Важливі законопроєкти. Випуск 2: держзакупівлі, соцзахист і банкрутство

Важливі законопроєкти. Випуск 2: держзакупівлі, соцзахист і банкрутство

Photo: ua.depositphotos.com / shisuka
20 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
1201

Огляд законопроєктів, зареєстрованих за період з 2 по 15 жовтня.

Протягом двох останніх тижнів на сайті ВРУ було зареєстровано 37 нових проєктів законів та 35 проєктів постанов. Кабмін виступив ініціатором лише 4 проєктів законів, решта авторства народних депутатів. Ми обрали для вас найважливіші.

Публічні закупівлі

Публічні закупівлі в Україні відіграють важливу роль, особливо в період війни, коли кожна гривня публічних коштів стає надзвичайно цінною. У таких умовах важливо не лише ретельно планувати та виконувати закупівлі, але й забезпечити максимальну чесність і прозорість у цьому процесі. Порушення законодавства у цій сфері може призвести до втрат бюджету. Саме з таких міркувань, сподіваємось, виходили народні депутати, коли зареєстрували шість законопроєктів про закупівлі.

Законопроєкт 10090-1 про інструменти протидії порушенням у сфері закупівель передбачає, що Державна аудиторська служба виписуватиме попередження замовникам, які неправильно оформлюють тендерні документи, встановлюють великий розмір забезпечення, пізно оприлюднюють інформацію про тендер чи невчасно розглядають пропозиції від учасників тендеру. Якщо замовник уклав із переможцем договір, який не відповідає переможній пропозиції чи вимогам тендерної документації, то організацію-замовника оштрафують на суму до 510 тисяч гривень. Штраф може бути накладений не пізніше трьох років (зараз двох) з дня його вчинення. 

Ще три законопроєкти (10149, 10150, 10151) спрямовані на посилення відповідальності за неефективне використання бюджетних коштів під час публічних закупівель. Зокрема, Проєкт №10151 вносить зміни до Кримінального кодексу та Кодексу України про адмінправопорушення. Він додає у них нові норми, що стосуються неефективного використання бюджетних коштів або некоректного визначення очікуваної вартості товару. Співробітники підприємства-замовника можуть бути покараними за такі порушення штрафом у 8500 грн, виправними роботами або обмеженням волі.

Щоб запровадити таку відповідальність, законопроєкт №10149 пропонує внести до Закону про публічні закупівлі нове поняття «очікувана вартість предмета закупівлі», що відповідає середній ринковій ціні цього предмета закупівлі на день розрахунку  (наразі є лише наказ Мінекономіки про методику визначення очікуваної вартості). А законопроєкт №10150 вносить до Бюджетного кодексу поняття «ефективне використання бюджетних коштів», тобто отримання максимального результату на кожну гривню бюджетних коштів (закупівлю максимально якісних товарів та послуг за мінімальною ціною). 

Законопроєкти 10130 та 10131 спрямовані на гармонізацію українського законодавства з європейським та  встановлюють, що українські органи влади і суди мають враховувати рішення та закони Європейського Союзу, які стосуються закупівель (проєкт 10130), сфери держдопомоги підприємствам і захисту економічної конкуренції (проєкт 10131) під час ухвалення рішень у цих сферах в Україні.

Реформа у сфері банкрутства 

Законопроєкт №10143 розроблений у співпраці з EU Project Pravo-Justice Міністерством юстиції України та експертами і спрямований на імплементацію Директиви ЄС 2019/1023 про превентивну реструктуризацію боргів та впровадження цих процедур в українське законодавство. Мета законопроєкту надати бізнесу доступ до ефективних процедур превентивної реструктуризації та запобігання банкрутству, зокрема для підприємств, які потерпіли внаслідок російської агресії та мають фінансові труднощі. 

За словами автора, ухвалення цього закону є умовою для отримання міжнародної підтримки на 18 млрд євро, і це  потрібно зробити до кінця 2023 року. 

Соціальний захист

У цій сфері виділимо сім найважливіших законопроєктів, які стосуються різних соціальних груп.

Законопроєкт 10132 визначає права осіб, постраждалих від сексуального насильства, яке пов’язане зі збройною агресією російської федерації проти України. Він також розширює поняття постраждалої особи, включаючи в нього дітей, народжених внаслідок такого насильства. Законопроєкт містить визначення «невідкладних проміжних репарацій» тобто заходів з відновлення прав та підтримки постраждалих осіб та членів їхніх сімей, зокрема доступ до правового захисту, компенсації, реабілітації та інших видів допомоги. Законопроєкт також створює Єдиний державний реєстр осіб, які постраждали від сексуального насильства, пов’язаного з агресією Росії проти України.

Інший проєкт №10133 пропонує створити Фонд виплати невідкладних компенсацій особам, постраждалим від сексуального насильства. Джерелами наповнення Фонду пропонується визначити: 1) кошти міжнародних фінансових організацій, інших кредиторів та інвесторів; 2) міжнародну допомогу; 3) кошти, стягнуті з російської федерації, репарації.

Законопроєкт №10137 передбачає, що люди, які живуть на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях, можуть користуватися відеозв’язком, щоб пред’являти документи для посвідчення особи, оформлювати собі пенсії тощо. Усі дії фіксуються відеозаписом. Такий підхід забезпечує безпеку та відповідає обмеженням воєнного стану.

Пільги ветеранам російсько-української війни та учасникам Революції Гідності, що отримали інвалідність (І і ІІ групи), передбачені в законопроєкті №10142. Він пропонує зменшити частку місячного доходу, з якого стягується податок на доходи фізичних осіб.

Наприклад, якщо зазначена в проєкті особа отримує дохід у розмірі 10 тис грн, то з цього доходу має бути сплачено податок з доходів фізичних осіб (ПДФО – 18%), тобто на руки людина отримає 8200 грн. За умови реалізації норм проєкту сума оподатковуваного доходу має бути зменшена на розмір прожиткового мінімуму (2684 грн), тобто податок буде стягуватися тепер з суми 7316 грн (10 000 грн – 2684 грн) і становитиме 1317 грн. Відповідно до нових умов людина отримає дохід у розмірі 8683 грн, тобто майже на 500 грн більше. 

Інше

Ще один вартий уваги законопроєкт це внесення змін до Закону України «Про медіа» про виробництво та трансляцію соціального продукту (проєкт №10141). Він пропонує доповнити закон «Про медіа» новим терміном «соціальний продукт» це аудіовізуальний твір (відео зі звуком), який містить суспільно корисну інформацію, спрямовану на розвиток особистості та суспільства, популяризацію ідей людяності та справедливості, здорового способу життя, інклюзивного суспільства, підтримку сімейних цінностей. 

Законопроєкт передбачає, що аудіовізуальні медіа за власні кошти мають виробляти як мінімум 10 соціальних продуктів на рік тривалістю від 2-х хвилин. Вони також мають транслювати кожен з вироблених соціальних продуктів щонайменше двадцять чотири рази на рік. Соціальний продукт під час його трансляції має бути позначений так, щоб його можна було відокремити від інших аудіовізуальних продуктів медіа. 

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний