Важливі законопроєкти. Випуск 34: конкурсний відбір в АРМА, КРІ для митниці і податкової

Важливі законопроєкти. Випуск 34: конкурсний відбір в АРМА, КРІ для митниці і податкової

17 Січня 2025
FacebookTwitterTelegram
137

Огляд законопроєктів, зареєстрованих з 23 грудня 2024 року до 5 січня 2025 року

За цей період було зареєстровано 29 законопроєктів: 8 від уряду і 21 від народних депутатів. Серед законодавчих ініціатив: спрощення списання майна військових, ротація військовозобов’язаних медиків, дозвіл на виїзд за кордон студентів до 24 років. Крім того, депутати пропонують зміни конкурсного добору до АРМА із залученням експертів від міжнародних організацій та встановлення індикаторів ефективності для митної і податкової служб. Про це та інше читайте далі.

Закон про «перезавантаження» АРМА

Законопроєкт 12374 пропонує оновити підходи до управління Національним агентством з розшуку та менеджменту активів (АРМА): законодавчо закріпити гарантії незалежності АРМА, змінити процеси добору керівництва й працівників, громадського контролю, а також створити відділ внутрішньої безпеки.

Наразі склад конкурсної комісії з добору голови АРМА формується так: три особи від Верховної Ради й по одній особі від Генпрокурора, НАБУ, Мінфіну, Мін’юсту та Держфінмоніторингу. Законопроєкт пропонує комісію з 6 осіб: три від Кабміну і три визначені урядом за рекомендаціями міжнародних партнерів, які надають Україні технічну допомогу для боротьби з корупцією.

Законопроєкт встановлює нові вимоги до кандидатів на посаду голови АРМА. Крім відповідності критеріям доброчесності та професійної компетентності, кожен кандидат повинен буде написати мотиваційний лист із викладом власного бачення розвитку АРМА. Конкурсна комісія оцінює подані кандидатом документи, перевіряє їхні знання законодавства, професійну компетентність та доброчесність на основі доступних даних, включаючи фінансові декларації та спосіб життя. Після відкритого голосування комісія визначить дві кандидатури, з яких Кабмін обиратиме остаточного переможця (зараз комісія визначає одного кандидата). 

Члени конкурсної комісії та їхні помічники на період конкурсу отримають багато можливостей для перевірки кандидатів: спеціальний доступ до державних реєстрів, доступ до інформації з обмеженим доступом, можливість звертатися за роз’ясненнями до кандидатів. При цьому вони будуть зобов’язані не розголошувати інформацію, яка не є публічною, в т.ч. особисті дані кандидатів.

До можливих причин звільнення директора АРМА законопроєкт додає наявність конфлікту інтересів, який неможливо вирішити в інший спосіб, та невиконання ним закону про запобігання корупції (неподання декларації, визначення судом наявності активів, набуття яких неможливо обгрунтувати).

Чинний закон передбачає щорічну незалежну оцінку діяльності АРМА комісією із зовнішнього контролю (вона складається з трьох осіб, призначених Президентом, Верховною Радою та Кабінетом Міністрів). Члени комісії повинні мати як мінімум десятирічний досвід роботи в органах правопорядку чи міжнародних організаціях, а також бездоганну ділову репутацію. Вони мають право доступу до документів АРМА, проведення конфіденційних інтерв’ю та подання рекомендацій за результатами оцінки. 

Законопроєкт 12374 пропонує оцінювати діяльність АРМА через рік і через три роки після призначення нового голови. Замість існуючої комісії із зовнішнього контролю створять комісію з проведення незалежного зовнішнього оцінювання з трьох осіб, склад якої формуватиме Кабінет Міністрів на основі пропозицій міжнародних партнерів (члени комісії повинні мати досвід у правозастосуванні або боротьбі з корупцією, бездоганну репутацію та відповідати критеріям доброчесності). Комісія оцінюватиме ефективність роботи агентства та його голови. Негативний висновок буде підставою для уряду припинити його повноваження. Комісія має бути створена та розпочати роботу за місяць після ухвалення законопроєкту.

Новопризначений Голова АРМА, згідно з проєктом, зможе призначити своїх заступників, а решта працівників мають бути набрані за конкурсом. Для цього голова агенції створює конкурсні комісії, затверджує методику оцінювання та регламент роботи комісій. Конкурсні комісії складаються з п’яти осіб, із яких щонайменше двоє номінуються зборами представників громадських об’єднань, які мають досвід у протидії корупції, реформуванні органів правопорядку або захисті прав людини, а ще двоє – за поданням Громадської ради при агентстві.

Збори представників громадських об’єднань організовує Голова Нацагентства. Оголошення про їх проведення оприлюднюється на сайті агентства не менше ніж за 10 днів до зборів із зазначенням часу, місця та кількості вакантних місць у конкурсних комісіях. До участі допускаються громадські об’єднання, які подали заяву і документи (копії статуту, звітів з виконання проєктів, рекомендаційні листи від міжнародних організацій партнерів тощо), що підтверджують їхню діяльність у зазначених сферах протягом останніх п’яти років. Рішення про допуск приймає Голова агентства впродовж 10 днів, а перелік допущених об’єднань оприлюднюється на веб-сайті.

Збори вважаються повноважними за участі не менше п’яти громадських об’єднань, кожне з яких делегує одного представника. На зборах обираються кандидати до складу комісій, а також їхні резервні члени на випадок дострокового припинення повноважень основних. Протокол зборів передається Голові агентства для затвердження складу комісій.

Хоча загальна чисельність членів комісії становить п’ять осіб, комісія вважається повноважною, якщо до її складу входять хоч б 4 особи. Це забезпечує роботу комісії у разі, якщо один із членів тимчасово не може брати участь у засіданнях або його повноваження достроково припинені. У таких випадках до складу комісії може бути включений резервний член із затвердженого списку.

Щоб потрапити на роботу до АРМА, потрібно пройти тестування на знання законодавства і співбесіду з перевірки професійної компетентності. 

Законопроєкт пропонує визначити, що Рада громадського контролю, яку призначає Кабмін за результатами інтернет-голосування у складі 9 осіб, буде повноважною за наявності у ній хоча б 7 осіб. Проєкт пропонує обмежити коло осіб, які можуть брати участь у раді — наприклад, заборонити балотуватися до неї колишнім працівникам АРМА, родичам працівників АРМА, держслужбовцям тощо. При цьому повноваження Ради пропонується значно розширити: дозволити її представникам брати участь у доборі управителів активів, у конкурсних комісіях із добору працівників АРМА, контролювати ефективність управління активами тощо. 

Законопроєкт передбачає створення в АРМА підрозділів внутрішньої безпеки на центральному та регіональному рівнях. Працівники цих підрозділів перевірятимуть конфлікти інтересів, проводитимуть внутрішні розслідування, захищатимуть викривачів, а в разі виявлення інформації про можливі правопорушення працівників АРМА повідомлятимуть про це антикорупційні органи. Ці підрозділи зможуть використовувати поліграф під час розслідувань.

Оцінка ефективності податкової і митниці

Законопроєкти №12359 і №12360 запровадять систему оцінки ефективності податкових і митних органів. Вони доповнюють Податковий та Митний кодекс України статтями, які визначають ключові показники ефективності (KPI) та механізми їх досягнення.

Показники ефективності

Податкова служба Митна служба
Податковий розрив: втрати надходжень через порушення законодавства Зміни в кількості авторизованих економічних операторів
Рівень довіри платників податків (за результатами незалежного опитування) Участь авторизованих економічних операторів в торгівлі (експорт/імпорт)
Рівень цифровізації податкових органів Середній час випуску товарів при імпорті/експорті
Рівень операційної ефективності Виконання прогнозу надходжень митних платежів
Кількість зареєстрованих платників податків (динаміка) Ефективність пост-митного контролю (співвідношення нарахованих та стягнутих митних платежів)
Відсоток своєчасно поданих податкових декларацій Ефективність контролю правильності визначення митної вартості товарів
Відсоток добровільної сплати податкових зобов’язань Частка позовних заяв, розглянутих не на користь митних органів
Ефективність документальних перевірок Зміни в кількості вилучених підакцизних товарів (тютюн, алкоголь)
Ефективність адміністративного оскарження Ефективність контролю за переміщенням через митний кордон України культурних цінностей
Ефективність судового оскарження Ефективність заходів з охорони прав інтелектуальної власності
Погашення податкового боргу від загальної суми Частка посадових осіб митних органів, що пройшли підвищення кваліфікації

Звіти про досягнення показників ефективності будуть оприлюднюватися на сайтах митниці й податкової. 

Створення системи страхування воєнних ризиків в Україні

Сьогодні страхуванням воєнних ризиків в Україні займаються Експортно-кредитне агентство (ЕКА), Багатостороннє агентство гарантій інвестицій при Світовому банку MIGA, американська корпорація з фінансування міжнародного розвитку (DFC) та експортно-кредитні агентства інших країн для компаній-резидентів відповідних країн. Деякі страхові компанії страхують приватне майно.

Однак спектр страхових продуктів, що пропонуються, та обсяг страхового покриття дуже невеликі. Тому законопроєкт 12372 пропонує створити додаткову трирівневу систему страхування воєнних ризиків. Перший рівень — страховики, авторизовані Державною агенцією зі страхування воєнних ризиків, які відповідають вимогам НБУ до страхових компаній. Другий рівень — згадана Держагенція, де щонайменше 50% +1 акцією володітиме держава, а рештою — міжнародні організації. Статутний капітал агенції становитиме лише 48 млн грн, проте вона зможе залучати фінансування від міжнародних організацій та з приватних джерел. Агенція зможе перестраховувати контракти авторизованих страховиків, продавати стандартизовані страхові продукти через посередників, а також отримувати державні гарантії для покриття збитків. Свої ризики агенція перестраховуватиме на міжнародному ринку.

Страхування воєнних ризиків буде обов’язковим для об’єктів, переданих в заставу чи іпотеку банкам, а також для об’єктів будівництва чи капремонту, крім тих, які знаходяться на прифронтових територіях, або вже застраховані за іншими програмами. Добровільно можна буде страхувати й інші об’єкти. Таким чином, якщо особа не змогла застрахувати певний об’єкт у приватній компанії, вона в будь-якому разі матиме змогу придбати один зі стандартизованих страхових продуктів у Державної агенції. Державна агенція має почати працювати з вересня 2025 року. 

Ротація медиків: нові правила для військовозобов’язаних

Законопроєкт 12362 пропонує запровадити механізм ротації медичних працівників як альтернативу їхній мобілізації. Медичні заклади повинні будуть сформувати резерв медпрацівників із числа військовозобов’язаних (як саме це робити, визначить МОЗ). Осіб із цього резерву можна буде відправити на 3-6 місяців служити як військових лікарів до лінії фронту. В цей час за ними зберігатиметься місце роботи, інші права та пільги, а також їх не можна буде мобілізувати на загальних підставах. Навпаки — відслуживши таким чином 6 місяців, медпрацівник може бути звільнений від військової служби, і на повторну ротацію він може потрапити не раніше, ніж за рік. Медикині можуть долучитися до ротації добровільно.

Таким чином законопроєкт пропонує вирішити проблему нестачі медиків у війську.

Зміни в управлінні військовим майном

Законопроєкт 12373 вносить зміни до правил списання військового майна, що має особливе значення в умовах воєнного стану. Зараз для списання втраченого під час бойових дій майна потрібен акт, затверджений командувачем виду військ. Списання майна лише за наказом командира військової частини можливе, коли вартість майна менша за 1,7 млн грн. В цьому разі командир частини наказує провести розслідування причин та обставин втрати військового майна. Законопроєкт виключає обов’язкові службові розслідування, якщо майно втрачене чи пошкоджене через дії противника або під час виконання бойового завдання. Також законопроєкт скасовує обов’язкове проведення розслідувань у разі, якщо дії посадових осіб призвели до втрати або пошкодження військового майна. Тому незрозуміло, яким чином буде встановлено провину причетних до втрати майна осіб.

Проєкт також дозволяє СБУ списувати своє військове майно за порядком, розробленим власне Службою, а не урядом, як зараз.

Уточнення правил евакуації із зон бойових дій та штрафи за їхнє порушення

Законопроєкт 12353 уточнює порядок визначення територій, де має проводитися евакуація населення. Це населені пункти, розташовані на територіях активних та можливих бойових дій. У мирний час Генштаб ЗСУ заздалегідь визначатиме райони можливих воєнних дій, з яких буде евакуйовано людей, матеріальні й культурні цінності. Під час воєнного стану евакуація на визначених територіях є обов’язковою (тобто запроваджуються штрафи за в’їзд і перебування на цих територіях) для населення цих територій і може бути загальною або частковою, наприклад для дітей, людей похилого віку та осіб з інвалідністю. Рішення про евакуацію ухвалюють військові адміністрації за пропозицією військового командування. Для дітей можлива примусова евакуація, яку здійснюватимуть поліція та органи опіки.

Після завершення бойових дій і створення безпечних умов військові адміністрації видають дозвіл на повернення населення. Евакуйовані мають право на тимчасове житло та захист їхніх прав відповідно до закону про внутрішньо переміщених осіб. 

Законопроєкт 12354 встановлює штрафи (510-850 грн, а за повторне порушення – 1700-3400 грн) за в’їзд або перебування в населених пунктах, де проводиться обов’язкова евакуація, без наявності спеціальних перепусток чи посвідчень. 

Також законопроєкт передбачає покарання за порушення комендантської години: перебування на вулицях чи в інших громадських місцях у заборонений час без дозволу. Штраф становитиме від 850 до 1700 грн, а при повторному порушенні протягом року – до 3400 грн. Штрафи не застосовуватимуться, коли люди прямують до укриттів, надають медичну допомогу, супроводжують поранених або займаються евакуацією. 

Дозвіл на виїзд студентів за кордон під час воєнного стану

Законопроєкт 12361 пропонує дозволити українцям молодше 24 років, які навчаються за кордоном на денній формі освіти, виїжджати з України під час дії воєнного стану. На кордоні потрібно буде пред’явити документи про навчання та військово-обліковий документ.

Визнання освіти, здобутої за кордоном

Законопроєкт 12375 дозволяє визнавати освіту, яку українці отримали за кордоном (окрім країн-агресорів). Це стосується як формальної освіти (школи, університети), так і неформальної (курси, тренінги). Як саме це буде відбуватися, визначить уряд.

Нові правила відображення цін на товари

Законопроєкт №12358 передбачає обов’язкове зазначення ціни за одиницю продукції на цінниках. Це означає, що продавці повинні вказувати кінцеву ціну (з ПДВ та акцизом) за кілограм, літр, метр чи квадратний метр товару. Тобто тепер поруч із ціною упаковки буде вказана й ціна за одиницю цього товару. Таким чином покупцям буде легше порівнювати ціни на товари в упаковках різного розміру. Розмір шрифту для ціни за одиницю має складати хоча б половину розміру шрифту, яким вказано ціну товару. Вимоги не поширюються на послуги, аукціони, предмети мистецтва та антикваріат. Документ узгоджується з європейськими стандартами (Директива 98/6/ЄС).

Відкриття доступу до туалетів у магазинах та інших закладах надання послуг

Законопроєкт 12371 пропонує доповнити закон про захист прав споживачів нормою, яка гарантує право безкоштовно користуватися туалетами в магазинах, ресторанах, кафе, перукарнях, фітнесцентрах та інших закладах торгівлі та послуг. Це стосується лише тих місць, де туалети передбачені нормативними документами і реально існують. Підприємцям заборонять відмовляти в доступі до туалету, якщо людина не скористалася їхніми послугами. Водночас безкоштовний доступ може бути обмежений, якщо вхід до закладу платний.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний