи за краще дискусію.

Каха завжди керувався здоровим глуздом і ніколи не зраджував свої принципи.

Я вперше зустрівся з Кахою в 2005 році будучи замміністртом фінансів Грузії. У той час, його багатосторонній інтелект вже допоміг перетворити в життя ряд реформ: лібералізація податкового, митного і трудовoгo законодавства, скорочення державних служб і контролюючих органів, безліч секторальних реформ.

В останній раз ми зустрілися в 2014 році в Києві, де Каха, як приватна особа, був радником нового уряду. Він був справжнім, щирим другом України.

В останні роки життя Каха присвятив себе просуванню ідеї освіти. Він докорінно видозмінив кілька грузинських університетів, інвестувавши в них десятки мільйонів власних грошей. Я пам’ятаю ці університети до і після Кахи. Контраст разючий.

Каха Бендукідзе продовжить надихати. Повага до того, чого він досяг, з часом стане тільки сильнішою.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний